Gönülsüz Köktendinci-Mohsin Hamid

Gönülsüz Köktendinci Hakkında Kitaplar, Gönülsüz Köktendinci Hakkında Yazılar Romanlar, Gönülsüz Köktendinci Kitabının Yazarı Kimdir, Mohsin Hamid’in Gönülsüz Köktendinci Kitabını Oku, Mohsin Hamid’in Gönülsüz Köktendinci Kitabının Konusu, Mohsin Hamid’in Gönülsüz Köktendinci Kitabından Sözler, Mohsin Hamid’in Gönülsüz Köktendinci Kitabının Özeti Nedir, Mohsin Hamid’in Gönülsüz Köktendinci Kitabı Hakkında.

Dünya çapında yankı uyandıran Mohsin Hamid’in ‘Gönülsüz Köktendinci’ adlı romanı 11 Eylül’den sonra bütün hayatı değişen bir Pakistanlı gencin, istemeye istemeye köktendinci olma hikayesini anlatıyor.

Roman hakkında düşüncelerini belirten Elif Şafak ‘Elif Şafak: Bu kitabı okumak lazım, tartışmak lazım. Eğer gönüllü ya da gönülsüz ‘Batı karşıtı ya da İslam karşıtı katı tepkiseller’ yetişsin istemiyorsak, eğer bu sağırlığın yerini hakiki bir kültürel olgunluk ve medeniyetler arası diyalog alsın istiyorsak, işe evvela araftaki bireyin hayal kırıklıklarını anlamaktan başlamak lazım. Bu kitabı okumak lazım. Tartışmak lazım. Eleştirmek ve anlamak lazım ki Batı ile Doğu arasındaki hayali sınırları samimiyetle sorgulayabilelim. dedi.

Orijinal adı ‘Golden Compass’ Türkçeye de Altın Pusula olarak çevrilen kitabın yazarı Philip Pulman kitap hakkında görüşlerini şöyle dile getirdi: Zekice yazılmış, muhteşem bir şekilde kurgulanmış. Güzel yazılmış ve muhteşem bir şekilde kurgulanmış; böylesine zekice yazılmış bir eserle, böylesine berrak fikirlerle ve anlatımla karşılaşmak ne büyük mutluluk… Yazar, merakta bırakma dozunu o kadar ölçülü tutmuş ki bunu nasıl yaptığını anlamıyoruz bile. Sonuçta ortaya çok yüksek tansiyonlu bir hikâye çıkıyor; yaşadığımız dünyanın haline ilişkin incelikli ve zarif analizlerin de yapıldığı, uzun zamandır okuduğum tüm gerilim romanlarından daha heyecanlı bir roman.

Mohsin Hamid’in bu eşsiz romanı Gönülsüz Köktendinci’den alıntılar:

İç içe geçmiş “ben” ile “öteki”. Batı’nın içindeki Doğu, Doğu’nun kalbinde atan Batı…

Okuyucuyla buluştuğu her ülkede yankı uyandıran Mohsin Hamid’in Gönülsüz Köktendinci adlı romanı Hayykitap tarafından yayınlandı. Mohsin Hamid romanında, istemeye istemeye “köktendinci” olan bir genç adamın hikâyesini anlatıyor. İstemeye istemeye ne demek? Köktendinci ne demek? Bu kavramları da açmayı ihmal etmiyor.Mohsin Hamid Gonulsuz Koktendinci

Kahramanı Cengiz Amerika’ya okumaya giden yetenekli, zeki, pırıl pırıl Pakistanlı bir genç. Princeton Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olur. Sınıfının birincisi, okulun en iyisidir. Toplumdaki seçkinler arasına katılır. Kaymak tabakanın da kaymağı olduğunun bilincindedir. Tüm dünyadan kendisi gibi yetenekli, gelecek vaat eden gençler Amerika’ya gelerek, Amerikan rüyasına bir an evvel dahil olabilmek için canla başla çalışırlar. O da hırslı, azimlidir. Ve çok çok az sayıda işletme mezununun girebileceği, hatta hayal edebileceği prestijli bir Amerikan firmasında muhteşem bir iş edinir. Artık senede seksen bin dolar kazanmakta, business class uçmakta, son derece şık giyinmektedir. Bundan sonra tek yapması gereken, kendini kapitalizmin ritmine uydurmak, devamlı çalışmak, paralanmak ve yükselmektir. Bir Amerikalı genç kadına âşık olması onun “Amerikanlaşma”sını önce kolaylaştırır, ancak hikâye ilerledikçe beklenmedik biçimde zorlaştırır.

3.36/5 (14)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺