Drina Köprüsü-Ivo Andriç

Drina Köprüsü-Ivo Andriç

Nobel Edebiyat Ödüllü Yazar Ivo Andriç‘in En Ünlü Eseri Drina Köprüsü

Yugoslav edebiyatının dünyaca ünlü yazarı Ivo Andriç Drina Köprüsü adlı kitabını 1941 Temmuz ile 1943 Aralık arasında Belgrad’da iken yazmıştır.

Orijinal ismi Na Drini Çupriya İngilizce adı The Bridge on The Drina olan Drina Köprüsü Ivo Andriç tarafından 1945 yılında yazılmıştır.

Ivo Andriç‘in Drina Köprüsü romanı 1962 yılında Hasan Ali Ediz ve Nuriye Müstakimoğlu tarafından Sırpçadan Türkçeye çevrilmiştir. Türkçe olarak yayımlanır yayımlanmaz bu eşsiz roman iki buçuk ay gibi kısa sürede tükenmiştir.

Ivo Andriç Drina Köprüsü adlı eseri Almanca, İngilizce, İtalyanca, Fransızca, Türkçe ve birçok farklı dile çevrilmiştir.

Ivo Andriç‘in Drina Köprüsü romanından derslerde soru olarak gelmektedir. Ivo Andriç’in Drina Köprüsü sorularını çözmek, cevaplarını bilmek için değil sadece dünyaca ünlü bir eser olduğu içinde okunmalıdır.

Ivo Andriç’in Drina Köprüsü Romanının Karakterleri Kahramanları Kimlerdir?

Ali Hoca Mütevelli, Abid Ağa, Radisav, Arif Bey, Davut Hoca Mütevelli, Lotika, Sokullu Mehmet Paşa

Ivo Andriç’in Drina Köprüsü Romanının Konusu:

Osmanlı Devleti’nin ünlü sadrazamlarından Sokollu Mehmed Paşa’nın Bosna Hersek’in Vişegrad’da yaptırdığı köprü ve bir köprünün etrafından geçen hayatları anlatmaktadır.

Ivo Andriç Drina Köprüsü kitabının İletişim Yayınları tarafından yayımlanan baskısı 354 sayfadan oluşmaktadır.

Bir ülkeyi ve insanlarını, onların üç yüz elli yıllık tarihine tanıklık eden bir köprünün dilinden anlatan olağanüstü bir roman. Nobelli yazar İvo Andriç, Drina Köprüsü’nde, isyanların, salgınların, savaşların ve doğal felaketlerin gölgesinde Balkanlar’ın tarihini, eski Bosna’yı, orada yaşayan halkların paylaştığı hayatı ve bu hayatın milliyetçilikler çağında nasıl değiştiğini anlatıyor. Osmanlı yönetimi altında farklı toplulukların bir arada nasıl yaşadığını geniş bir görüşle ve incelikle, efsanelerle, masallarla zenginleştirerek resmederken, Andriç’in bize sunduğu ne müthiş bir uyum tablosu ne de mutlak bir zulüm hikâyesidir. Kimliklerin, dinlerin, devletlerin ve de her şeyin ötesinde, içinde insanların olduğu karmaşık ve zengin bir hayat anlatısıdır bu.

‘’İvo Andriç izini sürdüğü temaları ve ülkesinin tarihinden seçtiği insan yazgılarını, güçlü ve destansı bir dille anlatmıştır.’’ 1961 Nobel Edebiyat Ödülü Komitesi

Ivo Andriç’in Drina Köprüsü kitabından alıntılar:

Drina Köprüsü adlı eseriyle Nobel Edebiyat Ödülü‘nü kazanan Ivo Andriç, uluslararası ün salmış Yugoslav yazarlarından biridir.

Drina, daha çok, sarp dağlar arasındaki dar boğazlarda ya da derin uçurumlar içinde akar. Ancak birkaç yerinde kıyıları geniş vadiler halinde açılır, kah bir kıyısında, kah her iki kıyısında insanların yaşamasına ve tarıma elverişli bazen düz, bazen dalgalı ama bereketli ovalar meydana getirir.

Bu ovalardan biri de burada, tam Drina’nın Butko kayalarıyla Uzanviçka dağlarının arasındaki dar boğazdan ani bir dirsek yaparak meydana çıktığı noktada, Vişegrad’da başlar.

Kasabada başka bir köprü ile başka bir akar su daha bulunduğu halde, ”köprü üstünde” sözü hiçbir zaman Rzav’ın üstündeki köprü anlamına gelmez. O, ne bir tarihi, ne de bir özelliği olan, basbayağı tahta bir köprüdür. O yalnız halka ve hayvanlarına geçitlik yapar.Drina Koprusu ivo Andric

”Köprü üstünde” denince sadece Drina üstündeki taş köprü akla gelir.

Sıradan insanlar bir defa ölür. Fakat büyük insanlar iki defa ölür; birinci seferde dünyayı bırakıp gittikleri, ikinci seferde de bıraktıkları eserler, yıkılıp kaybolduğu zaman…

Unutmak, her acıyı siler.

Birlikte geçirilen bir felaket kadar insanları birbirine bağlayan hiçbir şey yoktur.

3.33/5 (3)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺