Fi-Akilah Azra Kohen

Fi Nedir?
Fi; Altın oran olarak da bilinen 1,618 rakamıyla kendini gösteren bir Altın Oran olan Fi güzelliğin matematiksel ifadesidir. Akilah Azra Kohen‘in sekiz ayda yazdığı Fi adlı kitabın konusu, bir güzellikten yoğun şekilde etkilenen bir psikologun o güzelliği elde edebilmek için neleri göze alabildiği ile başlamaktadır. Akilah Azra Kohen‘in Fi, Çi, Pi üçlemeden oluşan ser i kitabının ilk kitabı olan Fi adlı kitabından alıntılar:

Hayat ; sadece hissettiğindir.

Bazen gaflet, insanın kendi yeteneğinin kölesi olmasıyla başlar.

Bu hikâyenin sadece inanılamaz tarafları gerçektir.

Bir şeye nasıl başladığınız değil ama nasıl bitirdiğiniz itibarınızı oluşturur.

Vazgeçmediğin sürece, iyi bir şey için şansın var demektir.

Kendileri olmadıkları için sürekli değişip başka birisi olmaya çalışıyorlar.

İçinizi acıtan her şey içinizi acıtabilsin diye yaratıldı.

Bazen ruhun bildiğini akıl unutturur.

Gittiğim yol istediğim yere varmıyor.

Ben ne olduğumu biliyorum, ne kadar olacağını merak ediyorum.

Kadın olmak demek, çoğu zaman içindeki zehre ondan panzehir yaratabilecek kadar güçlü olmak demektir.

Hayatında kimseye sarılmamıştı, dövüştüğü birkaç kişiyi nefessiz bırakmak dışında, insanların niye sarıldıklarını anlamazdı ama şimdi ruhu kendi yoksunluğunu doldurmak istiyordu ve Ada, o yoksunluğu doldurabilecek tek eşsiz parçaydı.

Gözlerini çevrene kapat ve ol! Toprağa dön, ondan beslen. Sadece kendi yetiştirdiğini ye ya da güvendiğin insanların sana ikram ettiklerini. Yani besle kendini gerçekle besle. Gerçek yiyeceklerle, gerçek bilgiyle. Her şey doğada var, insanı çıkar hayatından. Aslında insanı değil, diğerlerinin seni beslemesini çıkar hayatından. Beynini mideni sadece doğayla doldur, doğanın bilgisiyle beslen! Ha bir de parayı çıkar hayatından.

Bırak ben derslerimi kendim alayım. Bana dost ol, öğretmen değil.

An gelir kendi fotoğrafınıza bakıp kendinizi göremezsiniz.

Bazı insanları beynimizden asla ayıramayacağımız yerlere kazıyoruz.

Savaşmak yerine anlasak, sakinleşsek. Habire geleceği ya da geçmişi düşünmeden, geleceğe yatırım için savaşıp geçmişin kayıpları için intikam naraları atmasak, sadece anı yaşasak… Cennet böle bi yer olmalı. Sadece o anın var olduğu bi yer ya da an.

O, tanıdığım en bütün insandı. Olduğundan fazlası vardı onda. Ama sanki oyalıyordu kendini, saklıyordu.

Neyi yaşayıp neyi reddedeceğin senin elindedir. Deneyimlerini seç.

Fi, deneyimin içinde kaybolmak yerine korkmadan deneyime sahip olmanın yolculuğudur. içinde bolca bulunan manipülasyon, seks, aldatma ve aldanma hikayeleri belki herkesin dikkatini çekebilir ama gerçeklerden yola çıkarak ulaşılmak istenen yerde sadece farkındalık vardır.

Fi, güzelliğin lanetlendiği, zekanın yağmalandığı, iyinin kurban edildiği ve kasaba kurnazlığıyla yönetilen bu gezegende, içine doğduğumuz bu kutsal hayatı kutlamak için yazılmıştır. Kendi potansiyelini keşfetme cesareti gösterebilmiş gerçek kişilere, çatlama cesareti gösterebilmiş tohumlara adanmıştır.

Bu kitap herkes için yazılmadı.

Farkındalığın ne kadar önemli olduğunu, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını, doğduğumuz andan itibaren olmamız gerekenden uzaklaştırılarak prototip bir toplum yaratığına dönüştürülmek için işkencelere maruz kaldığımızı, bu insansı hayvanın ‘kişi’ olabilmek için varlığı adına yapması gereken en önemli şeyin, kendini gündelik yaşamdan koruyarak bireyselliğini keşfetmesi gerektiğini, kutsal ‘merak’ımızın kendi potansiyelimiz dışında her yere yöneltilerek zehirlendiğini, asıl değerli olanın bizim için önemsizleştirilmeye çalışıldığını fark etmiş ya da fark etmeye hazır herkes için yazıldı, gerisiyse hikaye.

4.28/5 (147)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.