Gustave Flaubert Madame Bovary Kitap Özeti

Modern Romanının Kurucusu Olarak Kabul Edilen Fransız ve Dünya Edebiyatının Önemli Yazarlarından Gustave Flaubert’in Dünyaca Ünlü Romanı; Madame Bovary

Gustave Flaubert’in Madame Bovary romanının özetini okuduktan sonra Gustave Flaubert’in Madame Bovary kitabı hakkında birçok bilgili Gustave Flaubert’in Madame Bovary eserinin özetinden sonra bulabilirsiniz.

Gustave Flaubert’in Madame Bovary Romanının Özeti:

Charles kırda yetişen ve pek becerikli olmayan bir çocuktur. Annesi, onu bir papazın yanına yollar ve dersler aldırır. Annesinin zorlaması ile doktor olmuştur. Doktorluğu Tostes isimli eyalette yapacaktır. Annesi, Charles’a bir eş bulmak ister ve ona çirkin bir kadın olan Bayan Dubuc’u bulur. Bayan Dubuc orta yaşlı bir kadındır. Charles’ı çok sevmektedir ve sevgisine karşılık istemektedir.

Bir gün, eve atlı bir adam gelir ve Bertaux çiftliğinde bir hasta olduğunu söyler. Charles hemen çiftliğe gider ve bacağı kırılan Rouault’u görür. Ayrıca bu adamın kızı olan Emma’yı görmüştür. Bu kızdan etkilenen Charles, her gün çiftliğe gitmeye başlar. Bu durumu anlayan Dubuc, onun çiftliğe gitmesini engellemeye çalışır. Bir süre sonra Bayan Dubuc ölür. Charles çok üzülmüştür. Bu arada çiftliğe gitmeye devam eder ve Emma ile evlenir. Charles eşini çok sevse de, Emma onunla evlendiğine pişman olmuştur. Onu sıkıcı bulmaktadır.

Charles ve Emma, bir gün bir baloya davetlidirler. Emma, baloda Vikont adında biriyle dans eder ve ondan etkilenir. Emma gün geçtikçe yemek yemez olur ve zayıflar. Doktora giderler. Doktor, Emma’nın ortam değiştirmesini ve yeni bir yere gitmesini söyler. Bunun üzerine Yonville isimli kasabaya taşınırlar.

Emma, burada Leon isimli bir adamdan hoşlanır. Ancak Leon utangaç biridir ve ona bir türlü açılamaz. Noter katibi olarak Paris’e çalışmaya gider. Emma, bu sefer Radolphe isimli bir adamla tanışır. Her gün onunla buluşmaya başlar. Bebeğini de ihmal etmektedir. Radolphe ona zamanla ilgi göstermeyince ondan uzaklaşır.

Charles’ın Hippoly denen bir adamı ameliyat etmesi istenir. Ancak ameliyat başarılı olmaz ve Emma kocasına kızar. Çünkü onun ünlü olmasını ister. Kocası ile olan ilişkisi bozulmuştur. Bu sırada bir gün Leon’u görür ve onunla ilişkiye başlar. Genç kadın, sevgilisine bir şeyler almak için borca girer ve eve haciz gelir. Borcu ödeyemez ve eczaneye giderek zehir alır. Zehri kullanarak intihar eder.

Gustave Flaubert’in Madame Bovary kitabının özetini okudunuz. Şimdi sırada Gustave Flaubert’in Madame Bovary eseri hakkında bilgilere yer vermekte.

Birçok edebiyatçı tarafından Gustave Flaubert’in Madame Bovary romanı ilk çağdaş realist roman olarak kabul edilmektir.

Romantizmin idealist yaklaşıma bir tepki olarak yazılmıştır. Gustave Flaubert’in Madame Bovary romanı realizm akımının ilk örneklerinden olup realizm akımının en önemli yapıtlarındandır.

Gustave Flaubert’in Madame Bovary romanı sinemaya uyarlanmıştır bir eserdir.

Time Dergisi’nin Açıkladığı Tüm Zamanların En İyi On Kitabı Listesinde 2. Sırada Yer Aldı.gustave-flaubert-madame-bovary-ozet

Haftalık bir haber dergisi Time tarafından 2007 yılında yayınlanan bir listeye göre; Gustave Flaubert’in Madam Bovary romanı ‘’Tüm Zamanların En İyi On Kitabı’’ listesinde ikinci sırada yer almıştır. Lev Tolstoy’un Anna Karenina adlı romanın ardından ikinci sırada Gustave Flaubert’in Madame Bovary romanı yer almıştır.

Madame Bovary Romanı MEB 100 Temel Eser Listesinde.

Gustave Flaubert’in Madame Bovary kitabı; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser Listesinde yer almaktadır.

Gustave Flaubert’in Madame Bovary kitabının en güzel sözlerini, alıntılarını sitemizde Madam Bovary-Gustave Flaubert sayfasından okuyabilirsiniz.

3.19/5 (16)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.