Dücane Cündioğlu Sözleri

Dücane Cündioğlu’nun Resimli Sözleri, Dücane Cündioğlu’nun Kitaplarından Alıntılar, Dücane Cündioğlu’nun Özlü Sözleri, Dücane Cündioğlu’nun Anlamlı Sözleri, Dücane Cündioğlu’nun En Güzel Sözleri, Dücane Cündioğlu’nun Ünlü Unutulmaz Sözleri.

Yazar Dücane Cündioğlu’nun sözleri:

Asıl marifet kalbin secdesidir, azaların secdesinden amaç kalbi secdeye davettir. Bak, kalbin hiç secde ediyor mu?

Ne zaman okumak için elime bir kitap alsam tüm sıkıntılarım birazdan sona erecekmiş gibi gelir.

Büyük bir kayıp yaşamadan irfan bulunmaz, kibirden uzaklaşılmaz.

Ağrısı olan bağırır, sızısı olan inler.

Meşgulüm demek, işgale uğradım demektir!

Başkalarıyla arandaki mesafeyi boş ver de bak bakalım kendinle arandaki mesafe nicedir?

Aklı elde edememiş, aklın sınırlarını teftişe çıkmamış kimsenin, aklı terk edip kalbin peşine düşmesi, sanıldığı kadar kolay değildir, kolay ne kelime, mümkün bile değildir.

Bir varmış bir yokmuş. Masal gibi sanki. Hem lâ hem illâ imiş Hakikat. Önce yok demeyi bilmekmiş Edeb. Anladım bezm-i elestin sırrını. Benim ilk günahımmış illâ, Lâ benim son günahım!

Galiba ben kaybedenlerden çok kaybolanlardanım. Kaybettiğini ararken kaybolanlar vardır ya, onlardan.

Dünya insana kendini unutturur; insan kendisini fark ettiğinde ise dünyayı unutur. Çünkü insan nisyanla maluldür. Fakat umumiyetle kendisini unutur. Dünyaya dalar ve kendisini unuttuğu için başkalarına koşar.

Beni bende, seni sende bilmeye çalışıyorum, seni kazanırken bu sefer kendimi kaybediyorum.

Aşk almadan vermenin verdikçe yücelmenin yaşamak için vermeyi ibadet bilmenin adı değil mi?

Düşünürler, sanatçılar, insanın kalbine değenler; çıkar peşinde, iktidar peşinde olamazlar. Onların gücü aslında bu güç gösterilerinin zayıflığını görebilmelerindedir. Toplumu besleme güçleri de buradan gelir.

Tövbe etmek demek ayağa kalkmak demek; her düşüşünde yeniden ayağa kalkmak.

Çatışma bitmeyecek, çünkü dindarlar kadar günahkârlar da, dinciler kadar dinsizler de mükemmelci. Mükemmeliyetçi. Baksanıza, hiçbiri kusurlarımızı hoş görmüyor. Bizim kusurlarımızı. İnsanın kusurlarını. Karşıtlarının kusurunu. Sanki her biri bir tanrı. Mini minnacık. Etten kemikten yapılmış olduklarını unutan hatasız, kusursuz, eksiksiz birer tanrı. Tekemmül etmiş tanrıcıklar. Hem de her yerde. Seçilmeden önce, seçilirken, seçildikten sonra. Tanrıcıklar.

Suçun, o suçun işlenmesinden en çok zararı görenlerce tanımlanması haksızlıktır!

Huzur, tıpkı neşe gibi, biraz da ahmaklığın alameti. İdrak eksikliğinin, gözü kapalılığın… Yaşamda hep ters giden bir şeyler vardır, önemli şeyler. İnsanın sinesini sızlatan, derununu yaralayan şeyler. Sinesi sızlamayan adamın huzuru olur. Çirkinliklerden müteessir olmayanın. Kaybettiklerinin bilincinde olmayanın.

Ümit etmenin bir bedeli vardır, hayrı beklemenin, hayra ulaşmanın. Korkunun ümitle birlikte bulunmasının yararı da budur, ümit sahibi olabilmek için gerekli bedeli ödemek.Ducane Cündioglu resimli Sozleri

Bir psikiyatrisin vazifesi uyuşturmak değildir. Derdi diri tutmak ve o dertle yüzleşebilmesini baş edebilmesini sağlamaktır. Onu By Pass etmek, örtmek değildir.

Yeme-içme orucu tutmak kolay, fakat kibir hased, nefret, intikam, öfke ve şiddet orucu tutmak çok zor.

Size tavsiyem tatmin olmayacağınız hayalleriniz olsun. Ulaşamayacağınız sevgilileriniz olsun.

4.25/5 (4)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺