George Orwell 1984 Kitap Özeti

Distopik Romanların En Ünlülerinden Biridir İngiliz Yazar George Orwell’ın Bin Dokuz Yüz Seksen Dört Romanı.

Gerçek adı Eric Arthur Blair olan İngiliz edebiyatının en önemli yazarlarından George Orwell’ın 1984 romanı aradan yıllar geçmesine rağmen en çok okunan romanlar arasındadır.

Özgün adı Nineteen Eighty Four olan 1984 romanı George Orwell tarafından 8 Haziran 1949 tarihinde yayımlanmıştır.

En ünlü anti-ütopik romanlar arasında gösterilen George Orwell’ın Bin Dokuz Yüz Seksen Dört romanı günümüzde en etkili, en çok okunan, en yorum yapılan romanlar arasındadır.

George Orwell, İskoçya’da verem hastası iken Bin Dokuz Yüz Seksen Dört romanını kaleme almış. Romanı ilk olarak 1947-1948 yılları arasında yazmıştır.

George Orwell bir dünya klasiği olan Bin Dokuz Yüz Seksen Dört romanı ilk olarak Özgün adı The Last Man in Europe olan Avrupa’daki Son Adam adı ile yayımlanmıştır. Fakat daha sonra pazarlama nedenleri ile roman özgün adı Nineteen Eighty-Four olan Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adı ile yayımlanmıştır. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adı ile ilk kez 8 Haziran 1949 tarihinde yayımlanmıştır.

George Orwell’ın 1984 romanında yer alan kurgusal karakter İngilizce adı Big Brother olan kavram Big Brother yani Türkçesi ile Büyük Birader kavramı günümüzde sıklıkla kullanılan bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır.

George Orwell’ın Bin Dokuz Yüz Seksen Dört romanında yer alan Büyük Birader ve Düşünce Polisi gibi kavramlar yıllar geçtikçe ünlenmiş kavramlar olarak karşımıza çıkmıştır.

Distopya yani kötü yer alan anlamına gelen ve Distopik romanların en çok bilinenlerinden biri, İngiliz Yazar George Orwell’ın 1984 romanıdır.

Le Monde Gazetesi’ne göre yüzyılın en iyi 100 kitabı olarak nitelendirdiği Le Monde’un Yüzyılın 100 Kitabı Listesi’nde yer alan George Orwell’ın 1984 kitabı birçok ünlü listede yer almış bir kitaptır.

George Orwell’ın 1984 kitabından en güzel alıntıları sözleri okumak isteyenler sitemizde 1984-George Orwell sayfasında bulabilir.

George Orwell’ın 1984 Kitabının Karakterleri Kimlerdir?

George Orwell’ın 1984 kitabının karakterleri; Büyük Birader, Winston Smith, Emmanuel Goldstein, Julia, O’Brien, Syme

George Orwell’ın 1984 Kitabının Konusu Nedir?

Baskıcı bir iktidarın kontrolü altında olan Okyanusya adlı toplumu anlatır. Okyanusya da sıkı bir rejim uygulanan tek partili yönetim, beyin yıkama, korku, propaganda yönetmektedir.

George Orwell’ın 1984 Kitabının Özeti:

George Orwell’ın eseri olan 1984 ütopik bir dünyaya ele almaktadır. Dünya, Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya olarak üç süper gücün denetimi altındır. Bu üç devlet sürekli birbirleriyle savaş halinde ve müttefikler sürekli değişmektedir.

Kitapta olaylar Okyanus da yani Britanya’da geçiyor. İngsos (İngiliz Sosyalizmi) partisi iktidarda ve çok sıkı bir rejim uygulanıyor. Toplumsal sınıflar mevcut. Çift düşün yöntemi ile iktidar insanların gerçeklik algısını tamamen değiştiriyor. Örneğin Barış Bakanlığı savaşları organize diyor, Sevgi Bakanlığı’nda siyasi suçlular işkenceye tabi tutuluyor. Herkesin evinde tele ekranlar bulunuyor ve Doğruluk Bakanlığı ve düşünce polisleri tarafından denetleniyor. Özel hayat diye bir şey yok. Her insanın her hareketi gözetim altındadır. Her yerde bulunan ‘’Büyük Birader Seni İzliyor’’ sloganı ile toplumun üzerinde büyük bir psikolojik baskı da mevcut.George Orwell 1984 ozet

Kitaptaki kahraman Winston ise sıradan bir memur ancak yavaş yavaş tüm bu oyunların farkına varıyor. Julia ile gizli aşk yaşıyorlar ancak en sonunda yakalanıyorlar. İki çeşitli işkencelere maruz kalıyor. İşkenceler ile her ikisinin de doğru bildikleri her şey unutturuluyor. Böylelikle Winston Julia’yı bile tanımayacak hale geliyor.

İngsos iktidarı sayesinde Winston tam da onların istediği gibi sıradan bir vatandaşa dönüşüyor. George Orwell’ın sosyalizmi ve Stalin’i tiye aldığı bu eser, tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Yıllardır popülerliğini yitirmiyor. Siyaset felsefesi ile ilgili olanların mutlaka kütüphanesinde olması gereken kült bir eser.

4.02/5 (126)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺