Gizemli Bir Dünya Sinema-İslam Gemici

İslam Gemici’nin Gizemli Bir Dünya Sinema Kitabını Oku, İslam Gemici’nin Gizemli Bir Dünya Sinema Kitabının Konusu.

Gizemli Bir Dünya Sinema kitabında, Hollywood, dünya sineması ve Türk sinemasına dair eleştirel yazılar bulunmaktadır.

İslam Gemici’nin Gizemli Bir Dünya Sinema kitabından alıntılar:

Beylik laftır, “Türkler tarih yapmayı bilir, tarih yazmayı bilmezler.” Sinemadaki durum da bundan farklı değil. Yeşilçam kriz dönemlerinde bile film üretebilen dünyanın sayılı sinemasından biri. Ama sinemayı yazmak, Türkiye’de cazip bir yazı alanı değil. Sinema yazıları, öncelikle eleştiri türü içinde yer alan bir yazı türü.

Gizemli Bir Dünya: Sinema’nın odak noktası ABD ve Holivud Sineması dışındaki ülkelerin sinemalarından haberler sunmasıdır. Bu dünyanın değişik renkleri, popüler kültür cenderesinin aldatmalarına kanmadan ısrarla ele alınmıştır.

Gizemli Bir Dünya: Sinema’nın ikinci odak noktası ise Holivud Sineması’na eleştirel yaklaşımdır. ‘Sinema’nın sadece sinema olmadığının’ altı çizilir bu yazılarda.

Her toplum, kendisini sanat eserleriyle dünyaya tanıtır, lanse eder.

Bilgi ve teknoloji üreten materyalist’ ülkeler diye gruplandırılan İsveç, Kanada, Danimarka, İngiltere ve Amerika’yı, yine ileri bilgi ve teknoloji üreten ancak ‘idealist’ ülkeler olarak Norveç, İsviçre, Yunanistan, Güney Kore ve Japonya’da; cinayet, ırza tecavüz, yaralamayla sonuçlanan ciddi saldırı, hırsızlık, gasp, meskene tecavüz gibi suçlar almış başını yürümüş durumda…

Hele de kuzey ülkelerinin “karanlık” atmosferi suç ve polisiye filmler için doğal mekân haline geliyor. Cinayet romanlarının kraliçesi olan Agatha Christie bile bir kuzey ülkesi addedilebilecek olan İngiltere’nin yağmurlu vadilerinde, ıssız şatolarında geçen hikâyeler kurgulamamış mıydı?gizemli bir dunya sinema islam gemici

Günümüzde de polisiye ve suç konusunda kalem oynatan yazarlar var fakat bunların en büyük problemleri:
1) Amerikan taklidi romanlar yazmak
2) İnandırıcılık problemlerinin olması
3) Aşırı gerçekçiliğin girdabında kaybolmaları
4) Kendi toplumunu tanımadan, yabancı eserleri kopya etmeleridir.

2.43/5 (7)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺