Hamzaname Özeti

Birçok Asya Dillerine Çevrilmiş Destansı Hikayelerin Anlatıldığı Bir Eser; Hamzaname

Hamzaname özetini yazmadan önce Hamzaname nedir, Hamzaname hakkında bilgilere değinelim. Bu yazımızda Hamzaname ilgili bilgileri okuyup Hamzanameler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hamzaname Nedir?

Hamzaname; İslami kahramanlık hikâyelerinin anlatıldığı, bazı görüşlere göre Peygamber Efendimizin amcası Hz. Hamza’nın hayatını, destansı hikayesini, kahramanlıklarının anlatıldığı halk hikayeleridir. Bazı görüşlere göre de; Hz. Hamza ile ilgili yoktur.

Hamzaname Hakkında Bilgiler.

Hamzanamelerin ilk örnekleri sözlü olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha sonraki yıllarda yazılı olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkler tarafından benimsenmiştir.  Dini motifli bu hikayeler Türk halk edebiyatındaki ilk örnekleri arasında yer almaktadır. Hamzanameler, Müslüman devletlerde yaygın olmasından sonra batının da ilgisini çekmeye başlamıştır.

Hz. Hamza’nın cesaretinin, yiğitliğinin, dürüstlüğün, fiziksel ve ruhsal durumunun anlatıldığı Hamzanameler, Türk edebiyatında XIV. yüzyıldan itibaren görülmektedir.

Türkçe yazılan ilk Hamzanameler XIV. yüzyılda şair Ahmedi’nin kardeşi Hamzavi tarafından yazılmıştır.

Hamzanameler’in özellikleri hakkında bilgileri paylaştıktan sonra Hamzaname ile ilgili daha çok bilgi sahibi olabilmeniz için Hamzaname özetini paylaşalım.

Hamzaname Özeti:

Hamzaname’de Hazreti Muhammed’in öz amcası olan Hazreti Hamza’nın hayatı ve kişisel derinliği konu edilmektedir. İlk Müslüman kahramanlardan biridir ve Hazreti Muhammed’den sonra davasını ve gösterdiklerini tereddüt etmeden benimsemiş ve bu uğurda son nefesinde şehit olana kadar savaşmıştır.

Tarih kitaplarında da olduğu gibi bu kutsal savaşlar destansı bir dille anlatılmış, kahramanlıklar incelenmiş ve tasvirlerle süslenmiştir.

Edebiyatta geçmişten bu güne ciddi yer edinmesiyle halk destanlarında da bu kahramanlık hikâyelerinden etkilenilmesi doğaldır. Sahipkıran adıyla da eserde yer alan Hazreti Hamza ruhsal gücü, fiziksel yapısı ve inancının ateşiyle tam bir kahramandır. Birçok olağanüstü özelliklerle bezenmiş ve tüm bunları inancından ve inancının ona verdiği gücünden gelmektedir. Bu gücün halk üzerinde efsanevi söylemlere sebep olması ve Hazreti Hamza’nın tacı haline gelmesi halkayı daha da büyüterek İslam-Türk destanlarının farklı biçimde tekrar şekillenmesine kaynak olmuştur.hamzaname-nedir-ozet-bilgiler

Türk boylarına da Anadolu’yu ele geçirme döneminde ilham kaynağı olmuş, İslami kahramanlıkların inançla birleşerek neler yapabildiğini görmek ve halkları etkilemek Türk halk edebiyatında da olumlu etkiler yarattı ve kendine yeni bir alan açtı.

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Hamzaname’nin 360 cilt olduğu belirtilmiştir. Yeniçeri ocaklarında, kahvehanelerde ve saraylarda kahramanlıkları ve serüvenleri okundu. Zamanla o kadar gözlerde devleştirildi ki neredeyse masalsı bir anlatıma varıldı. Savaşlarının, kahramanlıklarının, yaşamının ve Müslümanlık bakış açısının dilden dile aktarılması sayesinde hala tarihte de günümüzde de en büyük kaynaklar arasındadır.

2.13/5 (8)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.