Halit Ziya Uşaklıgil Aşk-ı Memnu Roman Özeti

Halit Ziya Uşaklıgil’in Ünlü Eseri Aşk-ı Memnu Romanın Özeti.

Ana konusu toplumun ahlak yapısına uygun olmayan bir eser olan Aşk-ı Memnu Servet-i Fünûn dönemi romanlarından bir tanesidir…

Firdevs Hanım ve kızları gezmeyi ve hoş giyinmeyi seven bir yapıya sahiptirler. İstanbul’un en tanınmış ailelerinden biri olan bu aile zenginlerin sürekli buluştuğu sefa sürdüğü sandal gezintilerinde her akşam bulunurlar. Bir akşam sandal gezintisi sırasında Adnan Bey’in sandalı onlarınkine dokunurcasına geçip gider. Bu durumdan şüphelen Firdevs Hanım Adnan Beyin kendisinden hoşlandığını sanır. Adnan Bey iki çocuklu dul bir erkektir. Bu dul erkek sanılanın aksine Firdevs Hanımla değil de kızı Bihter ile evlenmek ister.

Bu durum karşısında şoka uğrayan Firdevs Hanım kızını kıskanır ve Adnan Bey’e kızını vermek istemez. Fakat bir müddet düşündükten sonra Adnan Beyin zenginliğinden bir nebze olsun faydalanmak için kızı Bihter’i Adnan Bey’e verir. Aralarında ki bu yaş farkına bakmaksızın evlenirler. Evlilikleri oldukça düzgün ve sakin geçmektedir. Bu arada Adnan Beyin Nihal adında bir kızı Bülent adında da bir oğlu vardır. Bülent Bihter’i annesi olarak benimseyebilmişse de Nihal bir türlü Bihter’i Annesi olarak benimseyememiştir. Bu durum aralarında soğuk rüzgârların esmesine neden olmuştur.

Bir zaman sonra artık aradaki yaş farkından dolayı Bihter evliliğinden sıkılmıştır. Yeni arayışlar içinde bulunurken Behlül’ün ona yakınlaşmasını hisseder. Fakat daha önceden kardeşi ile aralarında olan yakınlaşmayı bildiği için uzak durmaya çalışmaktadır. Bihter çapkınlık konusunda uzman olduğu içi Bihter’i sonunda kendine âşık eder. Artık her akşam birlikte ilişkiye giren bu ikiliden Bihter Behlül’e fazlasıyla âşık olmuştur.

Gel zaman git zaman Nihal ile Behlül’ün evlendirilmesi fikri ortaya atılınca Bihter bu durumu içten içe yedirememektedir. Bir de evde yardımcılardan biri olan evin tüm işleriyle ilgilen Beşir vardır Beşir Nihal’i çok sevmektedir. Behlül ile evlenme fikrini o da bu durumu yediremez ve kendini yataklara atar. Beşir daha önceki gördüklerinden dolayı Bihter ile Behlül’ün yakınlaşmalarına şahit olmuştur. Bu durum onunda fazlasıyla canını sıkmıştır.

Bir gün bir rastlantı sonucu Nihal, Bihter ile Behlül’ün aşklarına dair konuşmalarını öğrenir ve yataklara düşer bu durumu kaldıramayan Nihal Aylarca yataklardan kalkamaz. Bu durum karşısında oldukça sinirlenen Beşir Nihal’in aşkından aldığı kuvvet ile Adnan Bey’e öğrendiği her şeyi anlatır. Bunun üzerine karısının kendini yeğeni ile aldattığını öğrenen Adnan Bey çılgına döner ve Bihter’i aramaya koyulur.

Bihter artık çıkmaz bir yola girdiğini düşünür Adnan Bey’in karşısına çıkmamak için kendisini odaya kapatır. Kendisi için bir çıkar yolun bulunmadığını düşünen Bihter sonunda intihara kalkışır ve kendini öldürür. Behlül ise bu utanç ile daha fazla orada yaşayamayacağı düşünerek kaçıp gider.aski memnu roman ozeti

Bu olaydan sonra tekrar sağlığına kavuşan Nihal eski yaşantısına devam eder. Baba kız bu acı hayat tecrübesinden sonra birbirlerine sıkı sıkıya sarılır ve bir ömür boyu birbirlerine kenetlenmiş bir şekilde yaşarlar.

Ayrıca Halit Ziya Uşaklıgil’in Aşk-ı Memnu kitabının farklı özetini Halit Ziya Uşaklıgil Aşk-ı Memnu Kitap Özeti sayfamızda okuyabilirsiniz.

2/5 (3)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺