Elveda Güzel Vatanım-Ahmet Ümit

Ahmet Ümit’in Kitapları, Elveda Güzel Vatanım Kitabının Yazarı Kimdir, Ahmet Ümit’in Elveda Güzel Vatanım Kitabının Konusu, Ahmet Ümit’in Elveda Güzel Vatanım Kitabından Sözler, Ahmet Ümit’in Elveda Güzel Vatanım Kitabı Kaç Sayfadır, Ahmet Ümit’in Elveda Güzel Vatanım Kitabı Hakkında.

Ahmet Ümit’in Elveda Güzel Vatanım kitabı 2015 yılında Everest Yayınları tarafından yayımlandı.

Everest Yayınları’ndan çıkan Ahmet Ümit’in Elveda Güzel Vatanım kitabı 560 sayfadan oluşmaktadır.

Ahmet Ümit’in Elveda Güzel Vatanım romanından alıntılar:

Devletin derinlikleri, toprağın derinliklerinden daha karanlıktır.

1926 yılının o hüzünlü sonbaharı. Osmanlı İmparatorluğu yıkılmış, genç cumhuriyet ayaklarının üzerinde durmaya çalışıyor. O büyük altüst oluşun içinde bir adam: Şehsuvar Sami… Bir zamanların İttihat ve Terakki fedaisi, şimdilerin yorgun komitacısı. Şehsuvar Sami’nin etrafında dönen amansız bir entrika. Bir yanda kaybettiği ama hiçbir zaman yüreğinden çıkartamadığı sevgilisi Ester, öte yanda yaşanılan tarihsel bozgun… Kaybedilen bir ülke, kaybedilen bir şehir, kaybedilen bir hayat. Ve aklında hep aynı soru: Devlet mi kutsaldır, yoksa insan mı?

‘’Ölüm, şehirlerimizi kaybetmekle başlar.’’ Kim söylemişti bu cümleyi hatırlamıyorum, ne yazık ki doğru… Doğru, lakin eksik. Ölüm, şehirlerimizi kaybetmekle başlar, vatanımızı kaybetmekle neticelenir.

Elveda Guzel Vatanim kitap Ahmet umitSahi nedir vatan? Bir toprak parçası mı, uçsuz bucaksız denizler, derin göller, yalçın dağlar, verimli ovalar, yemyeşil ormanlar, kalabalık şehirler, tenha köyler mi? Hayır, bütün bunların ötesinde bir anlam taşır vatan. Ne sadece toprak parçası, ne su havzaları, ne ağaç silsilesi… Annemizin şefkati, babamızın saçlarına düşen ak, ilk aşkımız, doğan çocuğumuz, dedelerimizin mezarlarıdır vatan…

Vatanı olmayan insanın hayatı da olmaz. Evet, bir vakitler zihnim, kalbim bu fikirlerle doluydu. Şimdi? Şimdi bilmiyorum…

3.42/5 (31)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.