Halide Edip Adıvar Handan Romanı Hakkında Bilgiler

Halide Edip Adıvar’ın En Önemli Eserlerinden Biri Handan Kitabı Hakkında Bilgiler, Kitap Karakter Analizi, Romanın Ana Fikri Konusu, Detaylı Bilgiler.

Halide Edip Adıvar’ın Handan romanı Mektup tarzında yazılmış bir eserdir. Türü bakımında oldukça farklı bir kitaptır. Olayları karakterlerin birbirine yazdıkları mektuplar vasıtası ile öğreniyoruz.

Halide Edip Adıvar’ın Handan kitabı edebiyatımızın ilk kadın psikolojisini anlatan romanıdır.

Handan Kitabının Yazarı Kimdir?

Yazar, siyasetçi, akademisyen, öğretmen Halide Edip Adıvar’ın Handan romanının yazarıdır. Handan kitabının yazarı Halide Edib Adıvar, Halide Onbaşı olarak da bilinmektedir.

Handan Romanı Kaç Yılında Yayımlanmıştır.

Halide Edip Adıvar’ın Handan kitabını 1912 yılında yazmıştır. Halide Edip Adıvar’ın Handan romanı, 1912’de Tanin gazetesinde dizi halinde yayımlanmıştır.

Halide Edip Adıvar’ın Handan romanının özetini sitemizde Halide Edip Adıvar Handan Kitap Özeti sayfasında bulabilirsiniz.

Handan Kitabının Karakterleri Kimlerdir?

Handan: Romanımızın ana karakteri olan bayan. Güzel, kültürlü ve zeki bir kızdır.

Neriman: Handan’ın kuzenidir ve Refik Cemal ile evlidir.

Refik Cemal: Handan’ın kuzeni Neriman ile evli yakışıklı, esmer uzun boylu biridir.

Hüsnü Paşa: Handan’ın kocasıdır. Hüsnü Paşa zengin biridir.

Nazım: Handan’ı çok seven ve ona evlenme teklifi eden fakat olumsuz yanıt alan sarı saçlı, alaycı, güler yüzlü biridir.

Handan Romanının Türk Edebiyatındaki Önemi:

Halide Edip Adıvar’ın Handan romanı Türk edebiyatında kadın psikolojisini anlatan ilk eser olma özelliğine sahiptir. Halide Edip Adıvar, Handan romanını mektup tarzında yazmıştır.

Halide Edip Adıvar, Handan kitabında kadın psikolojisi üzerine durmuştur. Romanda kadın psikoloji üzerine ayrıntılı olarak durulmuştur. Kadın psikolojisinin çok iyi anlatan edebiyatımızın örnek romanlarından biridir. Kadın psikolojisinin ayrıntılarının yanı sıra değişimleri ile ilgili de örnek gösterilecek tarzda bir romandır.

Halide Edip Adıvar’ın Handan romanındaki bütün hikayeleri karakterlerin birbirlerine yazdığı mektuptan öğreniyoruz. Mektuplar bizlere kitabının kahramanlarının iç dünyalarını anlamamıza yardımcı oluyor.

Halide Edip Adıvar’ın Handan romanı akıcı bir dille yazılmış etkili bir anlatıma sahip özellikle kitabın mektuplardan oluşması nedeni ile kitabının karakterlerinin iç dünyasını anlamamızı sağlamaktadır.

Halide Edip Adivar Handan RomaniHandan kitabında yer alan olaylar; II. Abdülhamit döneminde yaşanan ve istibdat dönemi diye adlandırılan zaman diliminde geçmektedir. Romanı okurken bir taraftan da bu dönem hakkında bilgilere sahip oluyoruz.

Halide Edip Adıvar’ın Handan romanında birçok romanında olduğu gibi çok iyi yeteneklere sahip bir kadın profili vardır. Romandaki olaylar bir çeşit aile dramını bizlere anlatmakta, aşklar, ihanetler, pişmanlıklar anlatılmaktadır. Özellikle Handan’ın pişmanlıkları, karakterlerin ruh halleri okuyuculara kitap hakkında ve kitap karakterlerini analiz hakkında çok detaylı bilgiler vermektedir.

3.5/5 (28)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺