Doğuya Seyahat-Gerard de Nerval

Doğuya Seyahat Ya Da Doğuya Yolculuk Kitabı Romantizmin En Güçlü Temsilcilerinden Gerard De Nerval’in Bir Eseridir.

Gerard de Nerval’in Kahire ve Beyrut’a yaptığı geziler sonucunda kaleme aldığı özgün adı Voyage en Orient olan Türkiye’de bazı yayınevleri tarafından Doğuya Seyahat bazı yayınevleri tarafından da Doğuya Yolculuk olarak ya da Doğu’da Seyahat olarak Türkçeye çevrilen kitap Gerard de Nerval’in en ünlü eserlerinden biridir.

Gerard de Nerval , Voyage en Orient adlı Doğuya Seyahat veya Doğuya Yolculuk adlı eserini 1851 yılında yazmıştır.

Gerard de Nerval’in Doğu’ya Yolculuk adlı eseri Türkiye’de birçok farklı yayınevi tarafından ve T.C Kültür Bakanlığı Yayınları yayımlanmıştır.

T.C Kültür Bakanlığı Yayınları tarafından yayımlanan Gerard de Nerval’in eseri Doğuya Seyahat adı ile yayımlanmıştır.

Gerard de Nerval’in T.C Kültür Bakanlığı Yayınları’ndan çıkan Doğuya Seyahat kitabının Türkçe çevirisini Muharrem Taşçıoğlu yapmıştır.

Muharrem Taşçıoğlu’nun Türkçe çevirisin yaptığı ve T.C Kültür Bakanlığı Yayınları Yayımlar Dairesi Başkanlığı tarafından yayımlanan Gerard de Nerval’in Doğuya Seyahat kitabı 286 sayfadan oluşmaktadır.

İthaki Yayınları tarafından Doğu’ya Yolculuk adı ile yayımlanan Gerard de Nerval’in kitabı iki cilt olarak yayımlanmıştır.

2004 yılında İthaki Yayınları’ndan çıkan Gerard de Nerval’in Doğu’ya Yolculuk kitabının 1. Cildinin Türkçe çevirisini Nihan Özyıldırım yapmıştır.

Nihan Özyıldırım’ın Türkçe çevirisini yaptığı Gerard de Nerval’in Doğu’ya Yolculuk kitabı 381 sayfadan oluşmaktadır.

2006 yılında İthaki Yayınları’ndan çıkan Gerard de Nerval’in Doğu’ya Yolculuk kitabının 2. Cildinin Türkçe çevirisini Alp Tümertekin yapmıştır.

Alp Tümertekin tarafından Türkçe çevirisi yapılan Gerard de Nerval’in Doğu’ya Yolculuk kitabı 364 sayfadır.

Yapı Kredi Yayınları tarafından 2004 yılında Selahattin Hilav Türkçe çevirisi ile çıkan Gerard de Nerval’in Doğu’da Seyahat 796 sayfadır.

Gerard de Nerval’in orijinal adı adı Voyage en Orient olan Doğu’ya Yolculuk, Doğu’da Seyahat ya da Doğuya Seyahat kitabından alıntılar:

Kendinden sonraki tüm bir sanat ve edebiyat dünyasını etkileyen hatta belirleyen, romantizmin ve sürrealizmin öncüsü olarak nitelenen ve genç yaşta, tutulduğu bir melankoli nöbeti sonrası kendini asan Nerval’in “Doğu’ya Yolculuk” isimli ünlü seyahatnamesi, ilk kez ‘tam metin’ olarak çevriliyor Türkçe’ye…

Yer yer gazeteci diliyle yer yer de sanatçı üslubuyla kaleme alınmış bu ünlü seyahatname, hem yazarı hem de gezdiği coğrafyaları tanımak isteyenler için bulunmaz bir kaynak.

Tanpınar’dan Yahya Kemal’e ve Orhan Pamuk’a dek pek çok yazar ve sanatçıyı etkileyen “Doğu’ya Yolculuk”, başka dünyalara ve başka kültürlere uzanan ve geçmişi bugüne taşıyan görkemli bir kapı…Doguya Seyahat yolculuk Gerard de Nerval

Doğu’da Seyahat, kısa Batı izlenimleriyle açılıp Syra’dan İskenderiye’ye, Kahire’den İstanbul’a uzanıyor. Nerval, gezdiği yerlerin tarihi, toplumsal ve siyasal düzeni, gelenekleri, efsaneleri üstüne bilgi edinip saptamalar yapıyor; bu yeniliklerin, bu bilinmezlerin, kendi iç dünyasıyla çakıştığı yerlerde de şair kimliğini açığa vuruyor. Farklı toplumları dışarıdan değil, halkların içinden yansıtmaya özen gösteren, dostça bir mektup içtenliğiyle kurulan bu başyapıt, Batılı “seyahat düşüncesinde” bir kilometre taşı olma özelliğini hala koruyor, koruyacak. Binbir Gece Masalları havasında bir tanıklık Doğu’da Seyahat.

1/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺