Eski Dünya Seyahatnamesi-İlber Ortaylı

Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın Gezi Notları; Eski Dünya Seyahatnamesi

Tarih profesörü İlber Ortaylı’nın kaleme aldığı Eski Dünya Seyahatnamesi Timaş Yayınları etiketi ile raflarda yerini aldı.

Timaş Yayınları tarafından 2014 yılında piyasaya çıkan tarih profesörü İlber Ortaylı’nın Eski Dünya Seyahatnamesi kitabı 304 sayfadan oluşmaktadır.

Eski Dünya Seyahatnamesi rastgele bir isim değil. Henüz Balkanlar ve Ortadoğu’nun eski havasını muhafaza ettiği günlerdeki gezilerimi içeriyor. Tarih, gezginin vazgeçemeyeceği bir değerlendirme alanı… Benim eski dünyam, bugün artık değişiyor. İLBER ORTAYLI

Atalarımızın Anadolu’ya gelmeden önce kaç asır oturduğu ve hâlâ da nüfusunun önemli bir kısmını kuzenlerimizin teşkil ettiği, edebiyatımızın ve dilimizin istesek de istemesek de, sevsek de sevmesek de atamayacağımız yüzde 40’ını oluşturan Ortadoğu’dan köşe bucak buram buram tarihimiz kokan Balkanlara; havasını yakaladığınız zaman kocaman bir coğrafyanın ve uzun bir tarihin küçülüp sizinle kucaklaştığı bir tiyatro olan Akdeniz’den okumakla, filmle, resimle anlaşılamayan Asya dünyasına; tezatlar içinde gelişen kapalı kutu Uzakdoğu’dan pek çok ünlü sanatçıyı bağrında yetiştiren sanatın ve tarihin merkezi Avrupa’ya kadar bir uçtan bir uca Eski Dünya üzerinde seyahate çıkmaya hazır mısınız?

Isfahan, Venedik, Kudüs, Kırım, Tokyo, Yemen, Barcelona, Bosna, Girit, Hindistan, Berlin, Japonya, Kafkasya, Türkiye… Günümüzün Evliya Çelebi’si İlber Ortaylı’nın dünya üzerindeki adımlarına eşlik ederken Eski Dünya düzeninin ülke ve şehirlerinin büyülü zamanlarına gidecek ve geçmişinizle yeniden usulca buluşacaksınız.

İlber Ortaylı’dan okurlarına keskin gözlemleri ve nesnel tespitleriyle zamanın derinliklerinden, tarihin katmanlarından bugünün dünyasını daha doğru anlama imkânı: ESKİ DÜNYA SEYAHATNAMESİ.

İlber Ortaylı’nın Eski Dünya Seyahatnamesi kitabı Eski Dünya Seyahatnamesi kitabından alıntılar:

Kırım toprağına ilk defa IBM’in bir gezisiyle gittim. Karaköy’den kalkan deniz yollarına ait gemi betahsis bizim için tutulmuştu. Bütün gün ve bütün gece konferans ve konserlerle geçti. Gezi Livadiya, Yalta ve Odessa limanlarını içeriyordu. Bu şehirler hakkında izahat verecektim. Oysa daha kendim bile görmemiştim. Görmemiştim ama çok dinlemiş, çok okumuştum ve haritadan da adeta ezberlemiştim…

Avrupa’yı görmek ve temel kültürünü anlamak için üç şehri bilmemiz lazım: Floransa, Roma ve Prag.

Değişme kaçınılmazdır. Ama Vandal’ca değişime tahammül etmememiz gerekir.

İspanya ise Amerika’dan yağmaladığı altınlara rağmen, mal üretemediğinden tarihte enflasyon canavarına teslim olan ilk ülkedir.

Gitmedikleri ülkeleri dili ve dişiyle tanımak Arnavutlara has marifetlerden olsa gerek.Eski Dunya Seyahatnamesi ilber Ortayli

Bazı adetler zaman ve mekan tanımaz, devam eder.

Üretimin artmadığı yerde her şey boş slogan olarak kalmaya mahkumdur.

Benim eski dünyam, bugün artık değişiyor.

Ecdad memleketinin bu ucunda Kırım Hanlığı’nın ve Osmanlı döneminin izlerine pek az rastlanır. Bunun için Sudak gibi Selçuklu ve Ceneviz limanlarına uğramak gerekir. Onu da başka bir gezide yapmak nasip oldu.

3.5/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺