Emile Zola Germinal Kitap Özeti

Fransız Edebiyatının En İyi Romanlarından Biri Olarak Kabul Edilen Bir Başyapıt; Germinal

Emile François Zola’nın Germinal kitabının ismi Latince tohum, filiz, tomurcuk anlamına gelen germen kelimesinden gelmektedir. Fransızca bir sözcük olan germen ayrıca Fransız Cumhuriyetçi takviminin 7. ayı anlamına da gelir.

Fransız yazar Emile Zola’nın Germinal adlı eseri 1885 yılında ilk kez yayınlanmıştır.

Ayrıca Emile Zola’nın Germinal romanı birçok sinema filmine ve televizyon dizisine uyarlanmıştır.

Emile Zola’nın Germinal kitabının karakterleri; Etienne Lantier, Catherine Maheude, Souvarine, Phillippe Hennebeau, Levaque, Jeanlin Maheu, Nicolas Maheu, Estelle, Chaval, Paul Negrel, Toussaint Maheu, Zacharie Maheu, AlzireMaheu, Guillaume Maheu, Lenore Maheu, Henri Maheu

Germinal, ünlü yazar Emile Zola’nın en ünlü kitabıdır. Zola, bu kitabı gerçek yaşamdan esinlenerek yazmış, gerçek olaylardan kurgulayarak kaleme almıştır.

Emile Zola’nın Germinal Kitabının Özeti:

Hikayenin başkahramanı Etienne, iş aramak için yola çıkan bir işçidir. Sosyalist görüşü benimseyen biridir. Montsou bölgesine gelir ve maden işçisi olarak işe başlar.  Bu işi ona Maheu isimli bir işçi bulmuştur. Maheu, yedi çocuğu olan bir maden işçisidir. Ailede çocuklarla beraber beş kişi çalışmaktadır.

Yerin 550 metre altında ve oldukça zor şartlar altında çalışmaktadırlar. Maden ocağındaki koşullar sağlıksızdır. Maheude, tek derdi ailesini geçindirmek olan bir kadındır. Büyük kızı Catherine de madenlerde çalışmaktadır. Büyük oğlu Zacharia ve kötü karakterli Jenalin evde yaşayan diğer karakterleridir. Ayrıca, evdeki diğer kişi de kambur ve iyi bir karaktere sahip olan Alzire’dir. Alzire, annesine yardım eden biridir ve iyi niyetlidir. Zacharia’nın iki çocuğu vardır. Çocukların annesi olan Philomene ile sonradan evlenir ve evde boş bir yer oluşur. O yere de kiracı olarak Etienne gelmiştir. Etienne, evin büyük kızı Catherine’e aşık olur ancak o Chaval ile birlikte olur.

Son zamanlarda aldıkları ücretlerden kesinti yapılan işçiler, geçim sıkıntısı yaşamaya başlarlar. Önceleri daha iyi olan ücretleri çeşitli bahanelerle azaltılmıştır. Bu haksızlığa dayanamayan Etienne, yardım sandığı isminde bir projeye ön ayak olur. Biraz para toplansa da grev kaçınılmaz hale gelmiştir. Grev başlar ve diğer kömür madenlerine de sıçrar. Grevdeki işçiler greve destek olmayan işçilerin çalışmasını bile engellemektedir. Etienne bu grev ortamında işçilerin lideri sayılır. Bir diğer maden ocağının grev yapmasını isterler ve oraya saldırırlar. Orada çalışan Catherine ve Chaval son anda kurtulur.  Maden ocağının sahibi iflas eder. Çaresiz kalan işletme yöneticileri silahlı kuvvetlerin yardımını ister.Emile Zola Germinal ozeti

Bu arada bazı işçilerin geri dönmesi için çabalanmaktadır. Grev yapan işçiler bunlara çok sinirlenir ve askerlere taş atar. Çıkan çatışmada Maheu ölür. Şirket anlaşmayı kabul eder ve ocaklar açılır. Bu arada, eskiden anarşist olan Rus karakter Souvarine borulara sabotaj yapmıştır. Etienne, Catherine ve Chaval maden sıkışır. Etienne kurtulur, ancak Chaval ve Catherine hayatını kaybeder.

Etienne, Paris’e gitmeye ve yoldaşı Pluchart ile Enternasyonel’de çalışmaya karar verir. Bu sırada Maheuda ile karşılaşırlar. Kadın, içinde her zaman bir umut olduğunu, kocasının ve iki çocuğunun ölmesine rağmen Etienne’e kızgın olmadığı söyler.

3.33/5 (18)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.