Fyodor Dostoyevski Karamazov Kardeşler Kitap Özeti

Karamazov Kardeşler Romanı Rus Yazar Fyodor Dostoyevski’nin En Önemli Yapıtlarından Biridir.

Fyodor Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler romanı ilk kez 1880 yılının Kasım ayında yayımlanmıştır. Rus edebiyatının usta kalemlerinden Dostoyevski, Karamazov Kardeşler adlı eseri yazmak için yaklaşık 2 yıla yakın bir süre harcamıştır. İki yıla yakın bir zamanda romanı yazan yazar romanda ağır bir dil kullanmıştır.

Romanın başkahramanının ismi Alyoşa, kitabı yazmaya başlamadan önce ölen üç yaşındaki oğlunun da ismidir.

Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler romanı yayınlandığı dönemde yeterince anlaşılmamış bir eserdir. Karamazov Kardeşler romanı birçok dünya klasiği gibi yayımlandığı dönemde anlaşılmayan romanlardan biridir. Değeri ileriki yıllarda anlaşılmıştır.

Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler kitabının karakterleri; Aleksey Fyodoroviç Karamazov ya da romandaki geçen adı ile Alyoşa, Fyodor Pavloviç Karamazov, İvan Fyodoroviç Karamazov, Dimitri Fyodoroviç Karamazov, Pavel Smerdyakov, Agrafena Aleksandrovna Svetlova, Katerina İvanovna Verkhovtseva, İlyuşa

Ünlü yazar Dostoyevski’nin yazdığı bu roman, psikoloji türünde klasik sayılmaktadır.

Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler Konusu: Romandaki geçen olaylar, Rusya’nın bir taşra kentinde geçmektedir.

Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler Kitabının Özeti:

Pavlovic, Karamazov zengin ve bencil biridir. Varlıklı bir kadınla evlenir. Bütün mallarını aldıktan sonra bu kadını terk eder, kadın da yoksulluk içinde hayatını kaybeder. Bu evlilikten Dimitri isminde bir oğlu olur. İkinci evliliğinden ise Aleksi ve İvan adlarında iki çocuğu vardır. İkinci karısı ise, Pavlovic Karamazov’un davranışlarına dayanamaz. Psikolojik açıdan çok acı çeker ve çıldırarak ölür.

Dimitri’nin mesleği askerliktir ve subay olarak görev yapmaktadır. Bir gün annesinden kalan mirası babasından alacağını düşünmektedir. Kardeşlerin en iyi niyetlisi ise Aleksi’dir. Aleksi bir papazdır. İkinci karısından olan Smerdiyakov ise sara hastasıdır. İvan ünlü bir yazardır.

Dimitri, Katerina ile nişanlanır. Katerina, soylu bir ailenin kızıdır. Dimitri annesinden kalan mirası babasından isteyince babasıyla arası bozulur. Dostoyevski karamazov kardesler ozetBir gece Pavlovic Karamazov öldürülür ve Dimitri suçlanır.

Dimitri tutuklandıktan sonra Ivan, cinayeti Smerdiyakov’un işlediğini bilmesine rağmen sesini çıkarmaz. Çünkü Dimitri’nin karısı Katerina’ya derin bir aşk duyuyordur. En sonunda vicdan azabına dayanamaz ve beyin kanaması geçirir. Smerdiyakov ise kendini asar, böylece mahkeme gerçeği ortaya çıkaramaz. Dimitri Sibirya’ya sürgüne gönderilir. Yirmi sene boyunca sürgünde kalmasına karar verilmiştir.

1.8/5 (5)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺