Dünyanın Çevresini Dolaşan İlk İnsan Macellan-Stefan Zweig

Dünyaca ünlü Avusturyalı yazar Stefan Zweig’in Dünyanın Çevresini Dolaşan İlk İnsan Macellan kitabı Kabalcı Yayınları’ndan çıktı.

Kabalcı Yayınları tarafından 2002 yılında çıkan Avusturyalı yazar Stefan Zweig’in Dünyanın Çevresini Dolaşan İlk İnsan Macellan kitabının Türkçe çevirisini Zehra Aksu Yılmazer yapmıştır.

Zehra Aksu Yılmazer tarafından Türkçe çevirisi yapılan Stefan Zweig’in Dünyanın Çevresini Dolaşan İlk İnsan Macellan kitabının sayfa sayısı 277’dir.

1519 yılında Sevilla’dan beş küçük tekneyle dünyanın en maceralı deniz yolculuğuna yelken açan 265 kararlı adamdan yalnızca 18’i geri dönmeyi başarabildi. Yaklaşık iki yıl süren zorlu yolculuktan sonra Sevilla limanına geri dönen Victoria adlı geminin direğinde asılı duran bayrak, her şeye rağmen zaferi simgeliyordu.

Zweig, Güney Amerika’ya yaptığı konforlu bir yolculuk sırasında, yıllar önce zor koşullarda keşif yolculuğuna çıkan insanları düşününce bir utanç duygusuna kapılmış ve bu vicdanı rahatsızlıkla Macellan’ın biyografisini yazmaya karar vermiş.

Stefan Zweig’in Dünyanın Çevresini Dolaşan İlk İnsan Macellan kitabından alıntılar:

Hep aynı insanların hep aynı yüzleri yoruyor.

Dünyanın çevresini ilk defa dolaşan insanın adı tarihe en az dört beş farklı biçimde geçmiştir.

İnsanlığın büyük kahramanlıklarında hep inanılmaz bir şeyler vardır.

Hep aynı mavi gökyüzü, hep bu mavi, sakin deniz!

dunyanin cevresini dolasan ilk insan macellan stefan zweigVe okuduğum tüm kişilerin seyahatler içinde özellikle de bir insana. Dünya kesif tarihinde bana göre en mükemmeli gerçekleştiren Ferdinand Macellan’a, dünyanın çevresini dolaşmak amacıyla Sevilla’dan minik beş yelkenliyle denize açılan bu adama büyük hayranlık duydum.

Onun yolculuğu insanlık tarihinin en harikulade Odysseıa’sıydı belki de; yola iki yüz altmış beş kararlı adamla çıkılmış, içlerinden yalnızca on sekizi. Çürük gemilerle, ama en büyük zaferin bayrağını göndere çekerek eve ulaşmayı başarmıştık.

2.88/5 (8)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺