Edwin Lefevre Bir Borsa Spekülatörünün Anıları Kitap Özeti

En İyi Borsacıların Borsa Hakkında Okunması Gerektiğini Önerdiği Müthiş Bir Kitap; Bir Borsa Spekülatörünün Anıları

Özgün adı Reminiscences of a Stock Operator olan Bir Borsa Spekülatörünün Anıları adlı roman Amerikalı gazeteci, yazar Edwin Lefevre tarafından 1923 yılında yazılmıştır.

Edwin Lefevre’nin orijinal adı Reminiscences of a Stock Operator olan Bir Borsa Spekülatörünün Anıları kitabı 1923 yılında 288 sayfa olarak yayımlanmıştır.

Aradan geçen yıllara rağmen borsa ile ilgilenen herkesin okunması tavsiye edilen kitapların başında gelir.

Borsa kitap önerileri arayanlar Bir Borsa Spekülatörünün Anıları kitabını kesinlikle okumalı.

Gazeteci Edwin Lefevre 1923 yılında dünyaca ünlü borsa spekülatörlerinden Larry Livingston gerçek adı ile Jesse Livermore ile yapmış olduğu söyleşi, röportajı kaleme alır. Edwin Lefevre’nin Larry Livingston ile röportajından sonra birçok farklı dile çevrilmiş olan borsa hakkında yazılmış en iyi kitaplar arasında gösterilen Bir Borsa Spekülatörünün Anıları adlı eser ortaya çıkar.

Sitemizde Edwin Lefevre’nin Bir Borsa Spekülatörünün Anıları kitabından en güzel alıntıları, sözleri Bir Borsa Spekülatörünün Anıları-Edwin Lefevre sayfasından okuyabilirsiniz.

Edwin Lefevre’nin Bir Borsa Spekülatörünün Anıları Kitabının Özeti:

Amerikalı gazeteci, yazar Edwin Lefevre 1923 yılında o dönemin en ünlü spekülatörlerinden Larry Livingston ile borsa hakkında bir röportaj yapar. Borsacının düşünce tarzı, borsada yapılan hatalar, borsa ile ilgili deneyimler, borsa da nasıl kazanılır, borsa da nasıl kaybedilir gibi borsa hakkında birçok bilinmeyen bilgileri bu kitabından toplar.

Larry Livingston ya da gerçek adı ile Jesse Livermore ortaokulu bitirdikten sonra bir aracı kurumda çalışmaya başlar. Buradaki yaptığı iş fiyat tahtasını tutmaktır. Larry Livingston’un sayılarla arası iyidir iyi bir matematik yeteneği vardır.

Larry Livingston, aracı kurumda çalışırken fiyatları izlemeye başlar bazen kendi fiyatlarının durumunu tahmin ederek kendi çapında eğlenceli bir oyun gibi tahminleri tutuyor mu, tutmuyor mu? Merak eder. Larry Livingston genel olarak tahmin ettiği fiyatların tuttuğunu görür.  Larry Livingston tahmin ettiği fiyatları küçük bir deftere not alarak tutup tutmadığına bakarak günleri geçirir. Fiyat bandını yorumlamaya çalışır fakat o zaman hiç borsa da hiç işlem yapmamıştır.

Aradan yaklaşık 6 ay geçer borsa nedir, borsa da nasıl kazanılır, hisse senetleri hakkında en iyi tahmin nasıl yapılır, borsa da hisse senetleri nasıl yorumlanır bu tür konuları Larry Livingston farkında olmadan öğreniyordu. Geçen altı ay sonrasında Larry Livingston bir gün kendinden yaşça büyük bir tanıdığın tavsiye ile borsa oynamaya karar verirler. İkili ortak bir para koyup hisse senedi alırlar ve kazanırlar.

Larry Livingston o güne kadar kumar dahi oynamamıştı. Borsada ki ilk deneyimidir. Larry Livingston kazanmanın özellikte de tahminlerin tutma büyüsünün etkisi ile borsa oynamaya karar verir.

Larry Livingston, kumarhane gibi işletilen hisse senetlerinin alınıp satıldığı yer olan bucket-shop’a gitmeye başlar. Larry Livingston, kısa sürede bucket-shop’lar da kazanmaya başlar öyle ki genç yaşına rağmen ünü yavaş yavaş yayılmaya başlamıştır. İlk başlarda acemi şansı deseler de sonradan Larry Livingston kazanmaya devam etmesi ile bucket-shoplar yavaş yavaş kapılarını Larry Livingston’a kapatır. Larry Livingston artık anlamıştır ki yaşadığı yerdeki bucket-shoplar’da işlem yapamaz. Farklı şehirleri dener ama bucket-shoplar’da Larry Livingston’un ünü şehirden şehre geçmiştir. Biraz kazanınca hemen onun Larry Livingston olduğu anlayıp daha işlem yapmasına izin vermezler.

Larry Livingston’un hikayesi New York’a gitmesi orada New York Menkul Kıymetler Borsası’nda şansını dener fakat Larry Livingston oranın efsane olduğu bucket-shop’lara benzemediğini görür artık kazanmaya değil kaybetmeye başlar. Kısa süre de tekrar sıfırlar. Nerede hata yapıyordur, neden kaybediyorduk bir türlü ilk başlarda çözemez. Kendisinin borsa ile ilgili çok şey bildiğini sanmaktadır fakat borsa ile ilgili birçok bilgiyi zamanla öğrenecektir.bir-borsa-spekulatorunun-anilari-edwin-lefevre-ozet

Larry Livingston zararı doğrultmak ve tekrar New York’ta işlem yapabilmek için Larry Livingston’u tanımadıklarını düşündüğü şehirlere gider amacı buradaki bucket-shop’lardan biraz para kazanmaktır. Öyle de olur. Larry Livingston buradaki bucket-shop’lardan para kazanır tekrar New York’a gelir.

Larry Livingston’un hayatı borsa olmuştur kısa sürede çok kazanılan paralar, kısa sürede çok kaybedilen paralar borsanın sihri Larry Livingston’un hayatının her döneminde yer almıştır.

Larry Livingston’un bucket-shop’lardan başlayan ve Wall Street’e uzanan borsa serüveni borsa hakkında birçok bilgiye vermektedir.

3.83/5 (24)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.