Emily Ratajkowski Sözleri

Manken, Sinema, Dizi Oyuncusu Emily Ratajkowski‘nin Sözleri.

Emily Ratajkowski’nin biyografisini Emily Ratajkowski Kimdir sayfasından okuyabilirsiniz.

7 Haziran 1991 tarihinde İngiltere’nin başkenti Londra’da doğan Polonya asıllı İngiliz oyuncu ve model Emily Ratajkowski‘nin sözleri:

Annem her zaman vücudumdan ötürü özür dilememem gerektiğini ve bundan utanmamamı öğütledi. Çıplaklığımdan utanmıyorum ve bunun için özür dilemem gerektiğini de düşünmüyorum.

Sanırım her kadın, feminist sözcüğünü kullanmasa bile kadın ve erkeğin eşit koşullarda olmasını ister. Zaten feminizm de aslında tam olarak bu demek. Bir kadının soyunması, onun feminist olmadığı anlamına gelmez.

Büyüme çağında, babam bana ‘bebek kadın’ derdi. Çünkü öyleydim, 12 yaşında, göğüslerim oldukça büyüktü ama ben geceleri korktuğumda annemin yanına gider ve onunla birlikte uyumak istediğimi söylerdim. Güney Kaliforniya’daki evimizde güvende hissederdim, yarı-bebek, yarı-kadın olsam da sorun yoktu.

Hayatımda en sevdiğim iki insan, annem, babam ve ben vardık. Ailemin tek çocuğuydum. 8. sınıftayken disiplin müdürü, diğer öğretmenlerin ve bütün sınıf arkadaşlarımın gözü önünde sütyen askımı pat diye kopardı. Bunu, sütyen askısı üzerimdeki askılı tişörtten görünüyor olduğu için yaptığını söyledi. Okulun kurallarına uymuyormuş!

13 yaşındayken, yakın bir aile dostumuz bir tiyatro oyunumu izlemeye geldi. Hafif yanmış, ilk kez ruj sürmüş ve şık giyinmiştim. İlk kez kendimi güzel hissetmiştim. Aile dostumuz akşam yemeğinden sonra annemi kenara çekip nasıl göründüğüm konusunda endişeli olduğunu söylemişti. Kim olduğum nasıl giyindiğimmiş! Kendimi erkeklerden korumam gerekiyormuş.

Benim vücudum benim kararım. Donald Trump’ın ABD Başkanı olmasından sonra protesto etmek amacı ile üstsüz olarak paylaştığı fotoğrafın altına yazdığı not.

Yine aynı sene, ailem evde bir akşam yemeği vermişti. Çok neşeliydim, pek çok hikâye anlatmış ve şakalar yapmıştım. Tek çocuk olduğum için hikâyelerimi yetişkinlerle paylaşmakta sakınca görmezdim. O gün de yaşlı bir aile üyesi beni bir kenara çekti ve ‘Senin gibi bir kızın bu kadar dikkat çekmemesi gerekir’ demişti. Ne demekse!

15 yaşında modelliğe başladım. Hayatımdaki yetişkin insanların hepsi bu kadar genç yaşta bu mesleğe başlamamı endişe verici buldular. Ajansların genç modellerin aşırı zayıflaması için baskı kurduğu, orta yaşlı erkeklerin de genç kızlardan yararlandıklarına ilişkin korku dolu hikâyeler duymuşlardı. Açıkçası işin gerçeğinden çok, sürekli bu konularda uyarı almak benim için işin en zor kısmı olmuştu.Emily Ratajkowski Sozleri

Dış dünya sürekli bana kendimi suçlu hissettirdi. Bu nedenle şimdi bir yetişkin olarak dahi, giyinirken aklıma takılıyor: Acaba şimdi birisi beni başka bir şey giymem konusunda uyarmalı mıydı? ‘Aman yanlış mesaj gönderme’ sesleri kulağımda çınlıyor. Bana göre seksi olmak, güzelliğin, kendini ifadenin bir yansıması ve kutlanması gereken bir şey. Kadın olduğum için sürekli utanç duymak ve sessiz özürler içinde yaşamayı reddediyorum. Hayat başkalarının bakış açısını bize dikte ettirmeleri üzerinden yaşanmaz.

2.92/5 (12)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺