Dünyanın Aldatmasından Korunmak-İmam Gazali

Dünyanın Geçici Olduğunu Unutmamak Gerektiğini Anlatan Muhteşem Bir Eser.

Birçok insan dünya hayatına aldanıp, dünya sevgisi yüzünden kıymetli olan zamanınızı çok değersiz, yararsız işler için harcıyor.

Büyük İslam alimlerinden felsefeci, filozof İmam-ı Gazali Dünyanın Aldatmasından Korunmak adlı eserinde dünyanın nasıl değersiz, bizi nelerle oyalıyor anlatıyor.

İmam Gazali’nin Dünyanın Aldatmasından Korunmak kitabı kesinlikle herkesin okuması gereken bir başyapıt.

İmam Gazali’nin Dünyanın Aldatmasından okurken bir nevi kendimizi hesaba çekiyoruz. Dünya nimetlerinin bizleri nasıl meşgul ettiğini, dünya hayatının geçiciliğini anlamamız için okumamızı gereken bir eser.

Dünya nedir? İmam Gazali’nin Dünyanın Aldatmasından kitabını okuduktan sonra bu sorunun cevabını alacağız. İmam Gazali’nin Dünyanın Aldatmasından kitabında dünyanın ne olduğunu bizlere çok güzel anlatıyor.

Dünya hayatının geçiciliği ile ilgili hadislerin ayetlerin, dünya sevgisinden kurtulmanın yollarının, dünya hayatının geçiciliği hakkında çok güzel dini bilgilerin yer aldığı bu muhteşem eseri okumalıyız.

İmam Gazali’nin Dünyanın Aldatmasından kitabı Polen Yayınları etiketi ile okurlarla buluştu. Polen Yayınları tarafından 2005 yılında yayımlanan İmam Gazali’nin Dünyanın Aldatmasından kitabının çevirisini Mehmet Odabaşı yapmıştır.

Mehmet Odabaşı tarafından çevirisi yapılan İmam Gazali’nin Dünyanın Aldatmasından eserinin sayfa sayısı 125 sayfadır.

Dünya Değersiz ve Yerilmiş Bir Varlıktır

Dünyanın Yerilmişliği Kınanmışlığı

Öğütler

Dünyanın Nasıl Bir Yurt Olduğunu Anlatan Örnekler

Dünya Nedir?

Dünyanın Haddizatında Hakikati Nedir?

Dünya Meşgaleleri

Bir gün Resul-i Ekrem (s.a.v) efendimiz kuytu bir yere atılmış bir koyun ölüsü görür ve ashabına şöyle der: ‘’Ne dersiniz, bu koyunun, sahibi nezdinde herhangi bir değeri var mıdır?’’ Ashâb-ı Kiram: ‘’Zaten hiç bir değeri olmadığı ve önemsiz buldukları için bu koyunu oraya atmışlar?..’’ deyince Resûlullah (s.a.v) şöyle buyurur: ‘’Canımı kudret elinde bulunduran Allah’a yemin ederek söylüyorum; Allah katında dünya, bu ölü koyunun sahibi nezdindeki değerinden daha değersizdir. Şayet Allah (c.c) dünyaya bir sivrisineğin tek bir kanadı kadar bile değer verseydi, yeryüzünde yaşayan tek bir kâfire bir yudum su bile vermezdi.’’

İmam Gazali’nin Dünyanın Aldatmasından kitabından alıntılar:

Dostlarına dünyanın kötü yönlerini ve yol açtığı yıkımları tek tek tarif edip bütün kusurlarını ve eksikliklerini olanca açıklığı ile ortaya koyan Allah’a hamd olsun.

Cenab-ı Hakk’ın veli kulları kendilerine öğretilen bu ölçüler ışığında dünyanın durumunu gösteren delillere bakmışlar ve şunları kesin olarak tespit etmişlerdir. Dünyanın, akıl ve din tarafından kötü olarak nitelendiren (münker) yönleri iyi olarak nitelendirilen (ma’ruf) yönlerinden daha fazladır.

Dünyaya dair umutlar düş kırıklığıdır, karşı karşıya kalınan riskler ve tehlikeler ileriye yönelik beklentilerden daha çoktur.

Dünya bir gün güneş gibi hayatımızı aydınlatsa bile ardından batıp bizi karanlıklara boğması kaçınılmazdır.

Dünya, güzelliği ile insanların gönlünü -aklını çelen alımlı bir kadın gibidir ve bu kadın kendisini elde etmek için büyük bir arzu içinde olan herkesi sahip olduğu gizli- kötü güçleri ile yok eder…

Dünya aldatıcıdır, hilebazdır, sahtekardır ve düzenbazdır. Hiç kimseye devamlı gülmez; bir bakarsın kaçmış, ellerinin arasından uçup gitmiş.dunyanin-aldatmasindan-korunmak-imami-gazali

Dünya kendisini elde etmek isteyenler için süslenip durur, allanır ve pullanır. Bu şekilde onların sevgisini kazandığı anda gerçek yüzünü gösterir ve kahkahalarla gülmeye başlar. Bu kişilerin kendisine ulaşmalarını sağlayacak yolları karıştırıp darmadağın eder ve itidal çizgisinden uzaklaşmaları için elinden gelen her şeyi yapar…

Dünyanın hakikati ve mahiyetini öğrenek için dünya nedir sorusunun cevabını bulmak, insanının düşmanı olmasına rağmen dünyanın yaratılmasındaki hikmet ve gaye nedir sorusunun cevabını bulmak, dünyanın yol açtığı kötülüklerin ve aldatıcı yönlerinin boyutlarını, bunların insan üzerindeki etkilerini öğrenmek. Bunları bilmek zorundayız. Zira kötüyü, şerri tanımayan bir kimsenin ondan sakınıp uzak durması mümkün değildir; hatta söz konusu kötülüğün içine dalması an meselesidir…

3.95/5 (22)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.