Geleceğimizde İslam Var-Roger Garaudy

Fransız Düşünür ve Yazar Roger Garaudy’nin Müslüman Olmadan Bir Sene Önce Yazdığı Eser.

Roger Garaudy’nin Müslüman olmadan önce yazdığı bu eser İslam’a nasıl tarafsız bir gözle baktığını kitabı okuyunca anlıyoruz.

İslam ile ilgili yazılmış bu eser her Müslüman okuması gereken bir eser.

Geleceğimizde İslam Var kitabının yazarı Fransız düşünür Roger Garaudy, Müslüman olan ünlü düşünürlerden biridir.

Uluslararası şöhrete sahip ünlü bir düşünür olan Roger Garaudy’nin Geleceğimizde İslam Var kitabı ülkemizde Türk Edebiyatı Vakfı etiketi ile yayımlandı.

Türk Edebiyatı Vakfı tarafından yayımlanan Roger Garaudy’nin Geleceğimizde İslam Var kitabının Türkçe çevirisini Cemal Aydın yapmıştır. Cemal Aydın tarafından Türkçe çevirisi yapılan Roger Garaudy’nin Geleceğimizde İslam Var kitabının sayfa sayısı 264 sayfadır.

Roje Garodi, bu kitabında şu çığlığı atıyor:

Batı’yı Ortaçağ karanlığından, barbarlıktan, câhillikten ve canlı cenazelikten dün İslâm kurtarmıştı!

Bugün de gerekli gereksiz, yararlı yararsız ve hatta zararlı her bir şeyi imâl eden ve insanlara bunları reklâmlarla vazgeçilmez ihtiyaçlarmış gibi sunan, körü körüne üretip körü körüne tüketen ve tükettiren Batı’yı bu korkunç sapmadan yine İslâm kurtaracaktır!

Ya İslâm’ın eşsiz bilgeliği, kültürü ve medeniyetiyle tanışıp onun kurtarıcı insanlık değerlerini paylaşacağız, ya da yakın zamanda yok olacak ve Batı toplumlarıyla birlikte bütün dünyayı da intihara sürükleyeceğiz.

Bundan böyle, bütün dirilişlerin müjdecisi, İslâm’ın destanıdır. Çünkü İslâm’ın destanı, insanlık destanının muhteşem bir ânıdır.

Roger Garaudy’nin Geleceğimizde İslam Var kitabından alıntılar:

Roger Garaudy (Roje Garodi) Müslüman olmadan tam bir sene önce yazdı bu eseri. O yüzden bu kitapta kendisi henüz Müslüman olmadığı halde İslam’ı nasıl objektif, ön yargısız, önceden şartlanmışlığın zincirlerini kırarak ele aldığını göreceksiniz. Gerçek bir entellektüelin, ne nitelikte bir insaf ve iz’ana sahip olması gerektiğinin de, en çarpıcı ve en somut bir delilini bulacaksınız.

Öylesine tarafsız bir bakış açısıyla kaleme alınmıştı ki bu kitap, piyasaya çıkar çıkmaz hiç beklenmedik bir ilgi gördü. On binlerce gönül İslam’a ısındı. İslam’ın güzelliğine ilk defa tanık olanlar, bu dine hayranlık duymaya başladılar. Fransız halkının bu rağbetini gören bazı mihraklar ise, hemen harekete geçip kitabı topluca satın aldılar ve daha geniş kesimlerin eline ulaşmasını engelleyerek eseri yok sattırdılar.

Geleceğimizde İslam Var başlığı, dostça verilmiş bir haber, kardeşçe verilmiş bir müjde gibi, bizi İslam’ı anlamaya, yakından tanımaya davet ediyor. Çünkü bu başlık, uzun zamandır İslam dünyasına şaşı bakan Batı’yı temelsiz değerlendirme ve önyargılardan uzak, sempatiyle bakmasını sağlama havası taşıyor…gelecegimizde-islam-var-roger-garaudy

İnsanın keşke bunu ben yazsaydım diyeceği ve kanaatimizde birçok Müslüman düşünür ve yazarın büyük bir heyecan ve sevinçle imza atmak isteyeceği dopdolu bir kitap…

Roger Garaudy’nin burada basmakalıp fikirlere karşı yaptığı gibi tepki göstermek ve değişmez hakikatleri, münhasıran İslam kültürüne ait oldukları için değil de, evrensel mirasın tamamlayıcı parçasını oluşturdukları için hak ettikleri yere koymak, insanın zihin ve gönül aydınlığı, bilimsel netlik ve doğruluk gibi gerekli bütün niteliklere sahip olmasıyla mümkündür…

3.71/5 (14)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺