Halide Edib Adıvar Vurun Kahpeye Kitap Özeti

Kurtuluş Savaşı Döneminde Geçen Bir İdealist, Vatan Sevdalısı, Öğretmenin Hikayesi

Halide Edib Adıvar’ın Vurun Kahpeye romanı ilk kez kitap olarak 1926 yılında yayımlandı. Kitap olarak yayımlanmadan önce roman Akşam gazetesinde de yayımlanmıştı.

Vurun Kahpeye romanı Halide Edib Adıvar’ın ikinci romanıdır. Halide Edib Adıvar’ın Vurun Kahpeye kitabı birkaç kez sinemaya uyarlanmıştır.

Halide Edib Adıvar’ın Vurun Kahpeye Kitabının Konusu Nedir?

Vatansever, idealist, genç bir öğretmen olan Aliye’nin Kurtuluş Savaşı döneminde vermiş olduğu mücadelesi anlatılmaktadır. Milli mücadele günleri anlatılmaktadır.

Halide Edib Adıvar’ın Vurun Kahpeye Kitabının Karakterleri Kimlerdir?

Aliye, Tosun Bey, Ömer Efendi, Gülsüm Hala, Fettah

Halide Edib Adıvar’ın Vurun Kahpeye Kitabının Özeti:

Aliye genç ve ideali bir öğretmendi. Aliye’nin babası şehit olmuştur. Bir şehit çocuğu idi Aliye öğretmen. Aliye öğretmenin annesi ise hasta bir kadındı.

İstanbul’dan Anadolu’nun bir kasabasına öğretmen olarak atanmıştı. Atandığı kasabaya gittiğinde okul müdürü ve Ömer Efendi ile tanışır. Okul müdürü pek tekin bir adam değildi Aliye bunu sezmişti. Okul müdürü kendi evinde kalabileceğini söylemişti. Aliye’nin gözü tutmadığından okul müdürünün yanında kalmak istemedi. Ömer Efendi de kendisinde kalabileceğini söylemişti. Ömer Efendi’nin yanında kalmak daha güvenli izlenimi vermişti Aliye’ye. Aliye’de Ömer Efendi’nin yanında kaldı. Ömer Efendi karısı Gülsüm ile kalıyordu. Ömer Efendi ile Gülsüm Hala’nın kız çocukları Emine ölmüştü. Aile yeni gelen öğretmen hanım Aliye’yi onun yerine koymuşlardı. Aile, Aliye’yi sevmişti Aliye’ye bu iyi insanı çok sevmişti.

Aliye tam bir vatansever bir öğretmendi. Kuvayi Milliye destekliyordu. Aliye milli mücadele yanlısı biriydi. Fettah Efendi, Kuvayi Milliye karşı olan bir insandı. Yeni gelen öğretmenin öğrencileri Kuvayi Milliye yönünde aşılaması köyün imamı olan Fettah Efendi ve onun gibi düşüncen taraftarları rahatsız ediyordu.

Yunanlılar bir sabah kasabaya gelirler. Yunan komutan Aliye’yi görür görmez kapılır ona aşık olur. Aliye bu aşka karşılık vermez tabi ki.

Halide Edib Adivar Vurun Kahpeye ozetYüzbaşı Tosun Bey ise iyi bir kumandandı. Kumandan Tosun Bey kasabaya geldiğinde Ömer Efendi’nin evinde ağırlanmıştı. Tosun Bey, Yunanlılara karşı mücadele için halka bilinçlendiriyordu. Tosun Bey ile Aliye memleketinin içinde düştüğü durumdan çıkması için elinden geleni yapmaya çalışıyorlardı. Bu durumdan rahatsız olan Hacı Fettah ve arkadaşları Aliye’ye olsun Tosun Bey’e olsun iftiralar atıyordu. Halkı onlara karşı kışkırtmaya çalışıyorlardı.

Hacı Fettah ve arkadaşları Aliye’nin düşmanla işbirliği yaptığını söyleyerek halkı kışkırtıp ”Vurun Kahpeye, Vurun Kahpeye” diye bağırdılar. Ve idealist, vatan aşığı öğretmen Aliye’yi öldürdüler.

2.77/5 (13)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺