Dürdane Hanım-Ahmet Mithat Efendi

Ahmet Mithat Efendi’nin Dürdane Hanım Kitabını Oku, Ahmet Mithat Efendi’nin Dürdane Hanım Kitabının Konusu, Ahmet Mithat Efendi’nin Dürdane Hanım Romanı, Ahmet Mithat Efendi’nin Dürdane Hanım Kitabından Sözler, Ahmet Mithat Efendi’nin Dürdane Hanım Kitabından Alıntılar.

Ahmet Mithat Efendi’nin Dürdane Hanım romanından alıntılar:

Yoksa zamanında “zecriye” denilen ve sonradan “müskirat rüsmû’ namını almış olan özel verginin aslında bu meyhaneler için konulmuş olmasıyla o fıçılar hâlâ övünürler.

Hey gidi yoksul kibarlar hey! Bizim revaçta olduğumuz bereketli zamanlarda bu yerler içinde “Bir kadeh!” veyahut “Bir mastika!” gibi sözler kullanılmazdı. “Bir elli!” yahut “Okkalık!” denilip dört elle içmekle yetinen sarhoşların yüzüne bile bakmazlardı.

Sarhoşluk! Bilirsiniz ya? Sarhoşluk, arabacılığa benzemez, derler. Hâlbuki hiçbir şeye benzemez.durdane hanim ahmet mithat efendi

Boğaz’da bir yalıda oturan Dürdane Hanım’ın Mergub adlı sevgilisinden gayrimeşru bir çocuğu olacaktır ve bu durumu ailesinden gizlenmiştir. Dürdane bundan dolayı zor durumdadır. Mergub’un evliliğe yanaşmaması üzerine Dürdane’yi intikam almaya ikna eden yalı komşusu Ulviye Hanım, Mergub’u Dürdane’nin yanına getirir, ancak Dürdane intikamını kimsenin düşünemediği bir biçimde alır.

3.37/5 (19)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺