Eyvallah-Hikmet Anıl Öztekin

Eyvallah Kitabının Yazarı Kimdir, Hikmet Anıl Öztekin’in Eyvallah Kitabını Oku, Hikmet Anıl Öztekin’in Eyvallah Kitabından Resimli Sözler, Hikmet Anıl Öztekin’in Eyvallah Kitabından Resimli Kitap Alıntıları, Hikmet Anıl Öztekin’in Eyvallah Kitabından Sözler, Hikmet Anıl Öztekin’in Eyvallah Kitabının Konusu, Hikmet Anıl Öztekin’in Eyvallah Kitap Özeti, Hikmet Anıl Öztekin’in Eyvallah Kitabı Hakkında.

Daha önceki yazılarımızda Hikmet Anıl Öztekin kimdir, kitapları nelerdir kısaca bahsetmiştik. Şimdi ise Hikmet Anıl Öztekin‘in Eyvallah kitabından en güzel sözleri paylaşacağız.

Hikmet Anıl Öztekin’in yeni kitabı Eyvallah ilk baskı 100.000 olarak giriş yapıldı.

Bir Eyvallah’ım var; gelsen de, gelmesen de sana yazacağım…

Herkesin bir derdi vardır. Bazıları geçer, bazıları geçmez. Bazıları anlatılır bazıları da anlatılmaz. Bazen de anlatmak istersin ama dinleyecek kimseyi bulamazsın. Bilirsin, muhabbettir ihtiyacın ama edecek kimse yoktur. İşte bu kitap bunun için, dertleşmek için yazıldı. Yalnız olmadığını bil diye yazıldı. Muhabbet için, muhabbetle yazıldı…

Biraz yağmurun, biraz da hüznün düştüğü gecelerde bu kitabı okurken şunu hissedeceksiniz; “Hâlâ dertleşebilecek birileri varmış bir yerlerde…”

Bazen solundan, soluğundan eksilirsin yine de eyvallah dersin…

Hikmet Anıl Öztekin’in Eyvallah kitabından alıntılar:

Güneş tam tepeden seyrediyor dünyayı. Sultan Ahmet Camii az arkamda kaldı. Bugün eve yürüyerek gitmek istiyorum. İçimde yine giden bir sevgilinin hüznü. Ramazanın son günü, hissedebildiğim kadar hissetmek istiyorum son demlerini.

Aşk kelimesi Farsçada sarmaşık anlamına gelir. Sarmaşıklar kuşattığı ağacın tüm besinine ortak olur. Gıdasını alır ve bir süre sonra sarıldığı ağacı kurutur öldürür. Ağacın gücü hem kendini hem sarmaşığı besleme yetmemiş ve canını almıştır. Aşk birine vurdu mu kurutur alır canını sevdiğine verir.

O’nu bulan neyi kaybetmiş. O’nu kaybeden neyi bulmuş? Onu bulunca diğer kayıplar pek canını acıtmıyor artık. Gidenlere yürek dilince ‘Eyvallah’ demeyi öğreniyorsun.

Aşk-ı hakikat arıyorsan teslim ol. Hakk’a teslim ol.

Bazen yazdıklarım adresini arıyordu. Aklım kalbin hizasından ses verince sorular çoğalıyordu: Nerede ne yazsam, Ne kadar daha yalnzı kalmam gerekiyor, Dünyayı, dünyayı sevenlere bıraktım, Yerin dibindeyim, Hangi halimi bekliyorsun? Sevdiğim, hangi kapının ardındasın da kapyı açamıyorum.

Bir ömür boyu bizi anlamayan insanların arasında yaşamak için, ne suç işledik bilmiyorum.

Bizi, O’nu, tevafuku, bakmayı, görmeyi, sevmeyi, konuşmayı yaratanı konunun dışında tutuyoruz. Kopyanın serbest olduğu bir sınavda en sevgilinin yüzyıllar önce bize attığı sınav cevaplarından bihaber yaşıyor ama sevgilinin Napıyosun aşkım’ diye attığı kısa mesajı anında okuyup, cevaplıyoruz.

Bizler imtihanlara eyvah değil, eyvallah deriz.

Mesela çok fazla kitap okudum. Her yeni kitap keşfe çıkmak gibiydi. Ruhumda saklı olan bir keşfe. Çok da yazdım bu ramazanda. Derdin varsa, konuşacak da kimsen yoksa kalem durmaz. Bizim derdimiz kaleme yaradı, sevgili edindi kâğıtları.

Babamın ciğerlerini, üzerine para verip taksit taksit zehirlenmesi gibi biz de üzerine vaktimizi, malımızı, ruhumuzu verip, kendimizi televizyonların, siyasetçilerin, futbolcuların, öfke ve kinlerin dünyasında zehirliyoruz.

Neyi çok seviyorsak bu dünyada, imtihanımız o oluyor.

Bu kitaplar seni dinler, seninle konuşur, sana cevap verir, sana yol gösterir ve seninle birlikte susar. Belki en önemlisi gözyaşlarınızı siler.

Dünyaya tapan iki kişi bir araya geldiklerinde kavga olur. Dünya ehliyle muhabbet ehli bir araya gelince, kavga olmaz ama muhabbet de olmaz. Ama iki muhabbet ehli bir araya gelirse ana, baba, yoldaş olur. Muhabbet olur, eyvallah olur.

Eksik gelir o kitabı okumayan insanlar sana. O kitabı okuyan birini görsen, gurbette hemşerini görmüş gibi muhabbet edesin gelir.

Aşk kaosu var şu sıralar, Aşk huzuru olması gerekirken! Cevaplar çok olsa da, cevabı sırlı bir kelime a-ş-k!

Eskiden bilen konuşurdu, konuşmalıydı. Oysaki bu aralar bilen değil, konuşma eylemini alışkanlık edenler konuşuyor.

Muhabbet sevdiği şeyleri sevdiği için vermektir. Muhabbet gelse de, gitse de eyvallah demektir.

Ne olacaktı, dursaydı acının en vahim olduğu anda zaman!

İncitmek için söylemek yerine gerçekten bir eksik varsa, ince bir yağmur gibi söylenmeliydi. Öyle inceden, öyle muhabbetli.

Kendini bilen Rabbini bilir.

Melekler kalbinden öpsün.

Allah helal sevdalar nasip etsin haram hevesler değil.

Evet, zaten bize hüzün yakışır. Yüzümüze de, duruşumuza da, edebimize de en çok hüzün yakışır. Böyle hüzünlü bir başına insanları incitmeyi, kırmayı çok seviyor insanlar.

Eyvah değil, eyvallah yakışır bize.Eyvallah Hikmet Anil oztekin

Gözlerimiz günahlarımızı temizlemek için mi yağıyor?

Seni düşündüğüm şehirlere yağmur yağmaya başlıyor.

Sevmek eyvah demekten değil, eyvallah demekten geçer.

Tohumun içinde ağaç olmaması, tohumdan ağaç olmayacağını göstermez.

4.32/5 (481)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺