Halide Edib Adıvar Sinekli Bakkal Kitap Özeti

II. Abdülhamid Dönemini Anlatan Türk Edebiyatının Klasikleri Arasında Yer Almış Tarihi Bir Roman.

Sinekli Bakkal romanı ilk kez İngilizce olarak yayımlanmıştır. Türkçe’den önce ilk kez İngilizce The Clown and His Daughter adı ile yayımlanmıştır. The Clown and His Daughter yani Soytarı ile Kızı adı ile 1935 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da yayımlanmıştır.

Sinekli Bakkal Romanının Yazarı Kimdir?

Sinekli Bakkal kitabının yazarı Türk edebiyatının kadın yazarlarından Halide Edib Adıvar tarafından yazılmıştır.

Halide Edib Adıvar’ın Sinekli Bakkal romanı İngilizce yayımlandıktan sonra aynı yıl yani 1935 yılında Türkçe olarak Haber gazetesinde yayımlanmıştır. Kitap olarak yayımlanması ise 1936 yılında olmuştur.

Dünya çapında bir üne sahip olan Halide Edib Adıvar’ın Sinekli Bakkal romanı birçok farklı dile çevrilmiştir.

Halide Edib Adıvar’ın Sinekli Bakkal romanı 1942 yılında CHP Roman Armağanı’nı ödülüne layık görülmüştür.

Halide Edib Adıvar’ın Sinekli Bakkal romanının sayfa sayısı 208 sayfadır.

Halide Edib Adıvar’ın Sinekli Bakkal eseri Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser Listesinde yer almaktadır.

Dönem romanlarından olan Halide Edib Adıvar’ın Sinekli Bakkal romanı Türk edebiyatının klasikleri arasında kendine yer bulmuştur.

Halide Edib Adıvar’ın Sinekli Bakkal Romanı Sinemaya Uyarlandı.

Halide Edib Adıvar’ın Sinekli Bakkal romanı 1967 yılında yönetmenliğini Osman Fahir Seden’in yaptığı Sinekli Bakkal adı ile sinemaya uyarlanmıştır. Sinekli Bakkal filminde Rabia karakterini Türkan Şoray, İtalyan piyanist Peregrini karakterini ise Ediz Hun canlandırmıştır.

Halide Edib Adıvar’ın Sinekli Bakkal kitabının özeti:

İstanbul’un Sineklı Bakkal mahallesinin imamı ile kızı Emine arasında problemler vardır. Emine, Kız Tevfik diye bilinen bir genci sevmektedir. Babası bu evliliğe karşı çıkmasına rağmen Emine Tevfik ile evlenir. Bunun üzerine babası kızını reddetmeye karar verir. Tevfik ara sıra çeşitli işler yapsa da, düzenli ve belirli bir işi yoktur. Fırsat yakaladıkça orta oyunlarında rol almaktadır.

Emine, kocasının bu durumundan memnun değildir. Ona baskı yapar ve bakkal dükkanı açmasını sağlar. Bir süre sonra, çevrenin de etkisiyle geçinemez hale gelirler ve ayrılırlar. Emine babasının evine döner. Bir süre sonra bir kızı olur. İsmi de Rabia’dır. İmam, kızını bağışlar ve torununu yetiştirmeye odaklanır. Rabia dini bir eğitim alır. Sesi de güzeldir. halide-edib-adivar-sinekli-bakkal-ozetHafızlık eğitimi aldıktan sonra camilerde ve konaklarda görünmeye başlar. Sesinin ünü her yere yayılır.

Bir gün, Rabia’yı dinleyen Zaptiye Nazırı Selim Paşa’nın karısı onu konağına çağırır. Selim Paşa, Rabia’nın yeteneğini fark eder. Ona musiki dersleri vermesi için İtalyan sanatçı Peregrini’yi hoca olarak ayarlar. Rabia Peregrini’de hoşlanır. O da Rabia’yı sever, hatta onun için dinini değiştirir. Rabia ve Peregrini evlenirler. Bir oğulları olur. Birkaç yıl sonra, meşrutiyet ilan edilir ve sürgüne gönderilenler geri dönerler. Kız Tevfik de gelenlerin arasında bulunmaktadır. Yapılan karşılamalara şaşırmıştır.

2.6/5 (5)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺