George Orwell Hayvan Çiftliği Kitap Özeti

İngiliz Edebiyatının En Önemli Yazarlarından George Orwell’ın Fabl Tarzındaki Mecazi Dille Yazmış Olduğu Siyasi Hiciv Romanı Hayvan Çiftliği.

Özgün adı Animal Farm olan Hayvan Çiftliği romanı George Orwell’ın Bin Dokuz Yüz Seksen Dört ile birlikte en tanınmış kitaplarındandır. 1984 romanının özetini okumak isteyenler sitemizde George Orwell 1984 Kitap Özeti sayfasından kitabın özetini okuyabilir.

George Orwell’ın Hayvan Çiftliği adlı eseri ilk kez 17 Ağustos 1945 tarihinde yayımlanmıştır.

George Orwell’ın Hayvan Çiftliği romanında kullandığı karakterlerle ile dünya siyasetini ve özellikle Sovyetler Birliği’ni eleştirmiştir.

Hayvan Çiftliği romanı; Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri, Sovyetler Birliği’nin liderliğini yapmış olan Josef Stalin’in siyasi alanda kullandığı sistemde Marksist Leninist ideolojinin teoriğini ve pratiğini anlattığı stalinizm adlı fikre karşı bir eleştiri niteliğindedir.

Hayvan Çiftliği romanı ülkemizde ilk kez 1954 yılında Halide Edib Adıvar’ın Türkçe çevirisi ile yayımlanmıştır.

George Orwell’ın Hayvan Çiftliği romanının özetine geçmeden önce kitaptan en güzel alıntıları, sözleri Hayvan Çiftliği-George Orwell sayfasından okuyabilirsiniz.

George Orwell’ın Hayvan Çiftliği kitabında geçen ‘’Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar diğerlerinden daha eşittir. ‘’ cümlesi iz bırakan kitap cümleleri, alıntıları, sözleri arasında kendine yer bulmuştur.

George Orwell’ın Hayvan Çiftliği Kitabının Karakterleri Kimlerdir?

Koca Reis, Snowball, Napolyon, Bay Jones, Bay Pilkington, Bay Frederick, Moses

George Orwell’ın Hayvan Çiftliği Kitabının Konusu Nedir?

Romanının konusu, bir çiftlikte yaşayan hayvanların iktidar mücadelesini anlatır. Herkese eşitlik anlayışı ile iktidarı ele geçiren domuzların, iktidarı ele geçirdikten sonra despot yönetimini anlatılır.

George Orwell’ın Hayvan Çiftliği Kitabının Özeti:

George Orwell’ın gelmiş geçmiş en iyi romanı kabul edilir. Bir hayvan çiftliği üzerinden Stalin ve dönemine gönderme yapılır. Hatta çiftlikteki hayvanların hep Stalin dönemindekiler olarak karşılığı vardır. Öyle başarılı bir eserdir ki Hayvan Çiftliği, dünya edebiyatında yergi denildiğinde ilk akla gelenler kitaplardandır.

Kitabın alt başlığı peri masalıdır ve masal tarzında kaleme alınmıştır. Ancak bu kitap bir masal değil siyasi bir yergi kitabıdır. Çiftlikte yaşayan hayvanlar, sahiplerinin kendilerine iyi davranmasını istemektedir. Ama borç batağında olan çiftlik sahibi, sürekli içer. Hayvanlara çok kötü davranır, hatta yemek vermeyi dahi unutur. Hayvanlar da bunun üzerine Koca Reis önderliğinde bir ayaklanma planlarlar. Ancak Koca Reis ayaklanma gerçekleşmeden ölür. Hayvanlar ilerleyen günlerde yine aç bırakılırlar ve artık dayanamazlar; ayaklanma çıkartırlar. Çiftlikteki tüm insanlar kaçıp gider. Hayvanlar yaş domuz Koca Reis’in yerine Napolyon’u kendilerine lider olarak seçerler. Öncelikle Koca Reis’in söylemlerinden kendilerine kanun çıkartırlar.

İlk başta her şey yolunda gider. Çiftlikte eşit iş dağılımı yaparlar. Snowball okuma yazmayı öğrenir ve diğer hayvanlara da öğretir. Napolyon ise kendi gücünü koruyabilmek için yavru köpekleri kendi koruması gibi eğitir.

Kısa süre sonra da Snowball’u hain gibi göstererek çiftlikten attırır. Napolyon liderliğin getirdiği güç ile iyice çığırından çıkar ve kendi kendine kararlar alır.George Orwell hayvan ciftligi ozet

Her zaman kendini haklı çıkarmayı da başarır. Diğer hayvanları da kendine bağlamak için çeşitli yollarla beyinlerini yıkar. Kendisine uymayanların ise üzerine köpekleri salıp korkutur. Çiftlikte işler iyice bozulmuştur artık, hayvanlar kaçıp canını kurtarır, geri kalanlar ise ölür.

Çiftlik bir başkasına satılır ve hayvanlar sahipleri değişirse her şey iyi olur diye düşüp geri döner. Ancak yalnızca döngü başa sarmıştır.

3.32/5 (59)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺