Erdem Bayazıt Replikleri-Yedi Güzel Adam

Daha önceki yazılarımızda Yedi Güzel Adam KimdirYedi Güzel Adam Replikleri‘ni yayınlamıştık. Bu sayfamızda ise Yedi Güzel Adam dizisindeki Uraz Kaygılaroğlu’nun canlandırdığı Erdem Bayazıt‘ın sözlerini yayınlacağız.

Edebiyatımızda önemli bir yere sahip olan Yedi Güzel Adam‘ın hikâyesinin anlatıldığı Trt Yapımı ‘Yedi Güzel Adam’ dizisinde Erdem Bayazıt rolünü oynayan Uraz Kaygılaroğlu‘nun filmdeki replikleri:

Erdem Bayazıt: Gönüllü yardım bahçeyi değil, gönlü temizler.

Erdem Bayazıt: Seni dağladılar, değil mi kalbim. Her yanın, içi su dolu kabarcık. Bulunmaz bu halden anlar bir ilim. Akıl yırtık çuval, sökük dağarcık. Necip Fazıl, dersimiz edebiyat ben de yeni edebiyat öğretmeniniz Adil Erdem Bayazıt.

Erdem Bayazıt: Birbirimize karşı endamımızla duralım. Gövdeler bir bakışsın önce. Ondan sonra aklımızdan gönlümüzden geçeni söyleriz elbet. Hem belki böylece daha doğru kelamlar çıkar ağzımızdan.

Erdem Bayazıt: Kalp denizdir, dilde kıyı. Denizde ne varsa kıyıya o vurur demiş Hz. Mevlana.

Erdem Bayazıt: Edebiyata olan düşmanlığı harflerin harbi paklar ancak bunun için çok okumak lazım. Okuyup anlamak, bilmek lazım Çünkü insan en çok bilmediğine düşmandır.

Erdem Bayazıt: Güzelim, güzel sıfatına en çok gidenim. Sana yazmak bir mum yakıp ona bakmak gibi. Kısık ateşinle dev bir ilimle yükseliyor aklımda yüzün. Yeşil ve keder yüklü bir gemi olup su alıyor, öpsem de huzura kapatsam dediğim helal gözlerin. Naciyem, aynı yastığa baş koymamıza günler kaldı sadece. Gözlerimi kapatınca, sadece o yeşil ve pervasızca yüreğimi kucaklayan gözlerini görüyorum, yaralarıma değiyor o gizli karasıyla, değiyor canımdan her bir parçaya. Kendimi böyle böyle iyi ediyorum. Tutup kendine çekiyor yorgun yalnızlığımı saçların. Yasemin kokusuyla sevaba sokuyor aklımı. Bir tebessümüne değip gönlümden ‘ah’ diye geçiyor hasret. Bağrına basıyor yorgun başımı içinde kendimi uyuttuğum helal yüreğin. Naciyem, aynı mumun ışığında geceye gülümseyecek yakında yüreklerimiz. Hiçbir yeri olmayacak evimizde zehre bulanmış dokunaklı kederin.yedi guzel adam erdem bayazit

Erdem Bayazıt: Edebiyat belki sizi hatip yapmaz. Ama en azından edepli birer insan yapar.
Cevat: Eee ne yani biz şimdi edepsiz mi oluyoruz bu durumda? İyi dersler
Erdem Bayazıt: Dersten çıkmana izin verdiğimi hatırlamıyorum. Senden yerine geçmeni rica edeceğim.
Cevat: İlk gün hediyem olsun. Geçelim bakalım.

1/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺