Fyodor Dostoyevski Suç ve Ceza Kitap Özeti

Rus Yazar Fyodor Dostoyevski’nin En Önemli Romanları Arasında Gösterilen Suç ve Ceza Romanı Psikolojik Türde Bir Romandır.

Toplumsal eşitsizliği, ezilmişliği, yoksulluğu, ,suçluluk psikolojisini, acıları anlatan Suç ve Ceza romanı türünün en önemli romanlarından biridir.

Dostoyevski’nin Suç ve Ceza romanı ilk kez 1866 yılında bir edebiyat dergisi olan Rus Habercisi adlı dergide yayımlanmıştır. Rus Habercisi dergisinde yayımlandıktan sonra kitap halinde yayımlanmıştır.

Suç ve Ceza romanı hem Rus Edebiyatı’nın hem de dünya edebiyatının önemli romanları arasında kendine yer bulmuştur.

Pişmanlık, insan psikolojisi, vicdan, yanlış doğru, dram, ezilmiş gibi konuları elen roman dünya klasikleri arasında yer almıştır.

Dostoyevski’nin Suç ve Ceza romanı pişmanlığı, vicdan azabını, işlenen suçun insana verdiği ağırlığı anlatan dünya çapında ender romanlardan biridir. Dostoyevski’nin Suç ve Ceza romanı uzun bir roman olmasınadır. Yer yer okuyucuyu uzun roman okumayı sevmeyenler için sıkabilir. Ama okunması gereken romanlar arasındadır.

Fyodor Dostoyevski’nin Suç ve Ceza Kitabını Karakterleri Kimlerdir?

Fyodor Dostoyevski’nin Suç ve Ceza romanının karakterleri; Raskolnikov, Sonya Marmeladova, Svidrigailov, Dimitri Prokoviç Razumihi, Dunya

Fyodor Dostoyevski’nin Suç ve Ceza romanını özetine geçmeden Fyodor Dostoyevski’nin Suç ve Ceza romanından en güzel sözleri, alıntıları sitemizde Suç ve Ceza-Fyodor Dostoyevski sayfasında bulabilirsiniz.

Fyodor Dostoyevski’nin Suç ve Ceza adlı dünya klasikleri arasına girmiş olan romanı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser Listesinde yer alan eserlerdendir.

Fyodor Dostoyevski’nin Suç ve Ceza Kitabını Özeti:

Hukuk fakültesinin maddi imansızlardan dolayı yarıda bırakmak zoruna kalan genç Raskolnikov, 4 aydır ev kirasını dahi ödeyemiyordu. Raskolnikov, Rusya’nın bir dönem Leningrad olarak adlandırılan St. Petersburg şehrinde yaşıyordu. Ev sahibi Raskolnikov’un ev kirasını ödemesini aksi takdirde onu mahkemeye vereceğini söylüyordu. Fakir birisi olan Raskolnikov bir tarafından hasta, bitkin halde iken bir taraftan da parasızdı. Raskolnikov, yaşlı ve kız kardeşi ile beraber kaldığını bildiği tefeci bir kadını öldürüp tefeci kadında bulunan birkaç parça rehineleri aldı. O sırada hesapta olmayan tefeci kadının kız kardeşi geldi ve Raskolnikov geride hiç bir iz bırakmamak için onu da öldürdü.

Raskolnikov, cinayeti işlemişti ve vicdanını rahatlamaya çalışıyordu. Tefeci kadının çok kötü olduğunu kendi kendine söyleyerek işlediği cinayetten dolayı vicdanının sesini dindirmeye çabalıyordu. Raskolnikov, hasta ve bitkindi. dostoyevski Suc ve Ceza ozetÜstüne bir de pişmanlık, korku, psikolojik sıkıntılar eklenince iyice kötü olmaya başladı.

Raskolnikov geride hiçbir iz bırakmadığını düşündüğü halde hale şüpheleri vardı. Bu düşünceler Raskolnikov’u derin korkulara, pişmanlıklara sürüklüyordu.

Raskolnikov en sonunda işlediği cinayetleri Sonya’ya itiraf eder. Daha Raskolnikov işlediği cinayetlerden dolayı polise teslim olur. Raskolnikov cezasını çekmek için Sibirya’ya sürgüne gönderilir.

3.22/5 (18)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺