Eşkıya Replikleri

Türk Sinemasının En İyi Aşk Filmlerinden Birisi Olan Eşkıya Filmi Yayınladığı 1996 Yılından 2001 Yılına Kadar Türk Sinemasının En Yüksek Gişe Hasılatı Elde Eden Filmi Olmuştur.

Türk insanının sinemaya bakışını değiştiren bir filmdir Eşkıya. Eşkıya filminden sonra Türkiye’de sinema salonları yavaş yavaş dolmaya başlamıştır.

Eşkıya filmi Türk sinemasının en iyi aşk filmleri arasında gösterilen bir filmdir.

Şener Şen, Şermin Hürmeriç, Uğur Yücel ve Kamuran Usluer’in başrollerinde oynadığı Eşkıya filmi 29 Kasım 1996 tarihinde vizyona girmiştir.

Keje ile Baran’ın unutulmaz aşkını anlatan Eşkıya filmi kesinlikle izlenmesi gereken bir filmdir.

Yönetmenliğini Yavuz Turgul’un yaptığı Eşkıya filmi gişe de çok büyük başarı elde etmiş bir filmdir. Yönetmen Yavuz Turgul ile Türk sinemasının ünlü oyuncusu Şener Şen bu filmden sonra 07 Ocak 2005 tarihinde vizyona giren Gönül Yarası filminde sonra yine bir aynı yapımda bir araya gelecektir.eskiya film replikleri

Senaryosu filmin yönetmeni Yavuz Turgul’a ait olan Eşkıya filminin müzikleri Erkan Oğur ve Aşkın Arsunan’a aittir.

Eşkıya Filminin Oyuncuları: Şener Şen, Uğur Yücel, Şermin Hürmeriç, Yeşim Salkım, Kamuran Usluer, Ülkü Duru, Özkan Uğur, Necdet Mahfi Ayral, Kayhan Yıldızoğlu, Güven Hokna, Kemal İnce, Melih Çardak, Settar Tanrıöğen, Celal Perk, Ümit Çırak, Rıza Sönmez, Kezban Altuğ, Kurtcebe Turgul, Can Yılmaz, Yurdan Edgü, Zübeyde Erden

Eşkıya Filminin Karakterleri Kim Kimi Oynuyor: Eşkıya Baran karakterini Şener Şen, Eşkıya Baran’ın aşkı Keje karakterini Şermin Hürmeriç, Berfo ya da iş adamı adı ile Mahmut Şahoğlu karakterini Kamuran Usluer, Cumali karakterini Uğur Yücel, Emel karakterini Yeşim Salkım, Emel’in annesi karakterini Ülkü Duru, Sedat karakterini Özkan Uğur, Andrey Mişkin karakterini Necdet Mahfi Ayral, Artist Kemal karakterini Kayhan Yıldızoğlu, Sevim Abla karakterini Güven Hokna, Jilet Cemal karakterini Kurtcebe Turgul, Ceren Ana karakterini Zübeyde Erden canlandırmıştır.

Eşkıya Filminin Konusu: 35 yıl önce Cudi dağlarında bir grup eşkıya jandarma tarafından yakalanır. 35 yıl içinde eşkıyaların hepsi ya hastalıktan ya da hesaplaşmalardan ötürü can vermiştir. Biri dışında; Baran… Baran 35 yıl sonra hapisten çıkınca ilk işi köyüne dönmek olur. Ama doğduğu topraklar şimdi baraj suları altındadır. Geçmişin izlerini sürmeye başlayan Eşkıya, yıllardır bilmediği bir gerçeği öğrenir. Hapse düşmesine en yakın arkadaşının ihaneti neden olmuştur. Bu arkadaş Eşkıya’nın çocukluk aşkını, Keje’yi satın alarak İstanbul’a kaçmıştır. Eşkıya ne İstanbul’u ne de arkadaşının adresini bilmemektedir. Trende Beyoğlu’nun arka sokaklarında büyümüş, pavyon, kumarhane, uyuşturucu muhabbetinin içinde yaşayan Cumali adlı genç bir adamla tanışır.

Eşkıya filminin en güzel unutulmaz replikleri:

Baran: Beni hapiste vurdular Keje ölmedim. Hastalandım bir ciğerimi orda bıraktım gene ölmedim. Çok dövdüler beni kan kustum ama ölmedim. Yaşadım seni bir kez daha görebilmek için yaşadım. Şimdi bana dediler ki kimse sesini duyamıyormuş susmuşsun. Benimle de konuşmayacak mısın Keje? Sesini duyamıyacak mıyım?
Keje: Eşkıyalar ölünce hala yıldız olur.
Baran: Dağlardayken geceleri bin bir haşerenin kurdun sesini duyardım. Yatardım bir kayanın üzerine, gökyüzünü seyrederdim. Ve yıldızları. Seni düşünürdüm. Sonra bir yıldız kayardı ve derdim ki, ‘’İşte bir eşkıya daha ölmüştür’’. Çocukken sana eski zaman eşkıya masallarını nasıl anlattığımı düşünürdüm. Senin yıldızlara bakışını.
Keje: Ben de geceleri yıldızları seyrediyem. Ama seni görmemişem. Yasadığını anlamişem. Geleceğin günü beklemişem. Sesim simdi bana çok tuhaf geliyor. Sanki başkası konuşuyi, ben dinliyem.
Baran: Ben ömrümce bu dakka icin yasamışım. Artık ne olursa olsun önemi yoktur. Seni gelip alacağım. Beni bekleyesin Keje!

Baran: Bana niye ihanet ettin Berfo?
Berfo: İhanet haa. Demek sen benim yaptıklarıma ihanet diyorsun ha? Peki, iyi öyle olsun. Şimdi ben sana şöyle desem; ben bunları yaptım, çünkü âşıktım ben, yani vurulmuştum, ölüyordum aşkımdan. Bunun üzerine kim bana ne diyebilir ha? İhanet mi? Aşkım için yaptım ulann! Ahlaksızlık mı? Evet yaptım. Ben en yakın arkadaşımı seni jandarmaya ihbar etmiş adamım. Sen yapabilir miydin benim yaptığımı? Haaa? En sevgili arkadaşına ihanet edebilir miydin? Onu jandarmaya ihbar edebilir miydin? Arkadaşının altınlarını çalabilir miydin? O altınlarla arkadaşının sevdiği kadını anasından babasından satın alabilir miydin? Arkadaşını ölüme gönderebilir miydin? Ama ben yaptım. Aşkım için… Şimdi söyle bana; hangimizin aşkı Keje’ye daha büyük haa? Hangimizin? Hangimiz Keje için böyle büyük bir günaha girmeyi göze alabildik? Ben bu aşk için cehennemde yanmaya hazırım. Ya sen?

Berfo: Neden buradasın biliyor musun? Keje’nin yanına gidip konuşacaksın. Eğer Keje seninle de konuşmazsa anlarım ki dünyaya küsmüş. Kimseyi istemiyor kendini diri diri mezara gömmüş.
Baran: Ya konuşursa!

Cumali: Çok korkuyorum Eşkıya beni bırakma çok korkuyorum… çok.
Baran: Korkma sadece toprağa gideceksin… Sonra toprak olacaksın… Sonra sularla birlikte bir çiçeğin bedenine yürüyeceksin… Oradan özüne ulaşacaksın… Çiçeğin özüne bir arı konacak… Belki… belki o arı ben olacağım.

Berfo: Çocuğun ölümünün ne önemi var. Keje’yi alıp gitseydin aşkın için bir şey yapacaktın. Ama sen Keje’yi bir insan hayatına feda ettin. Sevdiğin kadını kıytırık bir herifin hayatı için harcadın. Hâlbuki o kadın seni bir ömür bekledi. Hayatın sevda karşısında ne önemi var?
Baran: Doğru… Sevdanın karşısında ne önemi var hayatın?

Baran: Hatırlar mısın çocukken seninle kındık oynardık. Hep ben seni yenerdim. Sen bir gün bile neden hep ben yeniliyorum diye sormadın. Ben hep aldattım.

3.66/5 (87)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Deniz Ege dedi ki:

    izledigim en etkileyici ve harika yerli yapim….klasikler arasina girecek kalitede…keske her yapim bu denli yuksek kalitede olsa…yapimci ve oyunculari kutluyoruz…sener sen ozellikle oyun gucunu bu yapimda da gostermis..diger oyuncularimizi da kutluyoruz….hepsi birbirinden degerli ve gercekten saygıyı ve ovguyu hak ediyorlar….

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺