Dönüşüm-Franz Kafka

Dönüşüm Romanının Yazarı Kimdir, Franz Kafka’nın Dönüşüm Romanının Konusu Nedir, Franz Kafka’nın Dönüşüm Kitabının Özeti, Franz Kafka’nın Dönüşüm Değişim Metamorfoz Olarak Adlandırılan Kitabından Sözler, Franz Kafka’nın Dönüşüm Gregor Samsa’nın Sözleri, Gregor Samsa’nın Hayat Hikayesi, Franz Kafka’nın Dönüşüm Romanı Hakkında.

Özgün adı Die Verwandlung olan Dönüşüm, Değişim veya Metamorfoz adlı öykü Franz Kafka’nın uzun öyküsüdür.

Franz Kafka’nın Dönüşüm adlı eseri 1915 yılında yayımlanmıştır. Franz Kafka’nın en popüler eseri olarak gösterilmektedir.

Franz Kafka’nın Dönüşüm Kitabının Konusu: Franz Kafka`nın uzun öyküsü Dönüşüm`deki hayali karakter Gregor Samsa Ailesinin geçimi için gezici bir pazarlamacı olarak ağır bir şekilde çalışmaktadır. Öykünün ana karakteri Gregor Samsa, bir gün sabah kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulur. Kafka hamamböceği kelimesini kullanmamıştır ama genel görüşe göre dönüştüğü şey hamamböceğidir.

Franz Kafka’nın Dönüşüm kitabının ana karakteri olan Gregor Samsa’nın soyadı aslında Kafka’nın şifrelenmiş hali olarak düşünülmektedir. Öyle ki Gregor Samsa’nın soyadı Samsa kelimesinde S harfleri yerine K harfi, M harfi yerine F harfi yazılırsa ortaya Kafka ismi çıkmaktadır. Franz Kafka’nın Dönüşüm kitabı insanın kendine yabancılaşmasının modern yaşamda geldiği boyutları göstermektedir.

Franz Kafka’nın Dönüşüm kitabının geniş özetini okumak isteyenler sitemizde Franz Kafka Dönüşüm Kitap Özeti sayfasından bulup okuyabilir.

Franz Kafka’nın Dönüşüm kitabından en güzel alıntılar:

Dönüşüm: yabancılaşmanın ağırlığı.

Neden en küçük gecikmenin en büyük kuşkulara yol açtığı bir firmada çalışmaya yargılıydı acaba Gregor? Çalışanların hepsi serseri miydi yani?

Sonra başı, elinde olmaksızın tamamen önüne düştü ve zayıf soluğu, burun deliklerinden son kez çıktı.

Yanına gitmek zorunda olduğumu anlamıyor musunuz?

Çok sağlıklı bir babanın hastalıklı oğlu unvanını doğduğu gibi aldı. Çok geçmeden, yaşamda söz sahibi olmaya başladığında, yani konuşma ve eğitim-öğretim safhasına geçtiğinde ise ikinci unvanını aldı, sürekli kenara itilmiş ve sosyal yaşamın dışında kalmış genç.

Daha dün akşamdan bir sıkıntı vardı içimde; küçük bir önsezi gibi. Evdekiler dikkat etselerdi, yüzümden anlayabilirlerdi.

Odandan çıkman gerekmez, masanda oturmaya devam et ve dinle. Dinleme bile, sadece bekle. Bekleme bile, gerçekten sakin ve sessiz ol. Dünya özgürce sunacaktır kendini sana. Maskesinden sıyrılmak için başka şansı yok, huşu içinde yuvarlanacaktır ayaklarının dibine.

Şimdi daha mı az duyarlı olmaya başladım acaba?

Tüm çaresizliğine rağmen gülümsemekten kendini alamadı.

Öyküm uyutmazdı beni, ama sen düşlerle birlikte uykuyu getiriyorsun bana.

Sakin, olabildiğince sakin düşünmenin çaresizce karar vermekten çok daha iyi olduğunu arada bir düşünmeyi de ihmal etmiyordu.

Kendisini kimse anlayamadığından, onun başkalarını anlayabileceğini, hiç kimse düşünmüyordu.

Dikkat çekmemek hayatta kalmak demektir.

Yine bir boşluğa yanıt vermekteyim; ama yanıt vermek konuşmakla olabilecek bir şey, yazarak bir deneyim kazanmıyor insan, olsa olsa mutluluk nedir, sezer gibi oluyor.

Evdekilere karşı takındığı dikkatli tutumuyla eskiden hep gurur duyardı; son zamanlar ise onları umursadığı yoktu ve buna pek şaşırmıyordu.

Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.

İnsan geçmişini de aynı hızla unutmayı istemiş midir?

Kapının kapanışı duyulmadı; büyük bir felaketin yaşandığı evlerde hep olduğu gibi, herhalde kapıyı açık bırakmışlardı.

Herkes beraberinde taşıdığı bir parmaklığın ardında yaşıyor.

Müzik onu bu kadar etkilediğine göre, kendisine bir hayran gözüyle bakılabilir miydi?

Müzikten böylesine etkilendiğine göre, bir hayvan olabilir miydi? Sanki özlediği, o bilinmeyen gıdaya giden yol karşısına çıkıvermişti.

Hiçbir şey çıkarılmamalıydı odadan; bütün eşyalar yerinde kalmalıydı; eşyaların üzerindeki olumlu etkilerinin eksikliğine dayanamazdı ve eğer eşyalar başıboş her yana gitmesini engelliyorsa, o zaman bu durumu zararlı değil ama yararlı saymak gerekirdi.donusum franz kafka

İnsan bazı anlarda çalışamayacak halde olabilir, ama bu anlar eski başarıların hatırlanması ve daha sonra, engel ortadan kaldırıldığında, insanın şüphesiz daha bir azimle ve gayretle çalışacağının düşünülmesi için de en iyi zamandır.

Müzikten bu denli etkilendiğine göre, bir hayvan mıydı gerçekten?

4.04/5 (339)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺