Fidel Castro Biyografi-Volker Skierka

Küba Devrimi’nin Lideri Fidel Castro’nun Hayatı, Fidel Castro’nun Hakkında Bilgiler, Fidel Castro’nun Bilinmeyenler Yönleri, Fidel Castro’nun Yaşam Hikayesi Hakkında Bilgi Sahibi Olmak İsteyenler Volker Skierka’nın Fidel Castro Biyografi Kitabını Okuyabilir.

Marksist-Leninist devrimci, Küba Devrimi’nin önderi tam adı Fidel Alejandro Castro Ruz olan Fidel Castro kimdir diye merak edenler, Fidel Castro hakkında kitaplar arayanlar için Volker Skierka’nın Fidel Castro kitabı.

Volker Skierka’nın Fidel Castro Biyografi kitabı ülkemizde Hit Kitap Yayıncılık etiketi ile yayımlanmıştır. Hit Kitap Yayıncılık tarafından 2007 yılında yayımlanan Volker Skierka’nın Fidel Castro Biyografi kitabının Türkçe çevirisini Ali Çakıroğlu yapmıştır. Türkçe çevirisini Ali Çakıroğlu’nun yaptığı Volker Skierka’nın Fidel Castro Biyografi kitabının sayfa sayısı 438 sayfadır.

13 Ağustos 1926’da bir çiftçinin aşçısından doğan Fidel Castro Ruz dünyanın en önemli, en tartışmalı politik liderlerinden biri olarak çoktan tarihe damgasını vurdu. Castro’nun bir öğrenci lideri olarak başlayan politik yaşamı, sonra bir gerilla lideri, ardından bir devrim lideri, Küba’nın Maximo Lideri ve nihayet uluslar arası komünist hareketin bir lideri olarak devam etti.

1 Ocak 1959’da Küba’nın başına geçen Castro yarım yüzyıla yaklaşan iktidarına 637 suikast teşebbüsünden kurtulmayı sığdırmış ve ABD’nin burnunun dibindeki küçük adasında ayakta kalmayı başarmıştır. En büyük destekçisi Sovyetler Birliği’nin 1991’de dağılmasıyla birlikte O’nun da sonunun geldiği sanılmış ama eski gerilla lideri pes etmemiş, ülkesi Küba’yı ‘’kapitalizm okyanusunda bir sosyalizm adası’’ olarak yönetmeyi sürdürmüştür.

Bu kadar uzun süre iktidarda kalıp halkı tarafından bu kadar çok sevilen bir lidere dünyanın bir daha tanık olması kolay değildir.

Ne olursa olsun, yarım yüzyıl iktidar olan bir politikacının eleştirilecek birçok yönü olduğu muhakkaktır. Bir gerilla lideri olarak yargılanırken ‘’tarih beni beraat ettirecektir’’ demişti, ama daha sonra itiraf ettiği gibi, bu kadar uzun bir iktidar süreceğini hiç düşünmemişti. ‘’Gerilla lideri’’ Fidel’i tarih çoktan beraat ettirdi, ancak bunca yıllık iktidarın sahibi, Küba Devlet Başkanı Castro hakkında tarihin nasıl bir hüküm vereceği henüz belli değil.

Castro’ya gözü kapalı övgü veya sövgüden uzak, bu dengeli ve eleştirel biyografi tarihin ve sizin adil bir hüküm vermenize yardımcı olacaktır.

Volker Skierka’nın Fidel Castro Biyografi kitabından alıntılar:

Küba’nın ulusal bilincinde önemli yeri olan iki doğumun kutlanması açısından 2003 yılı herhalde bu ülke için özel bir yıldır: Birincisi, 150 yıl önce, fidel-castro-biyografi-volker-skierka28 Şubat 1853’te, adanın İspanya’ya karşı muzaffert bağımsızlık savaşını yöneten ulusal kahraman Jose Marti doğmuştu; ikincisi de bundan yüz yıl sonra, 26 Temmuz 1953’te, Santiago de Cuba’da Moncado Kışlası’na yapılan baskınla ikinci Küba Devrimi doğmuştu.

Büyük ölçüde kendine özgü sosyalist milliyetçi ”fidelista” sisteminin gelişmesi, Moskaova’nın fazla hoşuna gitmese de, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri en istikrarlı anti-kapitalist model olarak varlığını sürdürüyor.

2/5 (6)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺