E-Book Nedir? E-Kitap Nedir?

E-Book veya E-Kitap Nedir?

E-Kitap ya da diğer adıyla Elektronik Kitap; orijinal adı Electronic Book ya da kısaca E-Book olan yazıların veya resimlerin ya da her ikisinin elektronik ortamda kullanılmak üzere hazırlandıktan sonra dijital ortamda yayımlanarak, bilgisayarlar ve diğer elektronik cihazlarda görüntülenebilen ve okunabilen kitapların genel adıdır.

Teknoloji çağındayız ve internet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Gelişen teknoloji ile internet bir hayli hızlı gelişmeye başladı. Fakat bunu olumsuz etkileri de azımsanacak kadar az değil örneğin kitap okuma oranı giderek düşüyor. İnsanlar artık internette sörf yaparak zaman geçiriyor kitap okumak yerine. Hele ki ülkemizde bu oran gittikçe endişe verici UNESCO raporlarına göre bir Türk ortalama 3 saat internete girmektedir.

Olumsuz etkilerinin yanında tabi ki internetin olumlu etkileri de bir hayli çoktur. Bunu göz önüne alırsak internette gezinirken en azından kendimize faydalı bir şey yapıp e-kitap okuyabiliriz. Zaten kitap okuma oranı olarak zaten Avrupa’nın çok ama çok gerisindeyiz. Bari internette gezinirken az da olsa kitap okumaya çalışalım.

Hem olumsuzluklardan bahsettik peki teknolojinin bize kattığı olumlu yönleri yok mu? Tabi ki pek çok olumlu yönü var mesela arama motorlarında e-book indir, e-book oku, e-kitap indir, e-kitap oku gibi terimlerini satılarında artış olduğu görmekteyiz bu da insanların giderek okumaya daha fazla istekli olduğunu gösteriyor.

E-Book E-Kitap Formatları Nelerdir?

E-book, e-kitap nasıl olunur? Ne gibi programlar gerekir? Bu sorumuzun cevabı ise; E-kitaplar değişik formatlarda piyasaya sürülürler. Bunlardan en çok bilinenleri şunlardır:

EPUB (Electronic Publication ) : Açık bir e-kitap standardı olup Uluslararası Sayısal Yayıncılık Forumu (IDPF) tarafından e-kitap standardı olarak kabul edilir. Gömülü cihazlarda ve bilgisayarlarda kullanılmak üzere geliştirilmiş bir dosya biçimi olup Sony, Kobo, Google, idefix, D&R, Gutenberg gibi şirket ve kurumlar bu standardı kullanırlar. Türkiye’de yayımlanan e-kitaplar bu formattadırlar.

PDF (Portable Document Format ) : Bir yerden başka yere taşınabilir ve yazdırılabilir belgeler oluşturmak amacıyla üretilmiş sayısal bir dosya biçimidir. Acrobat Reader, Foxit Reader, PDF-XChange, Nitro PDF gibi programlarla okunur.

MOBI ( Mobipocket ) : 2007 yılında Amazon.com adlı Amerikan şirketi tarafından piyasaya çıkarılan bir elektronik kitap görüntüleyicisi olan Amazon Kindle tarafından desteklenen ücretsiz bir formattır.

AZW: 2007 yılında Amazon.com adlı Amerikan şirketi tarafından piyasaya çıkarılan bir elektronik kitap görüntüleyicisi olan Amazon Kindle tarafından desteklenen Amazon’un kapalı formatıdır.

ODF ( Open Document Format ) : Açık Belge Formulü odf. Matematiksel formülleri saklamaya yarayan XML tabanlı dosya biçimidir.

LIT : Microsoft Reader yazılımı için geliştirilmiş bir e-kitap biçimidir. Salt metin (TXT) dosyasına çevrimi LIT’in en büyük rakibi olan PDF kadar kolay olmadığından e-kitaplarda daha üst düzey telif koruması sağlar. Fakat LIT, rakibi PDF kadar yaygın değildir. Microsoft 30 Ağustos 2012 yılından itibaren durdurulduğu açıkladı.

Henüz Oylama Yapılmadı.

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.