Çöl Kraliçesi-Janet Wallach

Ortadoğu Ülkelerinin Sınırlarını Çizen İngiliz Ajan Gertrude Bell’in Hayatını Anlatan Biyografik Roman; Çöl Kraliçesi

Amerikalı gazeteci ve yazar Janet Wallach’ın özgün adı Desert Queen: The Extraordinary Life of Gertrude Bell romanı Türkçeye Çöl Kraliçesi olarak çevrilmiştir.

Janet Wallach’ın Çöl Kraliçesi romanı İngilizce baskısı ilk defa 1996 yılında yayımlanmıştır.

Janet Wallach’ın Gertrude Bell’in hayatını anlatan Çöl Kraliçesi kitabı ülkemizde ise 2004 yılında Can Yayınları etiketi ile çıkmıştır.

Türkiye’de Can Yayınları tarafından yayımlanan Janet Wallach’ın Çöl Kraliçesi kitabının Türkçe çevirisini Püren Özgören yapmıştır.

Can Yayınları tarafından yayımlanan Janet Wallach’ın Çöl Kraliçesi kitabı 560 sayfadan oluşmaktadır.

Gertrude Bell’in, Arap krallarının danışmanlığından Arabistanlı Lawrence’ın akıl hocalığına uzanan, olağanüstü yaşamöyküsü.

Dünyaca ünlü İngiliz kadın seyyah ve casus Gertrude Bell’in tam adı Gertrude Margaret Lowthian Bell’dir. Gertrude Bell’in hayat hikayesini anlatan Janet Wallach’ın Çöl Kraliçesi birçok farklı dile çevrilmiştir.

Gertrude Bell’in Hayatı Film Oldu.

Gertrude Bell’in hayatını merak edenler Gertrude Bell’in hayat hikayesinin anlatıldığı İngilizce Queen of the Desert olan 2015 yapımı Çöl Kraliçesi filmi kesinlikle izlenmeli.

Arap yarımadasının her yanında ‘’Çöl Kraliçesi’’ diye adlandırılan Gertrude Bell, Kraliçe Victoria döneminin seçkin bir ailesi ve ayrıcalıklı çevresi içinde yetişmesine karşın, bu çevrenin sunduğu nimetlere sırt çevirip yaşamını Arabistan çöllerinde sürdürmeyi yeğledi. Arap dünyasını önce bir gezgin, sonra araştırmacı olarak dolaştı. Bölgeyi karış karış gezerek haritalar çıkardı, kazılara katıldı. Çeşitli aşiretlerden ve hiziplerden siyaset adamlarıyla ve dinî liderlerle olduğu kadar halkla da kaynaştı. Bell’in Arabistan’da böylesine benimsenmesi, I.Dünya Savaşında İngiliz istihbarat servisinin onu en uygun kişi olarak görevlendirmesiyle sonuçlandı. Arabistanlı Lawrence olarak bilinen T.E.Lawrence’ı de bir anlamda yetiştiren, ona yol gösteren, akıl hocalığı yapan, onun nüfuzlu kişilerle ilişki kurmasını sağlayan da Gertrude Bell oldu. Bell, savaştan sonra da Arabistan’daki yaşamını sürdürdü ve günümüz Orta Doğusunun biçimlenmesinde büyük rol oynadı. O dönemde İngiltere’nin en güçlü kadını durumuna gelen Gertrude Bell, başta Irak olmak üzere Arap yarımadasındaki ülkelerin sınırlarının çizilmesinde belirleyici oldu.

Çöl Kraliçesi, bir anlamda Osmanlıları Arap yarımadasında arkadan hançerleyenin Lawrence’dan çok, Bell olduğunu gösteriyor. Bu çabalarının amacı, Arap halklarının özgürlüğü, ya da İngiltere’nin petrol yataklarına egemen olması mıydı? Yoksa Osmanlılara (belki de bilinçaltında) beslediği bir öç alma duygusu muydu? Gertrude Bell’in büyük aşkla tutkun olduğu sevgilisinin Gelibolu savaşında öldüğünü okuyunca, insan bunu düşünmeden edemiyor doğrusu…

Janet Wallach’ın Çöl Kraliçesi kitabından alıntılar:

Büyük insanlar tıpkı büyük imparatorluklar gibi, tarihte iz bırakır.

Britanya’nın evrenin merkezinde bulunduğunu en iyi kanıtlayansa, 1851’de Londra’da açılan ve dünyanın ilk fuarı olan “Muhteşem Sergi”ydi. Hyde Park’taki yeni Kristal Saray’da düzenlenen açılış gününe, ”Bütün Ulusların Sanayi Ürünleri Büyük Sergisi”ni görmeye, (sergiyi tam kırk kez gezen) Kraliçe Victoria’nın yanı sıra, yarım milyon insan geldi işadamları, sanayiciler, toprak sahibi soylular, diplomatlar, yöneticiler, tüccarlar ve işçiler. Bunu, çoğunluğu demiryoluyla gelen ve cam kubbenin altında, halı döşenmiş koridorlarda yürümek, hem Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya gibi yakın ülkelerden hem de Rusya, İran, Türkiye ve Çin gibi uzak yerlerden gelen malları görmek isteyen altı milyon kişi izledi.col kralicesi janet wallach

Hindistan neredeyse herkesin bir akrabasının, bir dostunun ya da bir tanışının bulunduğu yerdi elbette.

Duman, alın terinin göstergesidir… Refahın, zenginliğin ve her sınıftan emekçinin iş güvencesinin simgesidir… Dolayısıyla dumanımızla gurur duyuyoruz.

Middlesbrough geçmişi olmayan, hızla serpilen bir kentken, Newcastle zengin bir tarihe sahip, çok eski bir kentti.

3.5/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.