Erzurumlu Kadı Mustafa Darir Siretü’n Nebi Özeti

Edebiyatımızın İlk Siyeri; Siretün Nebi

14. yüzyıl şairlerinden Erzurumlu Mustafa, Türk edebiyatının önemli şahıslarından biridir. Azeri şair Erzurumlu Mustafa doğuştan kör olduğu için Darir lakabını almıştır. Erzurumlu Mustafa Darir, islam bilimlerini öğrenmiş ve kadı olmuştur. Erzurumlu Kadı Mustafa Darir, Türk edebiyatına çok önemli eserler kazandırmıştır.

Siyer kitaplarının en önemlilerinden biride Erzurumlu Kadı Mustafa Darir’inSiret’ün Nebi diğer ismi ile Kitab-ı Siyer-i Nebi eseridir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in hayatını anlatan kitaplara verilen siyer denmektedir.Erzurumlu Kadı Mustafa Darir’inSiretü’n Nebi kitabı Türk edebiyatının ilk siyer kitabı olup kendinden sonra gelen birçok yazara ilham kaynağı olmuştur.

Erzurumlu Kadı Mustafa Darir’in Siret’ün Nebi Kitabının Özeti:

Erzurumlu Mustafa Darir aslında gözleri görmeye ama üstün zekâsı,  gelişmiş hafızası ile aklında tuttuklarını tatlı bir anlatımla çekici hale getiren ve çevresince takdir edilen biriydi ve dönemin Mısır kralı tarafından görevlendirilerek sultan meclisinde Hz. Peygamber’in, sahabelerin, melik ve emirlerin hayatlarını, gazalarını, çeşitli tarihi kıssalarını anlatmakla görevlendirilmişti.  5 yıl boyunca sultanların meclisinde anlatılan konuları hafızasına aldı ve gözleri görmeden aklında oluşturduğu bu kitabı kaleme alarak dönemin sultanı Berkuk’a teslim etti. Aslı altı ciltten oluşmaktadır. Kimi yerinde fasıl, bazen de konu başlıkları altında yazılan kitabın genelinde şunlar anlatılır:

Birinci Cilt tevhid’tir.  4 halife ve Hasan ile Hüseyin’in methiyle başlar. Ardından Hz. Muhammed’in soyu, ailesi ve isimleri, Zemzem Kuyusu’nun açılması, Abdullah’ın doğumu, Hz. Amine’nin nikâhı, Fil Vak’ası, Hz. Muhammed’in doğumu, çocukluğu, büyürken yaşadıkları, Şam’a ticaret için gibi hususlar konu alınmış ve detaylarıyla destansı bir dille, ruhlara dokunan şekilde anlatılmıştır.erzurumlu-darir-siretun-nebi-oku

İkinci ciltte ise; Hz. Muhammed’in bazı mucizeleri anlatılmıştır. Hazreti Hatice ile evlenmesi konu alınmış, Kâbe’nin yeniden imarından bahsedilmiş, Hazreti Muhammed’e peygamberlik bahşedilmesi işlenmiş, ilk vahiy indirilmesi, ilk Müslüman olanlar, İslam’ın duyurulması, açıklanması ve anlatılması konusu detaylarıyla anlatılmıştır. Resul’ün akrabalarını İslam Dini’ ne davet etmesi ne yer verilir.

Üçüncü ciltte de, Miraç’a çıkışı konu edilmiştir. Hazreti Muhammed’in seferleri ve Hazreti Aişe ile nikâhlanması anlatılır.

2.6/5 (5)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.