Dünyayı Sarsan Olaylar-Mehmet Bicik

Büyük Veba Salgınına Hangi Virüs Yol Açmıştır, Yersinia Pestis Bakterisinin Yol Açtığı Hastalıklar Nelerdir, Piltdown Adamı Skandalı, Boxer Ayaklanması, Dünya Tarihindeki En Önemli Olaylar Dünyayı Sarsan Olaylar Kitabından Bulabilirsiniz.

Mehmet Bicik’in 2012 yılında Tutku Yayınevi tarafından yayımlanan Dünyayı Sarsan Olaylar kitabı 302 sayfadan oluşmaktadır.

İlk insandan günümüze birçok olaya şahit oldu insanoğlu… Her bir olay bir başka olayın meydana gelme-sine neden oldu. Olumlu ya da olumsuz her türlü gelişme, derinden etkiledi insanlığı…

Zamanla büyük aşama kaydedildi. Göçebe bir hayat yaşayan, avcılıkla ve toplayıcılıkla yaşamını sürdürmeye çalışan insanoğlu, yerleşik hayata geçti, medenileşti ve sayısız icat ve keşif gerçekleştirdi.

Tarih, sadece insanların gurur duyacağı olayları konu almıyor. Tarih, aynı zamanda savaşların, doğal felaketlerin, yıkımların da öyküsü…

Ateşin kontrol altına alınmasından yazının bulunmasına; Buda’nın doğumundan, Son Peygamber Hz. Muhammed’in İslam’ı tebliğe başlamasına; ABD’nin kurulmasından, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’na; İlk İnsanlı Uzay Uçuşundan, Kopya Koyun Dolin’e; Çernobil Faciası’ndan 11 Eylül Saldırıları’na kadar bir çok olay ve kişi, sonuçlarıyla tarihin akışını değiştirdi ve yeni gelişmelerin yaşanmasına yol açtı.

İnsanlık tarihinin binlerce yıllık birikimini, dünyayı sarsan en önemli olayları ve tarihte büyük izler bırakan insanları konu alan bu eser, dünya tarihinde bir yolculuk yapmanızı sağlıyor.

Mehmet Bicik’in Dünyayı Sarsan Olaylar kitabından alıntılar:

Normandiya dükü Piç William zafer kazandı, Modern İngiltere doğdu.

Dünya tarihinde öyle olaylar vardır ki; yarattığı dehşet asırlar sonrası da hissedilir.

Çinliler ‘Uçan Ateş’ olarak adlandırdıkları barutu silah olarak ilk defa, 904 yılında patlayıcı olarak kullanmışlardır.

İlk Engizisyon Mahkemesi, Papa 9. Grogory tarafından 1203 yılında Fransa’da Toulose’da kilise ve dine hakaret edenlere karşı kuruldu.

Asıl adı, Temuçin olan Cengiz Han,1155 yılında Moğolistan’da doğdu.

Temuçin, ilkel ve kıraç bir ülkede okuması yazması olmayan bir mahkum konumundan, dünyanın en güçlü adamı konumuna yükseldi.

Büyük Veba Salgını, Kara Ölüm veya Kara Veba, 1300-1450 arasında, tüm dünyada ortalama 150 yıl süren ‘Yersinia Pestis’ adı verilen bakterinin yol açtığı salgın hastalıkların dünya nüfusunun üçte birini ortadan kaldırması olayıdır.

Bugünkü anlamda modern matbaanın ilk mucidi ise Alman Jan Gutenberg’dir.

Fatih, büyük bir cihan devleti kurmak istiyordu. Bunun için de ilk başta İstanbul’u fethetmesi gerekiyordu.

‘Yeniden Doğuş’ anlamına gelen Rönesans’ın ortaya çıkmasının başlıca nedenleri…

  1. yüzyıl ortalarında, bu kolonilerin sayısı 13’e yükseldi ve bu 13 Koloni, Amerika Birleşik Devletleri’nin temelini oluşturdu.

Devlet kararı ile ilk cinsel eğitim,1900 yılında Prusya’da Breslav şehrinde başladı.

Çinliler, Avrupalı sömürgecileri kovmak için ilk adımı attı: Boxer Ayaklanması ( 1900 )

Evrim sahtekarları, Bilim Tarihinin en büyük skandalına imza attı: Piltdown Adamı Skandalı ( 1912 )

Sosyalizm ilk başarısını gerçekleştirdi, demir perdeye giden ilk yol aralandı: Ekim Devrimi ( 1917 )

21 Ekim 1929 Pazartesi günü yabancı yatırımcıların Hollandalıların ve Almanların kâğıtlarını elden çıkarmaya başlamasıyla New York Borsası düşmeye başlamış ve ‘Kara Perşembe’ olarak anılan 24 Ekim 1929 Perşembe günü dibe vurmuştur.Dunyayi Sarsan Olaylar Mehmet Bicik

Atom bombası, patlamanın kontrolsüz çekirdek tepkimesi yoluyla sağlandığı bomba modelidir.

Avrupa Birliği düşüncesi, ilk defa 1946 yılında İngiltere Başbakanı Winston Churchill tarafından Zürih’te bir yürüyüş sırasında gündeme getirilmiştir.

Norveç’in başkenti Oslo’da ve Ütoya Adası’nda 22 Temmuz 2011 Cuma günü Anders Behring Breivik adlı bir kişinin gerçekleştirdiği saldırılar…

2/5 (1)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺