Hanımın Çiftliği-Orhan Kemal

Hanımın Çiftliği Romanının Yazarı Kimdir, Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği Romanını Oku, Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği Kitabının Özeti, Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği Romanının Karakterleri, Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği Romanının Karakterleri, Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği Dizisinin Konusu, Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği Vukuat Var Oku, Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği Kaçak Oku, Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği Romanının Özeti, Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği Romanının Ana Karakterleri, Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği Romanının İncelenmesi, Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği Romanından Sözler, Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği Kitabından Alıntılar, Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği Kitabından Sözler.

Orhan Kemal’in üç ciltlik romanından oluşan Hanımın Çiftliği’nin ilk cildi Vukuat Var ve ikinci cildi Hanımın Çiftliği ve son cildi Kaçak vardır.

Romanının ilk cildi Vukuat Var, yazar tarafından 20 günde yazılmıştır. Roman ayrıca televizyon dizisi olarak da uyarlanmıştır. 2009 yapımı Hanımın Çiftliği adlı dizininin başrollerinde Mehmet Aslantuğ, Özgü Namal ve Caner Cindoruk oynamıştır.

Hanımın Çiftliği Romanın özeti; Adana’da bir fabrikada işçi olarak çalışan Güllü, sevgilisi Kemal öldürülünce ailesi tarafından Ramazan’la evlendirilmek istenir. Güllü, Ramazan’ın dayısı olan ve çapkın bir insan olan Muzaffer Bey’in çiftliğine gönderilir. Güllü, Ramazan’la evlenmek istememektedir. Çiftliktekiler Muzaffer Bey’in Güllü’yü ayartıp metres edinmesinden korkmaktadırlar. Muzaffer Bey, Güllü’yü gördüğü zaman çok beğenir. Ve Güllü’yü kendine alır. Güllü, lüks hayata alışmış, Serap Hanım olmuştur. Köy ve çiftlik halkı, Muzaffer Bey’in bu tutumuna kırılmış, içerlenmişlerdir.

Muzaffer Bey’e tavır alan köylülerin başında Habib vardır. Habib devamlı olarak köylüyü kışkırtır.

Muzaffer Bey Güllü ile evlenmeye karar verir. Bu başta çiftlik olmak üzere, köyde de büyük bir tedirginlikle ve endişeyle karşılanır. Ramazan, dayısına bu konuda karşı çıkar ve dayısı da onu çiftlikten kovar. Gülizar da aynı tepkiyi gösterince Ramazan’a olanların aynısı Gülizar’ın başına gelir. Köylüler, Güllü ile olan bu ilişkiden sonra Muzaffer Bey’ in çok ileri gittiğinin farkına varırlar. Habib köylüyü bu olaydan sonra ayaklandırır. Bir gün Muzaffer Bey, Güllü’den baba olacağı haberini alır. Bunun üzerine çiftlikte çiftlik ağalarıyla birlikte bir parti verir. O gün bir karar alır ve Güllü ile paylaşır. Bu karar Avrupa’ya gitmektir.

Hanımın Çiftliği Romanının Karakterleri: Muzaffer Bey, Güllü, Ramazan, Kemal, Reşit, Habib, Hamza, Yasin Ağa

Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği romanından alıntılar:

Gülizar, çiftlik avlusundaki harman makinesine dayanmış, uzaklara, taa uzaklara bakıyordu: Şehir oradaydı. Kız oradan gelecekti. Şakası kalmamıştı işin. Gelecek, Muzaffer Beyle bir çatı altında

Yaşayacaktı… Bir çatı altında! Muzaffer Bey «Kızılbaş mıydı ki, yeğeninin karısına kötü gözle baksın?»

İçini çekti. Koca bıyığı, akları kanlı iri gözleri, geniş omuzlarıyla azgın bir boğaya benzeyen Muzaffer Beyin

Kızılbaştan ne farkı vardı? Hele kız, anlatıldığı gibi tevatür güzelse… İsterse tevatür güzel olmasın, onun ne midesiz, eline eteğine ne pis olduğunu biliyordu. Hamamın aşırı sıcağında, banyo küvetinin içinde…

Elle uzun yoldan geldiği sıralar. Gözleri bir tuhaf olur, kıllı kocaman elleriyle tuttuğu yeri sanki koparırdı. Etinden bir titreme geçti.

Koparsındı, koparsındı varsın. Onun uğrunda katlanmayacağı şey yoktu. Tuttuğu yerini koparsın, vurup bir yanını kırsın, isterse öldürsün. Kanı helâldi ona. Yeter ki kendinden başkasına…hanimin ciftligi orhan kemal

Memleketimizin şerefi yükselir ya. Geçen gün biri gazetede okuyordu, bilmem hangi düvelin esaslı kodamanlarından bilmem kim, Türkiye demiş, yakında küçük Amerika olacak!

Bu dünya fanidir. Bu fani dünyanın bin bir hali var. Irz ehlinin her şeyleri düşünmesi lâzım. Öyle değil mi?

Fala inanma, falsız kalma, dedikleri gibi, doktora inanmayacak, doktorsuz da kalmayacaktı. Neden perhize mecbur olacak? Demir gibiydi. Ufak bir sıkıntı, ağzının içinde hafif acılık… Bundan ibaretti. Hem nasıl olsa Avrupa’ya gidiyordu. Orada, daha büyük, daha esaslı, çok daha mesleklerinin âşığı otoritelere muayene olunurdu.

3/5 (13)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.