Hayat Askıda-Necati Göksel

Hayat Askıda Kitabının Yazarı Kimdir, Necati Göksel’in Hayat Askıda Kitabından Resimli Sözler, Necati Göksel’in Hayat Askıda Kitabını Oku, Necati Göksel’in Hayat Askıda Kitabının Özeti, Necati Göksel’in Hayat Askıda Kitabının Konusu Nedir, Necati Göksel’in Hayat Askıda Kitabı Hakkında.

Saatçi Peygamber, Kara Kadife, Kayıp Yolcu adlı romanların yazarı Necati Göksel’in ‘Hayat Askıda’ adlı kitabından alıntılar:

Ekonomik kriz bir karabasan gibi ülkenin üstüne çökmüştür. Metin, işsizliğin ve terk edilmişliğin ayazında savrulmaktadır. Umulmadık bir anda şaşırtıcı bir iş teklifi alır. Batık bir bankanın sahibini izleyecek ve gördüklerini izlediği kişinin ailesine aktaracaktır. Çaresiz, teklifi kabul eder ve peşinde olduğu kişiyi izlemek için güneye gider. Her şey kolay ve basit görünmektedir. Ne var ki, gizemli bir kazanın ardından ölümün soluğu onu çepeçevre kuşatır.

Olağanüstü kurgusu, renkli karakterleri, nefes nefese temposu ile Ege kıyılarının büyüleyici atmosferinde geçen Hayat Askıda, aşk, gerilim ve heyecanlı bir takibin harman olduğu, dili ve anlatımıyla etkileyici bir roman.

Düşüncelerle yürürken, birden tökezledim. Kaydım. Yuvarlandım. Boşluğa adım atmış, derin bir yere doğru düşmüştüm. Ellerimde, yüzümde, sırtımda acı hissi vardı. Yüzüstü düşmeme rağmen, bir yerlere çarparak, sağ tarafımın üstüne yatar halde bulmuştum kendimi. Toprak kokusu duyuyordum. Toprak nemli olmalıydı. Kendimi toparlayıp ayaküstü doğrulmaya çabaladım. Geniş bir çukurda değildim. Zorlukla ayağa kalktım. Birkaç gün önce darbe alan alnımın sol yanı sızlıyordu yine. Ellerim düşerken sıyrılmış, soyulmuş olmalıydı, acı içindeydim. Bulunduğum yerden çıkmaya çalıştım. Tutunacak bir şey, ayağımı koyacağım bir girinti arıyordum. Başaramadım. Ellerimle çevremi yoklayarak bulunduğum yeri anlamaya çalıştım. Kareye benzer bir çukurun içindeydim. Çukurun derinliği bir buçuk metreden fazla olmalıydı. Nerelere yürümüş, nereye gelmiştim bilmiyordum. Belki de çiftlik arazisinin dışına çıkmıştım. Kendimi düşüncelere daldırmış, bu dağ başında nereye doğru gittiğimi düşünmemiştim bile.

Bizim hayatlarımız askıya alınmıştı. Kendi hayatımızı yaşamıyor, başkasının hayatının izini sürüyorduk.

İnsanların büyük umutları olunca, hayal kırıklıkları da büyük oluyor,” dedim.“Benim hiç büyük hayallerim olmadı,” dedi. “Büyük hayaller kuranlar, hep bir şeyler kaçırdıklarını düşünürler. Onlar için hayatın gizemli bir özü, mutluluğu vardır ama o tadı bir türlü alamazlar.

Çiçekler koptukları ağaçtan özgürlüğe uçarken, kar taneleri gibi mesut ve ölümden habersizdiler.

Senin resmine bakarken garip bir his duyuyordum; bir çeşit acı hissi. Hayatını buzluğa kaldırıp, kaçmak zorunda olmana üzülmüştüm. Oysa hayatı askıya asılıp, ölüme koşulan benmişim.”

Elini avuçlarımın arasına aldım. “Bir amacım var, biliyorsun” dedim: “Sen!” Gülümsedi, “elinde tuttuğun şey amaç olamaz, sevgilim,” dedi.

Sorsalardı hayat bir içten gülümseme için bile yaşanır, derdim.hayat askida Necati Goksel

Birinin adımlarını ve kokusunu takip ederek iz sürmek, sürekli bir perdenin gerisinde durarak yaşamak, sadece bir gölge olarak var olmak… Bu bilmediğim ve zihnimde içini tam olarak dolduramadığım bir süreçti.

Ben bazı yorgun sabahlarda, güneş doğduğunda hala yürüyor olurdum. Güneş benim farkımda mıydı bilmiyorum ama, ben güneşi görmüyordum.

Cehennem bu dünyadır, ey benim duygusal dostum! İşte tam şurada, zihnimizin içinde burgu gibi dönüp duruyor !hayat askida resimli sozleri

Deniz’di o. Dalgalı, durgun, coşkun Deniz! O günden sonra sekreterim ve yardımcım olan, ardından müşteri temsilcimiz olan, sonra başka bir şirkete uçup giden Deniz. Sevgilim olan Deniz! Beni “fazla duygusal” bulan Deniz! Sonradan bütün o iş görüşmesi diyalogunu düşündüğümde doğaçlama oyunculuğuna hayran kaldığım Deniz!

Kimileri başkalarına, kimileri kendilerine kalıp biçer. Çoğu zaman hayattaki rolümüzü buna göre oynarız. Eğer kişiliğimiz bu kıyafete uyarsa sorun çıkmaz. Uymazsa nasıl bir düş kırıklığıdır bilir misin? Bir de kendilerine biçilen kıyafete göre oynayıp ölenler vardır. Kalıplarının adamı değillerdir ama ölünce efsane olurlar.

3.78/5 (9)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺