Goethe Genç Werther’in Acıları Kitap Özeti

Alman Edebiyatçı Johann Wolfgang Von Goethe’nin 25 Yaşında İken Kaleme Aldığı Yayınlanır Yayınlanmaz Birçok İntihar Vakalarına Neden Olan Romanı.

Genç Werther’in Acıları romanı Almanya’nın en ünlü yazarlarından Johann Wolfgang Von Goethe’nin 1774 yılında piyasaya çıkan ve iki haftada yazmış olduğu mektup tarzında romanıdır.

Genç Werther’in Acıları romanı özgün Almanca adı Die Leiden des jungen Werthers olup İngilizce ise The Sorrows of Young Werther olarak piyasaya çıkmıştır. İngilizce baskısı The Sorrows of Young Werther olan Genç Werther’in Acıları kitabı İngiltere’de ilk kez 1779 yılında yayımlanmıştır.

Türkiye’de birçok farklı yayınevi tarafından yayımlanan Goethe’nin Genç Werther’in romanı Can Yayınları etiketi ile 164 sayfa olarak yayımlanmıştır.

Johann Wolfgang Von Goethe’nin Genç Werther’in Acıları Kitabının Konusu ve Yorumu:

Genç Werther’in Acıları romanı Werther’in hayali arkadaşı olan Willhelm’in kaleminden yazılan mektuplar şeklinde olaylar anlatılmaktadır.

Adem (a.s) cennetten bize üç şey getirdi. Kelimeler, annelik duygusu ve aşk, işte bu üç şey aslında hayatımızın özeti ve imtihanı. Mesela aşk: hemen hemen herkesin istediği olmadığında insanların eksikliğini hissettiği bir duygu. Biz insanlar doğamız gereği sevmenin ve sevilmenin ihtiyacını hissederiz. Kimimizin sevgisi karşılık bulur kimimizinse karşılıksız kalır Werther ‘in aşkı gibi. Peki, sevgimiz karşılık bulmadığında ne yapmalıyız? İşte imtihan da tam bu noktada başlıyor. Sinsi bir hastalık gibi her geçen gün kalbimizi daha çok saran bu duygudan nasıl kurtulacağız nasıl başa çıkabileceğiz? Werther dayanamadı ve hayatına son verdi. Çünkü başkasına ait olan biriydi onun sevdiği hayallerini süsleyen kadın Werther’in olamayacaktı onsuz yaşamaktansa hayatını sonlandırmayı seçti.

Peki ben ne yapardım bu sinsi hastalıkla nasıl başa çıkabilirdim? Çok zorlanırdım elbette işte bu yüzden intiharın yanlış ve yasak olduğunu bilsem de Werther’e kızamıyorum çünkü o çaresizlikten o kalp sancılarından kurtulmak için insan kalbini söküp atmaktan başka yol bulamaz ama ben imanım gereği bilincimi kaybetmediğim sürece bunu yapmazdım başa çıkmak için kendime direnirdim kendimi imana ve mantığa yönlendirirdim çünkü kendi sevgisinden taşıp yeryüzüne sevgi taneleri olarak bizi gönderen yüce varlık kalplerimizdeki sevgileri veren de alanda o eğer onu bize sevdirdiyse ya onun da kalbine sevgi koyar bizim için ya da onun sevgisini kalbimizden Genc Wertherin Acilari Goethealır bunun için ona dua etmeli sabır göstermeli ve ona inanmalıyız eğer böyle yaparsak biz aşk imtihanını kazanmış oluruz.

Ve son olarak her şeyden önce sevmenin adabını bilmeliyiz bugün seviyorum deyip aşk için cinayet işleyen insanlar ya da seviyorum deyip başkasına ait olan biriyle aşk yaşayanlar daha birçok önek bana göre bunlar sevmek değil şehvet öfke gibi duyguları sevgi kılıfına sokmaktan başka bir şey değil. Gerçekten sevebilmek ve gerçekten seven birini bulabilmek dileğiyle…

2.8/5 (10)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.