Hayalet Kitap-Doğu Yücel

Hayalet Kitap Romanının Yazarı Kimdir, Okul Filmi Hangi Kitaptan Uyarlanmıştır, Doğu Yücel’in Hayalet Kitap Romanını Oku, Doğu Yücel’in Hayalet Kitap Romanının Konusu, Doğu Yücel’in Hayalet Kitap Romanından Sözler, Doğu Yücel’in Hayalet Kitap Romanının Özeti.

Yönetmenliğini Taylan Biraderler’in yaptığı komedi ve korku türündeki Okul adlı filmin senaryosu Doğu Yücel’in Hayalet Kitap romanının uyarlanmıştır.

Son romanı Varolmayanlar‘la yankı yaratan Doğu Yücel’in ilk romanı Hayalet Kitap, basımının 10. yılında yazarı tarafından gözden geçirilmiş haliyle yeniden okurlarla buluşuyor.

Hayalet Kitap, üniversitede geçen bir hayalet hikâyesi anlatıyor. Aynı zamanda bir aşk hikâyesi bu. Karşılıksız ama ölüme meydan okuyacak kadar büyük bir aşkın hikâyesi…

İktisat fakültesinde okuyan Güldem, bir gün posta kutusunda ona yıllardır âşık olan Gökalp’in intihar mektubunu bulur. Gökalp’in ölümünden bir yıl sonra üniversite kampusunda esrarengiz olaylar baş gösterir…

Hayalet Kitap, sürprizli kurgusu, şaşırtıcı mizahı, platonik aşka dair tespitleri ve ülkemizdeki eğitim sistemine eleştirel bakışıyla yayımlandığı günden beri okuyucudan büyük ilgi gördü. Özellikle gençler arasında kült roman olarak kabul gören Hayalet Kitap, sinemaya uyarlanarak Taylan Biraderler’in yönettiği Okul filmine esin kaynağı olmuştu.

Bu yazdıklarımı bir intihar mektubu olarak görme. Derler ya “Her intihar mektubu bir aşk mektubudur” diye. Aslında “Her intihar mektubu bir aşk romanıdır” aynı zamanda. Yani bu aldığın son mektup sana daha önce yazdıklarımdan farklı değil. Bu da bir aşk mektubu, bu da bir hikâye.

Doğu Yücel’in Doğan Kitap tarafından yayımlanan Hayalet Kitap adlı romanından alıntılar:hayalet kitap dogu yucel

Gökyüzüne baktığınız anda kayan bir yıldızı görmeniz bir sürprizdi ama artık kimse gökyüzüne bakmadığından yeni sürpriz olgular yaratmak zorundaydılar ama insanlar Tanrı değildi, yaratıcılıkları vasatlık sınırını aşamıyordu.

Senaryosunun sonunu getiremeyen kötü senaristler sadece filmin sonunu çarpıcı kılmak için filmin kahramanını öldürürler. Hayatımı yoluna koyamadığıma göre ben de kötü bir senaristim. Öyleyse ben de öl… Ölümü kullanmayalım burada. Bu bir kayboluş denemesi. Beceriksiz bir sihirbazın kendini kaybetmek için yaptığı bir deney. Acemi bir illüzyon gösterisi.

3.12/5 (17)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺