Halide Edip Adıvar Handan Kitap Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Mektup Tarzında Yazdığı ve Edebiyatımızın İlk Kadın Psikolojisini Anlatan Romanı Handan Kitabının Özetini:

Mektup tarzında yazılan Halide Edip Adıvar’ın Handan kitabını ile ilgili detaylı bilgileri, analizleri, karakterleri, kitap yorumlarını Halide Edip Adıvar Handan Romanı Hakkında Bilgiler sayfasında bulabilirsiniz.

Halide Edip Adıvar’ın Handan Romanının Özeti:

Handan ailesini kaybettiğinden dolayı kuzenleri ile birlikte büyümektedir.  II. Abdülhamit döneminde sosyalist bir hoca olan Nazım adındaki genç, yabancı dil, felsefe, piyano eğitimi gibi dersler vermektedir. Nazım, Handan’a ders vermeye başlar ve bu dönemde Nazım ve Handan birbirlerine aşık olurlar. Fakat bu aşklarını bir türlü birbirlerine direk olarak açamazlar. Nazım, Handan’a çok romantik olmayacak şekilde soğuk bir evlenme teklifi eder. Bu evlenme teklifinin şeklini beğenmeyen Handan evlenme teklifini reddeder. Daha sonra Handan, Hüsnü Paşa adından biri ile evlenir.

Nazım yurtdışına kaçmak isterken yakalanır ve sürgüne gönderilmek için hapse konulur. Hapiste iken Nazım, Handan’a bir mektup yazıp daha sonra intihar eder. Bu olay Handan’ı çok etkiler.

Handan kendinden yaşça büyük ve zengin Hüsnü Paşa ile evlenmiş ve Londra’dadır.  Hüsnü Paşa Handan ile olan evliliği aslında çok iyi gitmemektedir. Handan çok zeki, kültürlü bir bayandır. Handan’a göre Hüsnü Paşa ile evliliğinin iyi gitmemesinin nedeni Hüsnü Paşa’nın zeki kültürlü bir bayandan ziyade parasına önem verecek ona adeta tapacak bir bayan istemesindedir.

Hüsnü Paşa 3 aylığına Handan’dan uzaklaşır ve bu süre zarfından Handan kocası Hüsnü Paşa’dan gelen olumsuz mektuplar ile adeta yıkılır. Hüsnü Paşa mektuplarında başka bir kadınla birlikte olduğunu ve Handan ile artık birlikte olamayacağını fakat evliliğe önem verdiğinden de boşanmayacağını dile getirmiştir.

Handan bu olaylardan sonra kriz geçirir. Menenjit tanısı konulunca hava değişimi için seyahate gidecektir bu seyahat esnasında kendisine bir hastabakıcıya ihtiyaç vardır. halide-edip-adivar-handan-ozetO dönem Londra’da olan Refik Cemal bu görevi üstlenir. Refik Cemal, Handan’ın kuzeni Neriman ile evlidir.

Refik Cemal ile Handan Sicilya’ya giderler. Refik Cemal ile Handan arasında bir yakınlaşma başlar.  Refik Cemal ile Handan birbirlerine aşık olurlar. Fakat Handan belli bir süre sonra kendine geldiğinde ne yaptığını farkına o zaman varır. Kuzeni Neriman’a ihanet etmiş ve bundan dolayı pişmanlık başlamıştır. Bu olay üzerine Handan tekrar kriz geçirir hastalanır ve ölür.

3.57/5 (23)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺