Fuzuli Şikayetname Kitap Özeti

Asıl Adı Mehmet Bin Süleyman Olan Azeri, Türk Divan Şairi, Fuzuli’nin En Önemli Eserlerinden Şikayetname’nin Özetini, Şikayetname Nedir, Hakkında Bilgileri Bu Yazımızda Okuyabilirsiniz.

Fuzuli’nin Şikayetname Eserinin Özeti:

Kanuni Sultan Süleyman’ın Bağdat’ı fethinden sonra Fuzuli saray hizmetine girerek padişaha kasideler düzmeye başlamış ve karşılında 9 akçe almaya hak kazanmış ancak söz verilen bu maaşı da alamayınca bürokrasiyi ve yapılan haksızlığı eleştiren kafiyeli nesir tarzında Şikayetname’yi yazmıştır.

Rüşvet ve yolsuzlukları şiirsel bir dille anlatarak akıllarda yüzyıllardır kalmasını sağlamıştır. Selam verdim rüşvet değildir diye almadılar, en çok akılda kalan cümlesidir. Hak ettiği maaşı alamadığı gibi Fuzuli’ye maaşını vermek için ondan rüşvet istemiş memurlara da kızarak en iyi silahı olan şairliğini kullanmıştır

Hazreti Hüseyin’in türbesinin bekçiliğini yapan Fuzuli fakirliğinden ve kızgınlığından kendini padişaha duyurma azmindeydi ve Kanuni’nin Tuğracısı Nişancıbaşı Celalzade Mustafa Çelebi’ye bir mektup yazdı. Mektupta en akılda kalan cümlesi olan; selam verdim rüşvet değildir diye almadılar dizesi vardı. Bu mektup o zamandan beri Fuzuli’nin en önemli eserlerinden biri sayılır.

Sanatlı ifadelerle dolu bu mektup edebiyatta hak ettiği yeri aldı ve içeriği ile de günümüzdeki geçerliliğini koruyarak hala uyarlanabilir biçimdedir. Lakin bu mektuptan sonra Fuzuli beklediğini bulamamıştır. Hatta şair maaşı için istek de bulunduğu mektubunda İstanbul’a gelmek istediğini belirmiş olsa da gerekli ilgili cevabı alamadığı gibi devrin salgın hastalıklarından Kerbela’da da yayılan veba ya da koleradan hastalığa yakalandığı ve öldüğü bilinmektedir. Geriye haklılığı tartışılmaz dizeleri ile Şikayetnamesi kalmıştır.

Fuzuli’nin Şikayetname eserinin özetini okuduktan sonra Fuzuli’nin Şikayetname eseri hakkında bilgi edinmek için yazımızın devamındaki Şikayetname eserini kime yazdı, Şikayetname eseri hakkındaki bilgileri okuyabilirsiniz.

Fuzuli’nin Şikayetname Eseri Nedir, Fuzuli Şikayetname Eserini Niçin Yazmıştır, Fuzuli’nin Şikayetname Hakkında Bilgiler.

Şikayetname eseri; Divan Edebiyatının en büyük şairlerinden kabul edilen Fuzuli’nin en önemli eserlerinden biridir.

Şikayetname Nedir?

Şikayetname kelime anlamı olarak; yanlış, kötü işlemleri, davranışlarını ilgili makama ve yetkili üst makamlara bildiren yazısına denir.fuzuli-sikayetname-oku-ozeti

Türk Edebiyatında ilk mektup Fuzuli’nin Şikayetname adlı eseridir.

Fuzuli’nin Şikayetname’si ise; Osmanlı Padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman’ın 1534 yılında  Bağdat’ı fethettikten sonra Fuzuli, Osmanlı Devleti’nde padişaha kadiseler sunmak için eserler yazmaktaydı. Her yazmış olduğu kasideler sonrası belli bir ücret almaktaydı. Fuzuli, bir süre maaşını aldı ve daha sonra maaşını almayınca ünlü Şikayetname adlı eserini yazdı. Özellikle Şikayetname eserindeki şu cümle Şikayetname eserinin en çok bilindik cümlesini, Fuzuli’nin özlü sözlerinden birini oluşturmaktadır. ”Selam verdim, rüşvet değildir diye almadılar.” cümlesi Şikayetname adlı eserin en bilindik cümlesidir.

2.5/5 (8)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺