Dede Korkut Hikayeleri

Dede Korkut Hikayeleri Hakkında Bilgiler, Dede Korkut Hikayeleri Kitap Özetleri, Dede Korkut Hikayeleri Kitabı, Dede Korkut Hikayeleri Kitap Konusu, Dede Korkut Hikayeleri Konuları, Dede Korkut Hikayeleri Kitap Sözleri, Dede Korkut Hikayeleri Kitap Alıntıları, Dede Korkut Hikayeleri Deli Dumrul Hikayesi, Dede Korkut Hikayeleri İsimleri, Dede Korkut Hikayeleri Kitap İncelemesi, Dede Korkut Hikayeleri Kitap Analizi, Dede Korkut Hikayeleri Hakkında.

Mutena Yayınları tarafından yayımlanan Dede Korkut Hikayeleri 133 sayfadan oluşmaktadır.

Dede Korkut Hikayeleri kitabından Oğuzlar’ın hayatı, Türklerin örf ve âdetleri, Türk ahlak ve töreleri, inançları, kahramanlıklarını, Türk Boyları’nın çıkışı anlatılmaktadır.

Dede Korkut Hikayeleri kitabından alıntılar:

XIV-XVI yy. arasında yazıya geçirildiği tahmin edilen Dede Korkut Hikâyeleri, Oğuzların hayatını konu olan 12 ayrı hikâyeden oluşmaktadır. Her biri bir boyun çıkışını beyan eden bu hikâyelerin Oğuzun 24 boyuna atfen aslında 24 tane olduğu kuvvetle muhtemeldir, ancak elimize ulaşanlar yalnızca bu kadardır.

Orta Asya’dan Anadolu’ya uzanan geniş bir coğrafyada folklorik bir öğe ve halkın ortak kültüründe yer etmiş efsaneler olarak bir düzeyde hâlâ canlıdırlar.

Bu hikâyeler ve kahramanları, ister gerçekten yaşamış kimseler ister mitolojik kahramanlar olsunlar bize belki de batının Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri Romanslarıyla boy ölçüşebilecek güçte bir kültürel miras teşkil etmektedirler.

Dede Korkut Hikâyeleri, Türk dilinin ve edebiyatının, Türklerin örf ve âdetlerinin, Türk ahlak ve törelerinin, inançlarının, kahramanlıklarının, kısacası Türk hayatının olduğu gibi verildiği bir eserdir. Tek bir kişinin kaleminden çıkmamıştır, bu bir halkın müşterek hikâyesidir. Bu halkın uzun göçü boyunca belleklerde taşınıp gelmiş, Şamanizm’den İslamiyet’e uzanan inanç değişimleri, büyük kahramanlar, tarihteki dönüm noktaları, içinde yaşanan coğrafyanın özellikleri, düşmanların nitelikleri ve bizzat halkın yaşayışındaki değişimler bu hikâyelerin içinde yer bulmuştur.

Dede Korkut gelip boy boyladı, soy soyladı.

Bu Oğuznameyi düzdü, koştu, böyle dedi,Dede Korkut Hikayeleri kitap

Hani dediğim Bey erenler?

Dünya benim deyenler?

Ecel aldı, yer gizledi, Fani dünya kime kaldı?

Gelimli, gidimli dünya,

En son ucu ölümlü dünya!

1.67/5 (3)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺