Duygusal Zeka-Daniel Goleman

Duygusal Zeka Nedir, Duygular Neye Yarar, Duygusal Beyin, Duygusal Zekanın Doğası, Duygusal Okuryazarlık Gibi Konuları Anlatan ve Duygusal Zeka, Neden IQ’dan Daha Önemlidir Diye Merak Ediyorsanız Bu Kitabı Mutlaka Okumalısınız?

Duygusal zeka ile ilgili kitapları ile tanınan Amerikalı psikolog, danışman ve yazar Dr. Daniel Goleman’ın özgün İngilizce adı Emotional Intelligence Why It Can Matter More Than IQ kitabını 1995 yılında kaleme aldı.

Dr. Daniel Goleman’ın 1995 yılında yazdığı Emotional Intelligence yani Duygusal Zeka kitabının İngilizce baskısı 352 sayfadan oluşmaktadır.

Daniel Goleman’ın Duygusal Zeka kitabı The New York Times Bestseller listesinde yer almış bir kitaptır.

Makaleleri dünyaca çapında yayımlanan Dr. Daniel Goleman’ın Duygusal Zeka kitabı Türkçe olarak Varlık Yayınları etiketi ile çıktı.

Varlık Yayınları tarafından yayımlanan Daniel Goleman’ın Duygusal Zeka kitabının Türkçe çevirisini Banu Seçkin Yüksel yapmıştır.

Banu Seçkin Yüksel tarafından Türkçe çevirisi yapılan Daniel Goleman’ın Duygusal Zeka kitabı 420 sayfadan oluşmaktadır.

Q’ ile ölçülen zeka, insanların okul ve iş yaşamındaki başarısını belirleyen değişmez bir etken midir? Öyleyse, neden yüksek IQ’lu çocuklar, ortalama IQ’ya sahip arkadaşlarına göre hayatta daha başarısız olabiliyor?

Psikolog Dr. Goleman, çığır açan eserinde zeka kavramını yeniden tanımlıyor. Basari ve zeka testlerinin temelindeki IQ ölçeğinin, örneğin bir çocuğun gelecekteki basarisini tahmin etmeye yetmediğini savunan Goleman, eski deyimle OLGUNLUK anlamına gelen duygusal zeka(EQ) kavramını açıklıyor.

Daniel Goleman’ın Duygusal Zeka kitabından alıntılar:

Salovey ve Mayer 1990 yılında ufuk açan makalelerini yayımladıkları sırada, temelini onların attığı bu akademik alanın tam on beş yıl sonra ne kadar başarılı olacağını kimse hayal edememişti. Bu alandaki araştırmalar geliştikçe gelişti. 1995’te bilimsel literatürde duygusal zeka üzerine neredeyse hiçbir şey yoktu, oysa bugün aynı alanda sürüyle araştırmacı var. Duygusal zekanın özelliklerini araştıran doktora tezleriyle ilgili bir veritabanı taraması o veritabanında hesaba katılmayan, profesörler ve başkaları tarafından yapılmış çalışmalar bir yana bugüne kadar tamamlanmış yedi yüzün üstünde tez bulunduğunu, daha pek çoğunun da hazırlanmakta olduğunu gösteriyor.

Bugün dünyanın dört bir yanındaki şirketler, çalışanları işe alırken, terfi ettirirken ve geliştirirken duygusal zeka merceğinden bakıyorlar…

Duygusal zeka, aklın başarıyla nispeten ilgisiz olduğu, örneğin duygusal özdenetim ve empatinin katıksız bilişsel yeteneklerden daha fazla göze çarpabileceği o ”soyut” alanlarda IQ’nun önüne geçmektedir.

Yayılmakta olan duygusal zekâ çalışmaları, zekâ alimlerinin yalıtılmış dünyasında, özellikle de insani becerilerin tek kabul edilebilir ölçümü olarak IQ’yu benimseyenler arasında köklü bir muhalefetle karşılaştı. Bununla birlikte, söz konusu inceleme alanı canlı bir paradigma olarak ortaya çıktı. Bilim felsefecisi Thomas Kuhn’un gözlemine göre, herhangi bir önemli kuramsal model, aşama aşama gözden geçirilmeli ve öncülleri daha sıkı testlerden geçirildikçe arıtılmalıydı. Bu süreç duygusal zekâ konusunda da epey yol almış gibi görünüyor.Duygusal Zeka Daniel Goleman

Herkes kızabilir, bu kolaydır. Ancak doğru insana, doğru ölçüde, doğru zamanda, doğru nedenle ve doğru şekilde kızmak, işte bu kolay değildir. Aristo, Nikomakus Etiği

Kişi gerçeği kalbiyle görür; esas olan gözle görülemeyendir. Antoine De Saint-Exupery, Küçük Prens

Duygusal hayatımızın en eski kökü, koklama duyusudur ya da diğer bir deyişle kokuyu alan ve inceleyen koku lobudur.

Yaşam düşünenler için bir komedi, hissedenler içinse bir trajedi. Horde Walpole

2/5 (6)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺