Gündelik Yaşamda Zen-Adelheid Meutes Judith Bossert

Gündelik Yaşamda Zen Kitabının Yazarları Kimlerdir, Adelheid Meutes’in Kitapları, Judith Bossert’in Kitapları, Gündelik Yaşamda Zen Kitabını Oku, Gündelik Yaşamda Zen Kitabının Konusu Nedir, Zen Hakkındaki Kitaplar, Gündelik Yaşamda Zen Kitabının Özeti, Gündelik Yaşamda Zen Kitabı Hakkında.

Zen Nedir? Zen’in Kökenleri Nedir? Bu soruların cevabını bulabileceğiniz bir kitap ”Gündelik Yaşamda Zen”. Sesa Toksoy’un çevirisini yaptığı Adelheid Meutes ve Judith Bossert’in yazmış olduğu ”Gündelik Yaşamda Zen” adlı kitaptan alıntılar:

Zen ruhu, sabahtan akşama, akşamdan sabaha, saatten saate, andan ana her günkü yaşamın ruhudur. Zen zihni, bir nefesten diğerine başlangıç zihnidir, başkaca da hiçbir şey değildir.

Her insanın Zen ile ilgilenme, Zen’i uygulama nedeni farklıdır. Kimi yaşamın anlamını arar. Bir başkası, toplumumuzun koşuşturması içinde huzuru bulmak ister, işyerinin, aile hayatının gerekleriyle baş ederken daha rahat olmanın yollarını araştırır. Daha sağlıklı bir yaşam ve hayatın karmaşıklığı içindeki yalınlığın ardındadır kimi ya da artık çevresindeki insanların yaşam anlayışına aykırı düşmüştür, destek arar.

Batlıların çoğu için tam lotüs en güç oturuş şeklidir. Ama en dengeli olan da odur. Tam lotüste sabit bir şekilde yere oturursunuz. İçinizdeki incelmiş hareketlilik sadece nefesiniz ve kan dolaşımınızdan gelir. Katılaşıp taş gibi ağırlaşmaktan korkunuz olmasın. Gerçekten de bir lotüs (nilüfer) çiçeği gibi oturduğunuzda çamur içinde açmış, yerçekimi nedir bilmeyen ince bir güzellikte olursunuz.

Düşünceler bulutlar gibidir, gelir ve iz bırakmadan giderler.

Sutra, Sanskrit dilinde “kılavuz ip” anlamına gelir. Buda’nın konuşmalarını içerdiği için birçok budacı okulda okunur. Konuşmaların Buda’nın ölümünden ancak 300 yıl sonra kaleme alınması ve pek çok farklı görüş ve yorumun katılması nedeniyle metinlerde birçok fark vardır. Ama budacılar arasında metinlerin doğruluğu konusunda hiçbir anlaşmazlık yoktur.

Bu bağlamda size gyodo uygulamasını da açıklamak istiyoruz. Gyo Japonca sutra, do da yol ya da yürümek anlamına gelir. Buna göre gyodo ‘nun anlamı, ‘’kinhin sırasında sutra okumak’’tır. Bunun için her zaman kullanılan sutra, yürek sutrası’dır…

Koan, eski ustaların yaşamından bir kesit ya da iki aydınlanmış insan arasında geçen bir konuşmadır çoğu zaman. Kimi zaman da öğrencinin ustaya sorduğu bir soru ve aldığı yanıtı dile getirir.

Yaşam ve ölümü ellerinde tuttuğu için aşçı geçmişte olduğu gibi günümüzde de tapınağın en önemli kişisidir.

Ünlü çay ustası Sen Rikyu çay yolunu (Japoncası chado) böyle betimler ve böyle koyulur yoluna. Yıllar boyu en katı düzende çalışılarak edinilmiş deneyimi son derece yalın ifade etme yeteneğine sahip birçok Zen ustası vardır. Japonya’daki pek çok Zen sanatında geçmişte olduğu gibi bugün de ‘’bırakmayı’’ öğrenmek şarttır. Bütün yol aşama aşama aşılır.gundelik yasamda zen

Eğer bir Zen tapınağı ya da merkezinde yürüyüş meditasyonu (kinhin) yapacak olursak belli kurallara ve biçimlere uymamız gerekir. Bir grup içinde o grup ya da öğretmenin alışkanlıklarına uyarız. Hızlı ya da yavaş yürünebileceği gibi kimi zaman hızlı, kimi zamansa yavaş yürünebilir. Ritmi belirleyen bizim değil, grup liderinin alışkanlığı ya da ruh halidir. Bunun da belli yararlan vardır; düşünmek zorunda kalmaz ve kendi ruh durumumuz ya da kanılarımızı fazla önemsememeyi öğreniriz.

Deneyimin derinleşmesi için her yıl olabildiğince sık sesshin’e gitmek adettendir ve önerilir. Sesshin, bir Zen ustası gözetiminde Zen tapınağında ya da merkezinde geçirilen yoğunlaştırılmış çalışma dönemidir.

3.5/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.