Dünya Bu Kadar-Mahir Ünsal Eriş

Olduğu Kadar Güzeldik Kitabının Yazarı Mahir Ünsal Eriş’in En Çok Satan Kitaplarından Dünya Bu Kadar.

Dünya Bu Kadar kitabı 2014 Sait Faik Öykü Ödülü yazarı Mahir Ünsal Eriş’in en çok satan kitaplarından biridir.

Genç yazar Mahir Ünsal Eriş’in Dünya Bu Kadar kitabı İletişim Yayıncılık etiketi ile raflarda yerini aldı. İletişim Yayıncılık tarafından yayımlanan Mahir Ünsal Eriş’in Dünya Bu Kadar kitabının sayfa sayısı 196’dır.

Radyonun sesi duyulmaz, bağ evinin ışığı görünmez olunca ara ara duyulan kesik inlemeler geldi kulaklarına. Fikret korktu. Bok vardı gecenin bu saatinde bu saçmasapan şeylere kalkışacak, hem de iki şişe büyüğü gözünün yaşına bakmadan bitirmişken. Sesi Hilmi de fark etti. “Hocam, bu hayvan inlemesi mi, birileri iş mi tutuyor yoksa bağlık arasını bulmuş da?” diye sordu. Hocam diyerek ikisini de ortalamaya çalışmıştı. ‘’Baykuştur,’’ dedi Koço. ‘’Bazı baykuşlar böyle inler gibi ses çıkarır, korkmayın,’’ Hilmi bozuldu, ‘’Yok Üstat, korktuğumuzdan değil de, olmadık bir şeye denk gelmeyelim şimdi gece vakti.’’

Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde ve Olduğu Kadar Güzeldik kitaplarıyla sevdiğimiz Mahir Ünsal Eriş, bu kez bir romanla, başka bir dil deniyor. Sesleri, hatıraları, tesadüfleri, yeşil ve alabildiğine geniş fındık bahçelerini, deniz kıyısını, ipince ipeksi dantelleri, pervaneleri, hasreti, haseti, heba edilmiş yılları… Kör kuyuları, bir nakkaş gibi birbirine teyelleyerek hikâyeleri, ay karanlığını, defineleri, haritaları işliyor; yavaş yavaş anlatıyor üstelik, gülerek kıkırdayarak, kıpır kıpır… Uzakta, bozkırın ortasında, bir kayısı bahçesinde birileri kafa çekip, tütün sarıyor… Dünya Bu Kadar, çarpa çarpa geceye ışıl ışıl hikâyeler bırakıyor. Yeni roman, işte gökyüzü…

Mahir Ünsal Eriş’in Dünya Bu Kadar kitabından alıntılar:

Sevgi gönüllerin arasında ki köprüdür, birbirimizi sevelim.

Namazda gözü olmayanın kulağı ezanda olmaz.

Dünyada her güzel şey, renkli balonlar gibi neşeyle oradan oraya salınırken hayatın dikenlerinden birine değip yok olmak zorunda mı?

Çünkü televizyon, her şeyin olduğu gibi değil, görünmesi icap ettiği gibi göründüğü bir yerdi.

Gerçekten de gerçeklik, insanın ona baktığı yere göre değişebilen bir şeydi.

Dantel, evin kadınını hamarat ve özenli göstermesi bir yana, eşyayı da tamamlayarak zengin gösteren, mukaddes bir düzenle yerleştirildiği mekanı yuvalaştıran bir tabiat harikasıydı. Bir kere emekti. Bir kadın, dantel işlemeyi muhakkak öğrenmeli, ama tığla, ama iğneyle, beş şişle, firketeyle, mekikle, yuvasını bir dişi örümcek gibi örmeliydi.

Bir ikindi kahvaltısı yapacaklardı. Güneş gelmeyince zoraki sürdürdükleri neşenin pili çabucak bitti.

Her hayat, birdenbire bambaşka yöne akmasını sağlayacak kırılma anları saklar.dunya bu kadar mahir unsal eris

Hem de çocukların okula bir faydası olur, diye düşünüp ansiklopediler aldılar deste deste.

Çirkin kapılardan geçerek başlayan yol, korkunç ışıklandırmalarıyle insanın içine ürküntü veren park ve toplu konutların, yoksulluğu görünmesin diye yola bakan cepheleri tek tip kaplamalarlar sıvanmış döküntü semtlerin, her köşeye, zevksiz mobilyalar gibi yerleştirilip süslenmiş üst geçitlerin, köprülü kavşakların arabalarından akıp gitti. Floresan yavanlığında bir terminalde son buldu.

3.55/5 (11)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.