Futbolun Bukalemunları-Tarkan Kaynar

Tarkan Kaynar’ın Futbolun Bukalemunları Kitabını Oku, Tarkan Kaynar’ın Futbolun Bukalemunları Kitabının Konusu, Tarkan Kaynar’ın Futbolun Bukalemunları Kitap Sözleri, Galatasaray ile Beşiktaş Derbilerinde İlk golü Kim Attı, Tarkan Kaynar’ın Futbolun Bukalemunları Kitap Alıntıları.

Tarkan Kaynar’ın Futbolun Bukalemunları kitabından alıntılar sözler:

Futbolun Bukalemunları, sıra dışı bir futbol kitabı. 1910’dan bugüne Türk futbolundaki sansasyonel transferler; tutku, ihanet, fedakârlık, zirveye çıkış, dibe vuruş belgesel bir film tadında aktarılıyor.

Refik Osmani’den Talat Paşa’ya, Metin Oktay’dan Lefter’e, Şenol Birol’dan Baba Recep’e, Rıdvan’dan Tanju’ya, Hasan Vezir’den Sergen’e, Tümer’den Rüştü’ye, Emre’den Mehmet Topuz’a pek çok futbolcunun heyecanlı transfer hikâyesi anlatılıyor

Tarihî kayıtlara göre, Galatasaray ile Beşiktaş takımları arasındaki 85 yıllık rekabette ilk golü, 22 Ağustos 1924’te Beşiktaş’ın 2-0 kazandığı maçta, siyah-beyazlılardan Refik Osman Top atmıştır. Top, siyah-beyazlı takım adına attığı o ilk gol ile derbi tarihine de geçecektir.Futbolun Bukalemunlari Tarkan Kaynar

Refik Osmani, futbolu Beşiktaş’a getiren gençlerden biridir. Arkadaşlarıyla birlikte futbolla tanışmaları ve onun Top soyadını almasının hoş bir öyküsü vardır: “Gençler, bir gün Valideçeşme’de oturuyorlardır. Karşı tepede çıkan yangını fark ederler ve o yöne doğru koşarlar. Maçka Parkı’nın bulunduğu alana geldiklerinde, futbol oynayan İngilizlerle karşılaşırlar. Bu oyunu ilk defa orada görüyorlardır. Gençler onları hayranlıkla izlerken, İngilizlerden biri uzun bir vuruş yapar ve top onların bulunduğu alana gelir. Valideçeşmeli gençler topu alıp kaçar. Artık onların da bir topu vardır ve bu topu en emniyetli gördükleri Refik Osmani Bey’in bahçesine saklarlar.” Refik Osmani Bey’in daha sonra çıkan Soyadı Kanunu ile “Top” soyadını alması da böyle olur.

2/5 (1)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺