Eleanor H. Porter Pollyanna Kitap Özeti

Çok İyimser Bir Kızın Hikayesi; Pollyanna

Pollyanna Romanının Yazarı Kimdir?

Pollyanna kitabının yazarı 19 Aralık 1868-21 Mayıs 1920 tarihleri arasında yaşamış Amerikalı kadın yazar Eleanor H. Porter’dir. Eleanor H. Porter’in tam adı Eleanor Emily Hodgman Porter’dir.

Amerikan roman yazarı Eleanor H. Porter’in Pollyanna romanı yazarın en çok bilinen romanıdır. Çocuk romanı olan Pollyanna eseri dünya çocuk edebiyatında klasikler arasında yer almış bir başyapıttır.

Çocuk edebiyatının ünlü kitaplarından biri olan Pollyanna kitabı birçok farklı dile çevrilmiştir. Eleanor H. Porter’in Pollyanna hikayesi birçok filme konu kitaptan uyarlanma birçok film çevrilmiştir.

Eleanor H. Porter’in Pollyanna kitabı; Pollyannacılık kelimesini dünya dillerine kazandırmış bir eserdir.

Polyannacılık Nedir?

Polyannacılık, iyimserlik anlamında her olumsuz şeyden olumlu bir yön aramaktır. Romanda yer alan kitabın başkahramanı Pollyanna’dan gelmektedir. Çünkü Pollyanna, her türlü olumsuz durumda olumlu bir şey arayan birisidir.

Eleanor H. Porter’in Pollyanna eseri ilköğretim okullarında okutulacak kitaplar arasında yer almaktadır. Eleanor H. Porter’in Pollyanna romanı, İlköğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser listesinde yer alan yabancı kitaplardandır.

Eleanor H. Porter’in Pollyanna Kitabının Özeti:

Pollyanna Whittier annesi ve babası ölmüş bir yetimdir. Pollyanna Whittier 11 yaşında bir kız çocuğudur. Pollyanna’nın teyzesi Polly Teyze; Beldingsville, Vermont’da yaşamaktadır. Yetim kalan Pollyanna Whittier teyzesi ile birlikte yaşamaktadır.

Pollyanna her ne olursa olsun yaşam felsefesi olarak Mutluluk Oyunu dediği ve babası tarafından öğrendiği iyimserlik oyunudur.

Pollyanna bütün olumsuzluklara rağmen her zaman çok iyimser bir kız olmuştur. Her durum karşısında o durumun içinde güzel bir şeyler bulmaya çalışmıştır.

Pollyanna’nın teyzesi Polly teyze çok ciddi bir bayandır. Pollyanna ise çok sevimli iyiliksever bir kız çocuğudur. Evin işlerinde çalışan Nancy’i Pollyanna’ya Pollyanna’nın teyzesinin emri ile bir oda hazırlar. Pollyanna, teyzesinin evine geldiğinde kendisine kalacağı yeri gösterilir. Küçük gösterişsiz bir odadır kalacağı yer. Fakat Pollyanna bu durumda bile hemen iyi bir şey bulmaya çalışır ve bulur da. Pollyanna’ya göre odanın manzarası çok güzeldir. Pollyanna bu durumdan mutluluk duyar.

Pollyanna bir gün bir adam ile karşılaşır. Pollyanna, her zaman bu adam ile karşılaşır adam ile konuşur fakat adam Pollyanna ile konuşmaz.

Pollyanna her gördüğünde adam sohbet etmese de konuşur. Günler geçtikçe yolda karşılaştı bu adam Pollyanna ile konuşur.

Bir gün adamın Pollyanna’ya selam verdiğini Nancy görür ve çok şaşırır. Çünkü adam tek başına bir evde yaşamakta kimse ile konuşmamaktadır.

Bu adamın ismi Bay Pendleton’dur. Bir gün Bay Pendleton’un bacağı kırılır. Pollyanna, Bay Pendleton’a yardım eder. Ona Mutluluk Oyunu’ndan bahseder. Günler böyle geçer. Bay Pendleton ile sohbet ettikleri bir gün Bay Pendleton Pollyanna’nın kim olduğunu öğrenir. Pollyanna, Bay Pendleton’un sevdiği kadının kızıdır. Bay Pendleton artık Pollyanna ile konuşmak istemez fakat bunu da yapamaz. Pollyanna çok iyi çok iyi niyetli bir kızdır.eleanor-porter-pollyanna-kitap-ozeti

Pollyanna’ya bir gün otomobil çarpar. Pollyanna kaza sonrası ayağa kalkamaz. Doktor, Pollyanna’nın bir daha yürüyemeyeceğini söyler. Pollyanna bu duruma çok üzülür artık Mutluluk Oyunu’nu oynamak istemez.

Günler böyle geçmekte ve Pollyanna artık yürüyemeyeceği için çok üzülmektedir. Polly Teyze bir gün Pollyanna’ya bu durumu tedavi edecek bir doktorun olduğunu söyler ve Pollyanna tedavi için kendisini iyileştirecek doktora gider.

Aylarca süren tedavi sonrası Pollyanna iyileşir. Artık Pollyanna yürüyebilmektedir.

4.07/5 (85)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

  1. sıla dedi ki:

    herkes burdan baksın arkadaşlar

  2. sıla dedi ki:

    benimkisi bu özet 🙂 teşşekürler allah razı olsun kim yaptıysa <3 <3

  3. ayşe dedi ki:

    arkadaşlar polyanna nın bir sürü kitap özetini araştırdım ama hiç bir kitap özeti de bende olan kitap değil

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺