Harmattan-Gavin Weston

Harmattan; Gavin Weston’un Küçük Yaşta Evlendirilen Kız Çocuklarını Konu Alan Romanıdır.

Küçük yaşta zorla evlendirilen kız çocuklarını konu alan Gavin Weston’un Harmattan romanı İngilizceden sonra artık Türkçe olarak Türk kitapseverler ile buluştu.

Gavin Weston’un Harmattan kitabının ismi arapça kökenli bir kelimedir.

Nijer’de yaşayan 11 yaşındaki kız çocuğu Haoua’nın hayatını konu almaktadır.

Gavin Weston’un 2011 yılında yayımlanan özgün Adı Harmattan adlı romanının orijinal sayfa sayısı 512’dir.

Ayrıntı Yayınları’ndan çıkan Gavin Weston’un Arapça kökenli bir kelime olan Harmattan kitabının Türkçe çevirisini Nuray Önoğlu yapmıştır.

Ayrıntı Yayınları tarafından 2012 yılında yayımlanan Gavin Weston’un Harmattan kitabı 416 sayfadır.

Gençlik yıllarında Batı Afrika’da öğretmenlik yapan Gavin Weston’un Nijer’de geçirdiği günlerden esinlenerek kaleme aldığı Harmattan’da küçük bir kız çocuğunun büyüme sancılarını anlatılıyor. Ve tabii ki Afrika’nın sancıları…

Haoua, Nijer Cumhuriyeti’nin kuş uçmaz kervan geçmez köylerinden birinde yaşayan küçük bir kızdır. Annesi ve anneannesinin sevgisiyle sarılıp sarmalanarak büyümüş, meraklı ve zeki bir çocuktur. Basit bir köy yaşamı ekseninde akıp giden hayatı, çok uzaklardaki bir ailenin desteğiyle değişir. Okuma yazmayı öğrenen Haoua kendisine eğitim desteği veren İrlandalı ailenin ikiz kızları ve babasıyla mektuplaşmaya başlar. Artık dünyayı görmenin, başka ülkelere gitmenin hayalini kurmaktadır. Doktor mu olsun, öğretmen mi kararsızdır. Öğretmeni ve eğitim programının eğitim danışmanı bu öğrenmeye hevesli, zeki çocuğu takdir ve teşvik eder. Ne var ki ufukta kara bulutlar belirmiştir; fırtına kopmak üzeredir. Nijer Cumhuriyeti iç karışıklıklarla çalkalanmaktadır. Devlet, maaşları ve yükseköğrenim burslarını ödemeyi durdurmuş, bunun yarattığı hoşnutsuzluk, ülkenin pek çok yerinde isyanlarla kendini göstermeye başlamıştır. Aile, Abdelkrim’in güvenliği için endişelenirken, annenin sağlığı da hızla kötüleşir. Köyde, babasının ikinci bir eş almak istediği söylentileri dolaşmaktadır. Anne tedavi için başkente götürüldükten sonra, babanın tutumu iyiden iyiye değişmeye başlar.

Haoua eğitimini sürdürmeyi ve hayal ettiği gibi dünyayı görmeyi başarabilecek midir? Yoksa yaklaşan fırtına onu da önüne katıp bambaşka bir hayata mı sürükleyecektir?

Adını Sahra Çölü’nden Batı Afrika’ya doğru esen kuru ve tozlu rüzgârlardan alan Harmattan’da küçük bir kızın umutlarını gerçekleştirmek için verdiği büyük mücadeleyi çok canlı bir Afrika atmosferi yaratarak sergilemiş Weston.

Gavin Weston’un Harmattan kitabından alıntılar:

Gözyaşlarımın bir dev gibi yarattığı küçük yer şekillerinin üzerine çömeliyorum.

Sen iyi bir evlatsın Haoua derdi, öyle gururlanırdım ki Platonun ötesinde, güçlü Sahel rüzgârlarının önüne kattığı tozlar dalgalı bir kızıllık denizine taşınırdı.Harmattan Gavin Weston

Bu devasa kum dalgalarından birinin zirvesini aşmayı başarıp kuzeye doğru bakacak olsanız, bütün göreceğiniz birbiri ardına dizilmiş, baobab ağaçlarından bile yüksek, kızgın, kızıl kumullar olurdu.

İrlanda öyle küçük görünüyordu ki, orada birilerinin yaşadığına inanmakta zorlanmıştım.

2/5 (1)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.