Daniel Defoe Robinson Crusoe Kitap Özeti

Yazıldığı Günden Beri Birçok Filme Konu Olan, Birçok Farklı Dile Uyarlanan Bir Dünya Klasiği Haline Gelmiş Bir Başyapıt.

Robinson Crusoe adlı eser kaleme alındığı 1719 yılında bu yana dünya çapında büyük bir üne kavuşmuştur.

Robinson Crusoe Romanının Yazarı Kimdir?

Robinson Crusoe kitabının yazarı İngiliz yazar ve gazeteci Daniel Defoe’dur. Daniel Defoe’nun Robinson Crusoe adlı kitabı ilk kez 25 Nisan 1979 yılında yayımlanmıştır. Daniel Defoe’nun kaleme aldığı Robinson Crusoe romanının ilk basılan orijinal ismi ‘’York’lu Bir Denizcinin, Kendi Kaleminden, Deniz Kazası ile Düştüğü Amerika Sahillerindeki Oroonoque Nehri Ağzındaki Issız Bir Adada 28 Yılını Geçirirken Yaşadığı Serüvenler ve Korsanlar Tarafından Kurtarılması” olup bu şekilde yayımlanmıştır.

Daniel Defoe’nun yazdığı bu eserin isminin çok uzun olması nedeni ile daha sonra Robinson Crusoe adı ile yayımlanmıştır.

Daniel Defoe’nun Robinson Crusoe Eseri Gerçek Olaylara Mı Dayanıyor?

İngiliz yazar ve gazeteci Daniel Defoe, Robinson Crusoe romanını doğum adı Alexander Selcraig olan Alexander Selkirk’in Şili’nin Juan Fernandez Takımadası’na ait olan, Büyük Okyanus’un güneyinde ve Güney Amerika kıyılarının batısındaki Robinson Crusoe Adası olarak bilinen eski adı Isla Mas a Tierra olan adada yaklaşık 4 yıl boyunca yalnız yaşamasından esinlenerek yazmıştır.

İskoç denizci Alexander Selkirk 1704 yılında Isla Mas a Tierra adasında sonradan ismi Robinson Crusoe Adası olmuş olan adada mahsur kalır. İskoç denizci Alexander Selkirk, Robinson Crusoe Adası’ndan 4 yıl 4 ay boyunca yalnız yaşar ve 1709 yılında İngiliz deniz kaptanı Woodes Rogers tarafından kurtarılmıştır.

Robinson Crusoe Kaç Yıl Adada Kalmıştır?

Daniel Defoe’nun romanına göre Robinson Crusoe adada 28 yıl yaşar.

Daniel Defoe’nun Robinson Crusoe eseri MEB tarafından hazırlanan Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser arasında yer almıştır.

Daniel Defoe’nun Robinson Crusoe kitabının özeti:

Robinson Cruzoe zengin bir ailenin en küçük oğludur. Şımarık biri olarak yetiştirilmiştir. Ailesi onun hukuk eğitimi almasını istese de, o denizci olmayı istemektedir. Babasının tüm itirazlarına rağmen denize açılmak ve dünyayı gezmek istemektedir. Bu sebeple Londra’ya gitmekte olan bir gemiye biner. Ancak şiddetleri fırtınalar sebebiyle, Londra’ya geri dönerler. Bu durumdan ders çıkarmayan Robinson, yeni bir gemi yolculuğuna çıkar.

Robinson’ın gemisi korsanların saldırısına uğrar. Esir düşen Robinson, iki sene boyunca Kaptan’ın evinde bahçıvanlık yapar. Bir arkadaşı ile birlikte kaçmayı başarırlar. Brezilya’ya gitmekte olan bir gemi onları sandaldan alır. daniel-defoe-robinson-crusoe-romanBrezilya’da çalıştıktan sonra Afrika’ya gitmekte olan bir gemi bulur. Bu gemi fırtınaya yakalanır ve Robinson yüzerek kıyıya ulaşır. Etrafta başka kimseyi göremez. Kendine bir kulübe yapar ve adayı keşfe çıkar. Adada keçi etiyle beslenir.

Aradan 23 sene geçer. Robinson, adada birkaç zenci görür. Bir esirleri vardır. Tüfeğiyle esiri kurtarır ve zencileri kaçırır. Esirine Cuma ismini verir. Onu eğitmeye başlar. Aylar sonra, adaya sekiz adam ve üç esir gelir. Robinson esirlerden biri ile gizlice konuşur. İleride demir atmış bir geminin kaptanı olduğunu anlatan esir, onu gemisine alacağını anlatır. Cuma ve Robinson esirleri kurtarırlar. Robinson, Cuma ile birlikte gemiye biner ve 35 yıl sonra İngiltere’ye döner.

3/5 (23)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Sesli chat dedi ki:

    Çok uzun ama güzel bir kitap

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺