Dağlardan Sorun Beni-Forrest Carter

Kızılderili Soykırımının Anlatıldığı Bir Başkaldırı Romanı; Dağlardan Sorun Beni

Gerçek adı Asa Earl Carter olan Kızılderili yazar Forrest Carter‘in özgün adı Watch for Me On The Mountain olan 1978 yılında yazdığı Dağlardan Sorun Beni romanı birçok farklı dile çevrilmiştir.

Forrest Carter‘in Dağlardan Sorun Beni Son Apaçi Savaşçısı Geranimo’nun Romanı adlı kitabı Türkiye’de Say Yayınları 1995 yılında yayımlanmıştır.

Say Yayınları tarafından yayımlanan Forrest Carter‘in Dağlardan Sorun Beni Son Apaçi Savaşçısı Geranimo’nun Romanı kitabı Şen Süer Kaya tarafından Türkçeye çevrilmiştir.

Amerikalı Kızılderililerin ve uygarlıkların ortadan kaldırılması, çağımızın en büyük yüzkaralarından biridir. Kıtayı atalarından miras alan Kızılderililer, ne yazık ki bunu çocuklarına bırakamamışlardır. Kızılderili soykırımı ve onlarca kabilenin yeryüzünden silinmesi, 1860-1890 yılları Amerika’sının korkunç bir trajedisidir. Dağlardan Sorun Beni bu trajediyi anlatmaktadır.

Şen Süer Kaya’nın Türkçe olarak çevirdiği Forrest Carter‘in Dağlardan Sorun Beni kitabı 296 sayfadan oluşmaktadır.

Forrest Carter‘in Dağlardan Sorun Beni kitabından alıntılar:

Dünyayı şiddetle dolduran gücün yarısı,

Ordugâhlara ve saraylara harcanan servetin yarısı,

İnsan aklını yanılgıdan kurtarmak için verilseydi,

Cephaneliklere ya da kalelere gerek kalmazdı.

Güneş, çalıyı, yanında oturan Apaçi’nin üzerinden türlü renklerle donattı. Çalıda yaprak yoktu. Apaçi Naiche bunu bilerek kendi kendine gülümsedi. Gizlenmesine gerek yoktu. Onu öldürmeye karar verdiklerinde, öldürürlerdi. Bu şekilde oturmak Apaçi alışkanlığıydı.

Son Kızılderili. Kendisi, Binbaşı Jack Morrow fincanın dibini tatmaya yazgılı gibi görünüyordu; bunun tadı dile nasıl gelirse gelsin. Ve şef sırasında yeri bile olmayan son Yerli Savaş Lideri ile birlikte.

Daglardan Sorun Beni Forrest CarterOt olmaması demek, buffalo olmaması demek. Buffalo olmaması demekse kızılderili olmaması demek.

Ama bu doğru değil. Biliyorsunuz, Apaçi’ye Göre, Zaman Sonsuzdur, Ruh Bedeniyle Sürekli Devam Eder… Aldırmadığı Şey Zaman’ın Maddi Ölçümüdür… Allahın Belası Saatler, Takvimler ve Benzerleri…

Güçlü ruhuna hayran kaldım, Chokole.

Geronimo yumuşak bir şekilde, ”Bazen Chappo,” dedi, ”ben de ağlarım.”

2/5 (1)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺