Halet Çambel Sözleri

Halet Çambel’in Özlü Sözleri, Halet Çambel’in Arkeoloji Sözleri, Halet Çambel’in Hayatı, Halet Çambel’in Resimleri, Halet Çambel’in Adolf Hitler Hakkındaki Sözleri, Halet Çambel’in Adolf Hitler’in Görüşme Talebini Reddetmesinin Sebebi Nedir, Eskrim Dalında Türkiye’yi Temsil Eden İlk Kadın Sporcu Kimdir?

Bu yazımızda Türk arkeolojisinin en önemli ismi, Türkiye’yi olimpiyatlarda temsil eden ilk kadın sporcu Halet Çambel’in sözlerine yer vereceğiz. Ama öncesinde kısaca Halet Çambel kimdir tanıyalım.

Halet Çambel, 27 Ağustos 1916 Almanya’nın başkenti Berlin’de doğdu. Halet Çambel, bilim dünyası tarafından “Hitit hiyerogliflerinin çözüldüğü yer” olarak tanınan Karatepe-Arslantaş Höyüğü’nde, Türkiye’nin ilk açık hava müzesini kurmuştur. Fransa’daki lisans öğrenimi sırasında boş vakitlerini eskrim ve binicilikle değerlendiren Halet Çambel, 1936 Yaz Olimpiyatlarında eskrim dalında Türkiye’yi temsil etti ve Suat Fetgeri Aşeni ile birlikte olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu oldu. Turnuva sırasında Adolf Hitler tarafından görüşmeye çağrılan Halet Çambel, hükümetin izni olmadan görüşmeyeceğini bildirerek reddetmiştir. Ayrıca Halet Çambel, Olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu unvanına sahiptir. Halet Çambel, 12 Ocak 2014 tarihinde İstanbul’daki öldü.

Türkiye’yi eskrim dalında temsil ederek Suat Fetgeri Aşeni ile birlikte Olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu unvanını kazanmış olan arkeolog Halet Çambel’in sözleri:

Hiçbir insan tek başına bir iş yapamaz.

Berlin’de doğdum ve yaşadım. Babam Berlin’deki Elçiliğin Türk Ordu Ataşesi idi. Babam ülkenin işgaliyetinden dolayı Türkiye’ye dönemezdi. Öyleyse aile Türk Cumhuriyeti ilan edilene kadar beklemeliydi. Bundan dolayı 1923-24 yılında ancak döndük. Sekiz yaşındaydım. Ve bu eve bile ziyarete gelen kara çarşaflı kadınlar bizi çok korkuttu. Kız kardeşim ve ben anneme gittik ve Burada kalmak istemiyoruz, Meran’a dönmek istiyoruz.

O zaman Latin alfabe tanıtıldı ve bizim için çok güzeldi, çünkü eski yazıları öğrenmek için altı yıl geçerdi. Bundan sonra okullar kuruldu. Okuma yazmayı bilmeyenler için kurslar verilirdi. Okulların önünde küçük kızların elini tutan büyük anneler ve babalar görülürdü.

Bizim yapmaya çalıştığımız köy enstitülerinde olduğu gibi öğrenciyi Türkiye problemleri içinde yetiştirmek… Bir lahit içinde ekili bir domates bir ailenin geçim kaynağı. Bu lahiti nasıl kurtaracaksınız? Domates sorununu kolay çözemiyorsunuz tabi çünkü bir gerçekle karşı karşıyasınız. Bunun doğurduğu problemi çözmek için ülkenin sosyal problemlerini bilmek gerekir. Bu nedenle Anadolu’da yaşamak, belki daha önemlisi Anadolu’yu sevmek gerekir.Halet cambel resimleri sozleri

1950’lerin başlarında hükümet Karatepe’deki eserleri yerinden kaldırıp, bir müzeye taşımak istediği zaman buna karşı çıktım. İki tonluk bir heykelin, yol olmayan bir yerde nakli nasıl yapılsın? Yerinde Koruma’nın önemini yetkililere anlatmaya başladım.

Bize verdikleri Alman mihmandar sporcu kız, Bizi Hitler’e takdim etmeyi önerdi. Biz de Hitler rejimi olunca gelmezdik. Ancak hükümetimiz bizi gönderdiği için mecburen geldik, dedik. Bu yüzden mihmandarımızın önerisini kabul etmedik.

2.43/5 (7)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺